چرا احساس خوشحالی نمیکنیم؟

چرا احساس خوشحالی نمیکنیم؟

 img_5909

به نظر میرسد این روزها افراد زیادی علیرغم داشتن ثروت ، سلامتی ، خانواده وموفقیت خوشحال نیستند. همه از دور شاد هستند ولی وقتی به درد دلهایشان گوش میدهید احساس رضایتی ندارند.

حس خوشحالی ویا عدم خوشحالی یک حس درونی است وقسمت عظیمی ازاین حس از طرز تفکر ، رفتار وعادتهای ما شکل میگیرد. درزیر به عادتهای مخربی که باعث این حس میشوند اشاره میکنیم.

-۱ کمال طلبی

آیا شما از آن دسته افرادی هستید که فکر میکنید همه چیز باید بی عیب و نقص وتمام وکمال باشد تا احساس خوشحالی کنید؟ اگر شما استانداردهای خودرا بیش از تواناییهایتان بالا ببرید حتی با گرفتن نتیجه خوب ، باز هم احساس عدم اعتماد به نفس میکنید و فکر میکنید به اندازه کافی خوب نیستید.

مثال . اکتبر امسال من برای اولین بار در Half Marathon شرکت میکنم. اگر من از خودم توقع کنم که این ۲۱ کیلومتر را به جای ۳ ساعت در ۲ ساعت یا کمتر بدوم حتما بعد از پایان مسابقه خوشحال نخواهم بود ولی اگر با توجه به تواناییهای خودم این رقابت را ۳ ساعته به اتمام برسانم مطمئنا پس از عبور از خط پایان حس خوبی خواهم داشت.

چطور به این خصلت غلبه کنیم؟

* واژه “تمام وکمال” را با “به اندازه توانم” یا “به اندازه خوب” جایگزین کنید.

مثال . سمینار من نباید حتما بی عیب ونقص باشد ولی میتواند به اندازه کافی خوب باشد.

* برای اهداف و کارهایتان محدودیت زمانی بگذارید.

* دقت کنید چه بهای سنگینی برای این طرز فکر میپردازید.

وقتی با این ذهنیت وطرز فکر به نتیجه عمل فکر میکنید نه تنها کوچکترین نقصی باعث استرس و خشم شما میشود بلکه باعث میشود شما خیلی از کارهایتان را عقب بیندازید واین خود باعث استرس بیشتر شما میشود.

-۲ افکار وصداهای منفی پیرامون شما

ما با افکار محدود کننده منفی دوستان واطرافیان ، اخبار ناخوشایند وترسناک احاطه شده ایم. این افکار وصداهای منفی ناخودآگاه به شما حس منفی القا میکنند.

چطور به این صداهای منفی غلبه کنیم؟

صداهای منفی را با مثبت جایگزین کنید. از افراد منفی و غرغرو دوری کنید وزمان بیشتری را با افراد مثبت بگذرانید. کتابهای الهام بخش بخوانید. فیلمها و برنامه های تلویزیونی که حس شادی را درشما تقویت میکنند ببینید.

-۳ در گذشته یا آینده زندگی کردن

اگر مرتب درگذشته یا آینده زندگی میکنید نمیتوانید شاد باشید. اگر خاطرات گذشته را مرتب مرور میکنید ویا به اشتباهات خود دائم فکر میکنید شما در گذشته زندگی میکنید. اگر پیوسته نگران آینده هستید ومکالمات ذهنی که هنوز اتفاق نیافتاده اند را مرتب مرور میکنید، شما در آینده زندگی میکنید.

چطور براین عادت غلبه کنیم؟

کلا غیرممکن است که به فکر گذشته و آینده نباشید ولی سعی کنید بیشتر درزمان حال زندگی کنید. من به جای اینکه نگران نتیجه ۲۱ کیلومتر باشم شعی میکنم از تمرینات هفتگی ام لذت ببرم. وقتی در جمع دوستان هستید به جای فکرکردن و تجزیه تحلیل کردن مکالمه ای که با رئیس خود داشتید سعی کنید حضور داشته باشید. حضور ذهنی وقلبی نه جسمی. از حضور درجمع و زمانی که با دوستانتان سپری میکنید لذت ببرید.

-۴ مقایسه

این عادت مخرب برای همه ما آشناست. کارتان ، شغلتان ، دارایی تان ، خوشبختی تان، همسرتان ، روابطتان ، محبوبیتتان همه وهمه را با افراد دیگر مقایسه میکنید ودرنهایت کلی احساسات منفی برای خود ایجاد میکنید. زمانیکه من دوره پیشرفته Life Coaching را میگذراندم تمام همکلاسی های من آمریکاییها و کاناداییهایی بودند که مدرک PHD در روانشناسی و مشاوره داشتند. نتیجه مقایسه کردن خودم با آنها چیزی نبود بجز سردرد ، احساسات منفی وخشم.

چطور به این عادت غلبه کنیم؟

خودتان را با خودتان مقایسه کنید. کمتر خودرا قضاوت کنید وبا خود مهربان باشید. مهم نیست که خانم X درچه جایگاهی است وشما در جایگاهی متفاوت ولی مهم این است که شما چقدر نسبت به یکسال ، دوسال یا پنج سال پیش خود رشد کرده اید. من دیدگاهم را نسبت به این موضوع عوض کردم. به حضور این افراد درکلاس به چشم یک رقابت سالم نگاه کردم. حضور این افراد باعث شد من از تواناییهای خودم به به نحو احسنت استفاده کنم. واین موضوع باعث رشد وپیشرفت من شد. من خودم را با جایگاه خودم درسال گذشته مقایسه کردم واز پیشرفتم خوشحال بودم.

-۵ پیچیده کردن و بغرنج کردن زندگی

فکر میکنید تمام نگاهها به سمت شماست؟ دنیا متوقف شده و همه منتظرند ببینند شما چه میکنید؟ میخواهید همه چیز را به تنهایی اداره کنید؟ کمک نمیگیرید؟ میخواهید کنترل همه کس و همه چیز را داشته باشید؟ یک مکالمه ساده را ساعتها تجزیه وتحلیل میکنید؟ این عادتهای مخرب نه تنها باعث استرس شما میشوند بلکه در بلند مدت ازشما یک آدم افسرده میسازند.

چطور به این عادت غلبه کنیم؟

* به خودتان وکارهایی که علاقه مند هستید بیشتر بپدازید تا اینکه نگران باشید مردم راجع به شما چه فکری میکنند. مطمئن باشید آنها هم یا به اندازه کافی درگیر زندگی خودشان هستند ویا مثل شما نگران اینکه مردم راجع به آنها چه فکر میکنند!

* کارهایتان را روزانه اولویت بندی کنید و۳ تا از مهمترین ها را انجام دهید.

* اگر به کمک احتیاج دارید ، کمک بگیرید! مجبور نیستید تمام زندگی را به تنهایی به دوش بکشید.

* برای اجتناب از پیچیده کردن ارتباطات به جای تجزیه تحلیل یک اتفاق ساده با طرف مقابل ارتباط برقرار کنید وساده صحبت کنید!

ما فقط یکبار زندگی میکنیم زندگی را ساده بگیریم وسعی کنیم خوشحال زندگی کنم.

برگرفته از Positivity Blog

Sara Rahimi

Certified Professional Coach

ellelifecoaching@gmail.com

 

image_pdfimage_print
Print Friendly