از رقص در کافه های فیلمفارسی و شهرت در سینما… تا آوارگی های پس از انقلاب

به بهانه اولین اکرا ن فیلم مستند قصه شهرزاد در تورنتو ( چهارشنبه ۲۲ جون )

از رقص در کافه های فیلمفارسی و شهرت در سینما… تا آوارگی های پس از انقلاب

 

13327559_1718067618451286_5762835144797452670_n Kobra Amin Saeedi (M-Shahrzad) - 04 Kobra Amin Saeedi (M-Shahrzad) - 08 Shahrzaad's baner2 shahrzad

روز چهارشنبه ۲۲ جون فیلم قصه شهرزاد ساخته شاهین پرهامی کارگردان مقیم مونترآل با حضور فیلمساز در مرکز فرهنگی و هنری پریا در شهر تورنتو برای اولین بار به نمایش در خواهد آمد. علاقمندان به سینما نام شهرزاد را به واسطه حضورش در فیلمهایی چون : بابا شمل، داش آکل ، تنگنا و قیصر و کارگردانی فیم مریم و مانی  میشناسند و طرفداران شعر با کتاب شعر” با تشنگی پیر میشویم”. اما زندگی این رقصنده سابق سینمای ایران پر فراز و نشیب تر از اینهاست . کناره گیری از سینما به هنگام شهرت و در به دری های پس از انقلاب  تا مهاجرت و بازگشت دوباره به وطن و آوارگی های تابه امروز ….اما همه اینها را باید از زبان خود شهرزاد در روز نمایش فیلم دید و شنید.

کبرا در سال ۱۳۲۵ در تهران زاده شد. او با رقصندگی در کافه‌های خیابان لاله‌زار در سن ۱۴ سالگی آغاز کرد و سپس به تئاتر روی آورد. با نام مستعار شهرزاد در نمایش‌هایی چون «بین راه» بازی کرد و سپس نقش‌های کوچکی در سینما برعهده گرفت و کم‌کم نقش‌های تاثیرگذاری در فیلم‌هایی مانند «تنگنا» و «صبح روز چهارم» بازی کرد که در جشنواره سپاس برنده جایزه شد.

شهرزاد حدود سال ۱۳۵۲ در اعتراض به فیلمفارسی از بازیگری کناره‌گیری کرد و به عضویت گروه سینمای آزاد درآمد و به ساختن فیلم کوتاه پرداخت. در همین زمان شعرهایش را چاپ می‌کرد و داستان‌های کوتاهش در نشریاتی چون روزنامه آیندگان و کتاب جمعه منتشر ‌شد.

گرچه جایی مکتوب و نوشته نشده، ولی همه می‌دانند که در سال ۱۳۵۱، وقتی که به قول معروف پول، پول بود! «بهروز وثوقی» پنج‌هزار تومن می‌دهد تا «شهرزاد» مجموعه اشعارش را در دو هزار نسخه با نام «با تشنگی پیر می‌شویم» در انتشارات اشراقی به چاپ برساند. طراحی و عکس روی جلد آن را هم «امیر نادری»، عکاس فیلم آن روزها و کارگردان معروف سالهای بعد به عهده می‌گیرد.

از دیگر هم‌تبارانی که او را یاری دادند یکی هم «پوری بنائی» بود. او سرمایۀ ساختن فیلم «مریم و مانی» را تامین کرد و خود نیز در کنار منوچهر احمدی نقش «مریم» را به عهده گرفت.

که در سال ۱۳۵۶ساخته شد . این فیلم از معدود فیلم‌های سینمای پیش از انقلاب است که قهرمان داستان و کارگردان آن زن هستند. اما فیلم در آن سال توقیف شد و در سال ۱۳۵۹ موفق به اکران شد.

در واقع شهرزاد سعیدی در جریان انقلاب ۱۳۵۷ تمام دارایی خود، حتی کتاب‌ها و فیلم‌هایش را از دست داد. او در سال ۱۳۶۴ به آلمان رفت و هفت سال بعد به ایران بازگشت. پس از آن خبری از شهرزاد در دست نبود به طوری که او را مُرده می‌پنداشتندتا اینکه پسازمدتیخبررسیدکهدریکیازشهرهایکوچکایراندرانزوابهسرمیبرد..

Shahrzaad-stillB2

طوقی، سه قاپ، پنجره، داش آکل، بابا شمل، قصر زرین , پل، رقاصه شهر، تنگنا، عیالوار، قیصر، گرگ بیزار

از عمده فیلمهایی است که شهرزاد درآن نقش داشته است.

بازی او در «تنگنا» و «صبح روز چهارم» برنده جایزه جشنواره سپاس شد.

علاقمندان به تماشای فیلم میتوانند اطلاعات کامل را در آگهی فیلم در همین شماره ایران استار مطلاحظه کنند.

روابط عمومی گروه هنری موج نو

 

Print Friendly