سوریه بشار اسد و موضع بعضی ایرانیان

300x300

 

دکتر شجاع الدین ضیائیان

 

سوریه بشار اسد و موضع بعضی ایرانیان

 

به سال ۱۳۵۷،،، همه انتلکتوئلهای ایران، تقریباً همه، نویسنده و شاعر و دانشجو و استاد دانشگاه و هنرمند، نقاش و کاریکاتوریست و طنز نویس و خواننده و نوازنده و برنده کنونی ایرانی جایزه نوبل صلح و … با رژیم «خونآشام» شاه «خائن» مخالفت میکردند و… امروز هنوز گرفتار موضعگیری این به اصطلاح روشنفکران خوشتیپ هستیم. تنها تقصیرشان: نمیفهمیدند همیشه پای قیاس در میان است. اما هر چه گفتم، به گوش بیشتر دوستان نرفت که نرفت. بعضی هم به من حمله کردند که دفاع من از شاه ارتجاعی است ! گفتم بسیار ساده است: شما که اسلامی نیستید، شاه را با خمینی مقایسه کنید! اما… همه کور و کر شده بودند و عقلشان را از دست داده بودند. چطور؟

به رسانه های «مستقل» بی بی سی و «لوموند» و «تایم» و «گاردین» و خانم «اوریانا فالاچی» و از این قبیل منابع (فهر ست دراز است) دل بسته بودند و مغز داده بودند و «حقیقت» خیانت «شاه» را صد البته توسط این رسانه های «مستقل» دریاقته بودند!

در سوریه هم امروزهمینطور است. قیاس میان بشار اسد است ازیکسو، هوادار نظام نسبتاً لاییک و سکولار، با پشتیبانی

ایران در شکل جمهوری اسلامیش و حزب الله ایراندوست لبنان و از سوی دیگر و در مقابل آن و ضدیت با آنها، اسلامیهای ایرانستیز و انسانستیز و به شدت زنستیز داعش و القاعده و طالبان و سعودی و وهابی و سلفی و بوکوحرام و وحشیان دیگرهماننندشان… و باز دوستان ایرانی خوب من متوحه نیستند. منابعشان؟ همان رسانه های «مستقل و بیطرف» که زمان شاه، شاه را پایین کشیدند.

عجبا که میگویند در فلان شهر که به دست مخالفان دولت سوریه افتاده و قوای سوریه آن را محاصره کرده و مردم ازگرسنگی دارند میمیرند دولت سوریه بدجنس آدمکش در داخل شهر اعلامیه به دیوارها زده که یا تسلیم شوید یا از گرسنگی بمیرید…عکس و تصویرش را هم به عنوان سند نشان میدهند! … و عجبا که روشنفکر عزیز ایرانی من با همه هوشش ناگهان متوجه تناقض چشمگیر و واضح این تبلیغات رسانه های «مستقل» نمیشود ! … که اگر شهر به دست مخالفان دولت است، پس آن نوشته هم طبعاً کار تبلیغات جنگی مخالفان دولت است نه کار دولت سوریه… و اگر سازمان ملل توانسته خوراک برساند نه تنها با اجازه و کمک دولت سوریه بلکه احتمالاِ به درخواست او باید بوده باشد… و… و …و…

 

میدانم چرا دوستان عزیزم متوحه نمیشوند. ولی شرح جزئیات آن به یک کتاب نیاز دارد و در این مقال نمیگنجد.

 

Print Friendly