هواپیمایی که از شلیک ۴۰۰۰ موشک جان سالم به در برد

1 2 3هواپیمایی که از شلیک ۴۰۰۰ موشک جان سالم به در برد

 

از ۲۲ دسامبر ۱۹۶۴ / ۱ دی ۱۳۴۳ که پرنده سیاه نخستین پرواز آزمایشی خود را انجام داد، این هواپیما ۲۵ سال برای سی.آی.ای جاسوسی کرد و پس‌ازآن به خدمت ناسا درآمد تا برای تحقیقات جو فوقانی زمین استفاده شود.

پرنده سیاه لقب برازنده هواپیمای جاسوسی SR-71 بلک‌برد است که نخستین بار شصت سال پیش به پرواز درآمد و کماکان رکورد سریع‌ترین هواپیمای تاریخ را به نام خود دارد.

 

هواپیمایی که از شلیک ۴۰۰۰ موشک جان سالم به در برد

 

از ۲۲ دسامبر ۱۹۶۴ / ۱ دی ۱۳۴۳ که پرنده سیاه نخستین پرواز آزمایشی خود را انجام داد، این هواپیما ۲۵ سال برای سی.آی.ای جاسوسی کرد و پس‌ازآن به خدمت ناسا درآمد تا برای تحقیقات جو فوقانی زمین استفاده شود. در طول ربع قرن فعالیت این هواپیما بیش از ۴ هزار موشک به‌سوی آن شلیک شد، ولی هیچ‌کدام به هدف اصابت نکرد؛ به این دلیل که بلک‌برد با سرعت بسیار زیاد و در ارتفاع بالای ۲۶ کیلومتری پرواز می‌کرد و با تکیه‌بر سرعتش آن‌قدر فرار می‌کرد تا سوخت موشک‌های تعقیب‌کننده تمام شود و از کار بیفتند.

 

هواپیمایی که از شلیک ۴۰۰۰ موشک جان سالم به در برد

 

رکورد رسمی بالاترین سرعت این هواپیما ۳۵۰۹ کیلومتر بر ساعت در جولای ۱۹۷۶ / تیر ۱۳۵۵ ثبت شده است. این در حالی است که این هواپیما برای دست‌یابی به‌سرعت نهایی ۴۰۰۰ کیلومتر بر ساعت یعنی ۳.۴ برابر سرعت صوت طراحی شده بود.

 

هواپیمایی که از شلیک ۴۰۰۰ موشک جان سالم به در برد

 

شرکت لاکهید ۳۲فروند از این هواپیما ساخت که ۱۲ فروند از آن‌ها به دلایل مختلف در آزمایش یا پرواز سقوط کردند. هزینه هر فروند بلک‌برد در سال ۱۹۶۶ / ۱۳۴۳ حدود ۳۳ میلیون دلار آمریکا تمام می‎شد.

Print Friendly