هوای بهاری تورنتو وشور ازدواج

_3088_iran-sigheh-3-11-2002

هوای بهاری تورنتو وشور ازدواج

 Hassan Banitaba

سید حسن بنی طبا

هفته گذشته درباره تنهایی نوشتم وعرض کردم که بعضی ها از تنهایی رنج میبرند. راستش را بخواهید خدا هم از زن ومرد تنها خوشش نمی آید مخصوصا آنهایی که جوانند و بار اولشان است. مخصوص جوانها هم نیست خدای متعال از زندگی مشترک خوشش می آید.

آدم تنها مرد تنها زن تنها از دید اسلام یک چیز مطلوبی نیست آدم تنها مثل یک آدم بیگانه است در مجموعه پیکره ی انسانی.

ازدواج یک سنت وقانون طبیعی والهی است. پیامبر اسلام اصرار داشتند که جوانها زود ازدواج کنند. این برخلاف برداشت وتلقی خیلی از افراد است که خیال میکنند ازدواج های دوران جوانی ازدواج های زودرس است وماندگار نیست درست برعکس است. یعنی اگر ازدواج درست صورت بگیرد بسیار ماندگار و خوب هم خواهد بود وزن وشوهر در چنین خانواده ای کاملا باهم صمیمی خواهند بود. اسلام اصرار دارد که ازدواج از آغاز احساس نیاز انجام گیرد یعنی از همان وقتی که دختر وپسر احساس نیاز میکنند به داشتن همسر. هرچه این کار زودتر انجام پذیرد بهتر است چرا؟ چون اولا برکات وخیراتی که در امر ازدواج وجود دارد دروقت خود برای انسان حاصل خواهد شد وثانیا جلوی طغیانهای جنسی را میگیرد برای همین است که پیامبر اسلام میفرماید هرکس ازدواج کند نیمی از دین خودرا حفظ نموده است. معلوم میشود که نصف تهدیدی که انسان درباره دین خود میبیند از طرف طغیانهای جنسی است که رقم بالایی است.

مهمترین فایده ازدواج همان تشکیل خانواده است و بقیه مسایل فرعی ودرجه دو ویا پشتوانه این مساله است مثل تولید مثل یا ارضای غرایز بشری اینها همه درجه دو است درجه اول همان تشکیل خانواده است.

وحرف ما در مطلب هفته پیش این بود که اگر کسی شرایط لازم برای تشکیل خانواده را ندارد چکار کند؟ مثلا یک جوانی آمده کانادا درس بخواند دراین مدتی که مانده تادرسش تمام شود چه کار بکند؟ یا خانمی که از شوهرش طلاق گرفته یا شوهرش را از دست داده و شرایط لازم برای تشکیل خانواده را ندارد چه کار کند؟ عرض کردیم که ازدواج موقت فرمول اسلام برای حل این مساله است اگر کسی فرمول بهتری دارد ارائه کند.

حالا که صحبت از ازدواج شد بد نیست اینرا هم عرض کنم که برای ازدواج رسمی بایستی از شهرداری اجازه گرفت اجازه نامه ازدواج از تاریخ صدور تا سه ماه معتبر است ودراین مدت سه ماه هرروزی که طرفین توافق کنند میتوانند به یک عاقد رسمی (مثل ما) مراجعه وازدواج خودرا طبق قانون کانادا به ثبت رسانند بدیهی است که بهنگام ثبت رسمی ازدواج و همزمان با آن عقد شرعی هم جاری میشود ومتقاضی دوتا گواهی از ما دریافت میکند میماند ثبت ازدواج در شناسنامه ها که این از کارهای مربوط به سفارت است یعنی در مرحله آخر بایستی مدارک را به سفارت یا دفاتر حفاظت فرستاد تا آنها برمبنای گواهی ازدواج کانادایی وگواهی عقد شرعی اقدام به ثبت واقعه ازدواج در شناسنامه ها بکنند.

بعید نیست که اگر هوای بهاری این روزهای تورنتو همین جور ادامه پیدا کند شور ازدواج را در سر بعضی ها که هنوز تنها هستند بیندازد و خلاصه یک فکری بحال خودشان بکنند. یادم هست سال ۵۷ یعنی همان سالی که انقلاب اسلامی ایران روی داد زمستان خیلی ملایمی داشت به طوریکه مردم در شعارهایشان میگفتند به کوری چشم شاه زمستون هم بهاره.

 

Print Friendly