دانستنیهایى در مورد فیشور سیلانت تراپى

mehrnaz1

دانستنیهایى در مورد فیشور سیلانت تراپى

فیشور سیلانت لایه اى نازک از مواد همرنگ دندان است که روى سطح جونده دندانهای عقبى گذاشته میشود. این لایه خیلى سریع با خلل و فرج میناى دندان چسبندگی پیدا میکند و مانند یک لایه محافظ آنرا در مقابل پوسیدگى محافظت میکند. هر چند ذرات غذایى و میکروبها توسط مسواک زدن از سطوح دندانها پاک میشوند، اما مسواک نمیتواند وارد شیارهاى عمیق سطح جونده شده و آنرا تمیز نماید. بنابراین فیشور سیلانت با مسدود کردن این شیارها مانع از ورود میکروبها و مواد غذایى به آنها میشود[١].

2 (3)

پوسیدگی دندانى روندى است که هر روز در داخل دهان اتفاق میافتد. تعادل بین از دست دادن مواد معدنى دندان در اثر فعالیت میکروبى و بدست آوردن مجدد آن از طریق مواد معدنى موجود در بزاق موجب پایدارى استحکام بافت سخت دندانى میشود. زمانیکه میزان از دست رفتن آن بیشتر از بدست اوردن آن باشد، پوسیدگی دندانی اتفاق میافتد. میکروبهای موجود در دهان با تخمیر کربوهیدراتهاى موجود در مواد غذایى باعث ایجاد مواد اسیدى میشوند که این مواد بنوبه خود باعث حل شدن مینا و عاج دندان و نهایتا پوسیدگی دندان میشوند. مداخله زود هنگام بوسیله درمان فیشور سیلانت مانع از شروع تخریب دندان در محل شیارهاى دندانى میشود. زیرا زمانیکه که میناى دندان تخریب میشود چاره اى غیر از درمانهاى ترمیمی با استفاده از مواد پرکننده نیست[٢]. هدف از فیشور سیلانت تراپى در واقع پیشگیرى از پوسیده شدن دندانها ویا متوقف کردن پوسیدگى در مراحل اولیه است. این مواد با ایجاد سطح صاف روى دندان آنرا قابل دسترسی براى تارهاى مسواک میکند و بزاق دهان نیز براحتی سطح دندان را پوشش داده و آنرا حفاظت میکند[٢].

2 (1)

نحوه درمان در فیشورسیلانت تراپى:

این درمان بسیار ساده و بدون درد است. ابتدا دندانها شسته وخشک میشوند. سپس با با یک ماده اى سطح جونده آنها آماده براى ایجاد چسبندگى میشوند. مواد فیشورسیلانت توسط سرنگ های خاصى روى سطح دندانها منتقل میشود و نهایتا توسط دستگاهی که نور تولید میکند در عرض چند ثانیه سفت میشود[١،٢]. مواد دیگری نیز وجود دارند که خود حاوی فلوراید بوده و بدون نیاز به منبع نورى خودبخود داخل شیارهاى دندان سفت میشوند و علاوه بر پوشش دادن شیارها با ازاد کردن فلوراید اثر حفاظتی خود را اعمال میکنند[٢]. درمان فیشورسیلانت میتواند سطح جونده دندانها را تا ١٠ سال حفاظت نماید. البته باید هر چند وقت یکبار توسط دندان پزشک و یا بهاشتکار دهان و دندان بازبینى شود که در صورت پریدگی لبه و یا سایش انها دوباره اضافه شود[١].

کاربرد سیلانت دندانى[٢]:

سیلانت دندانى در افرادی که داراى ریسک بالاى پوسیدگى هستند کاربرد دارد. این افراد شامل کسانى هستند که:

١. تاریخچه پوسیدگیهاى متعدد داشتند

٢. دارای شیارهاى عمیقى در سطح جونده دندانهاى عقب خود مى باشند

٣. پوسیدگی زودهنگام دارند

۴. بهداشت دهان نامناسب دارند

۵. دارای نقص در بافت میناى دندانى هستند

۶. تحت درمان ارتودنسى هستند

موارد عدم کاربرد سیلانت تراپی در افرادى میباشد که:

١. ریسک پوسیدگى پایینى دارند

٢. رژیم غذایى آنها داراى مواد قندى و نشاسته اى به میزان کم مى باشد

٣. بهداشت دهان خیلی خوبی دارند

۴. شیارهاى دندانى کم عمق دارند

۵. افراد جوان با دندانهاى تازه رویش پیدا کرده که کنترل بزاق در طول پروسه درمانى مشکل بنظر میرسد

۶. شیارهایى که قبلا با سایر مواد دندانى پر شده است

2 (2)

روند درمانی براى گذاشتن فیشور سیلانت:

معمولا زمان مناسب برای سیلانت تراپى همراه با رویش اولین دندان خلفی در ٧-۶ سالگی مى باشد. برای بقیه دندانهای موجود در عقب دهان، بهترین زمان برای گذاشتن سیلانت همراه با رویش آنها بین ١۴-١١ مى باشد. ملاحظه خاصى برای نگهدارى این مواد وجود ندارد ولی کماکان باید دندانها بطور مرتب هم اه با خمیردندان فلورایددار مسواک زده شوند[٣]. در بعضی مواقع در اطفال خردسال که دندانهاى شیرى انها داراى شیارهاى عمیق هستند و یا مستعد پوسیدگى هستند میتوان از فواید این درمان استفاده کرد. زیرا دندانهاى شیرى نقش بسیار مهمى در نگهدارى فضا براى دندانهاى دائمی جایگزین ایفا میکنند و تلاش برای نگهدارى آنها ضرورى بنظر میرسد[١].

مرجع مقاله:

[١] Sealants and Dental Health – WebMD

www.webmd.com/oral-health/guide/dental-sealants

[٢] Dental sealant – Wikipedia, the free encyclopedia

en.wikipedia.org/wiki/Dental_sealant

[٣] Fissure Sealants – Healthy Smiles

www.healthysmiles.org.nz/default,281,fissure-sealants.sm

 

image_pdfimage_print
Print Friendly