تصمیم‌های جدید برای آرامش بازار مسکن

تصمیم‌های جدید برای آرامش بازار مسکن

 

real-estate-panel

تصمیم‌های دولت که چند روز پیش برای آرامش بازار مسکن اعلام شد شامل چند مورد است. اولین مورد به بستن سوراخ‌ها و رخنه‌های مالیاتی مربوط می‌‌شود، از این به بعد اجازه فرار مالیاتی از سرمایه گذاران خارجی‌ ملک گرفته خواهد شد. برای توضیح عرض کنم اگر شما چند ملک داشته باشید و در یکی‌ از آنها خودتان یا بستگان درجه اول شما ساکن باشید و در آن زندگی‌ کنید اگر پس از مدتی‌ قیمت ملک بالا رفت( مانند تورنتو در سالیان اخیر) و شما آن املاک را فروختید و سودی از این طریق به شما رسید ملکی‌ که در آن ساکن بودید از مالیات معاف است اما سودی که از طریق فروش سایر املاک به شما برسد شامل مالیات خواهد بود. طبیعیست اگر شخصی‌ ساکن کانادا نباشد و ازخرید و فروش ملک سودی ببرد چون نمی‌‌تواند آنرا به عنوان محل سکونت خود به اداره مالیات اعلام کند باید مالیات سود حاصل از هر نوع خرید و فروش ملک در کانادا را پرداخت کند و تا آنجا که من اطلاع دارم اصلا وکیلی که معامله را برای شخصی‌ که ساکن کانادا نیست انجام می‌‌دهد بخشی از پول این سرمایه گذار را برای پرداخت مالیات تا تسویه حساب کامل این شخص با اداره مالیات نگه می‌‌دارد ، اما ظاهراً عده کثیری راه‌های فرار را بلد بوده اند یک بخش از تصمیم‌های جدید وزیر در مورد سفت و سخت کردن این مالیات است تااشخاصی‌ که از این خوان نعمت بهره مند شده اند حد اقل مالیات آنرا بپردازند. خوب این که چیز‌ جدیدی نبود و تلاش دولت برای گرفتن مالیات یک تلاش بی‌ وقفه و دائمی است و در این مورد امیدواریم که موفق باشند.

بخش عمده و اصلی‌ صحبت‌های جدید در مورد سخت تر شدن قوانین وام است که اگر دولت در مهار قیمت مسکن و ایجاد آرامش در بازار نتیجه مناسبی نگیرد دودش به چشم خریداران بار اول می‌‌رود. در قوانین جدید وقتی‌ بانک یک متقاضی را برای اخذ وام تایید می‌کند باید او را برای نرخ‌های احتمالی‌ بالاتر تست کند تا مطمئن شود در صورت بالارفتن نرخ‌ها مشتری توانایی باز پرداخت وام را دارد نتیجه اینست که شما باید قادر باشید وام خود را با نرخ بهره ۴.۵% پرداخت کنید اگرچه امروز وام را با بهره کمتری مثلاً ۲% دریافت می‌‌کنید نتیجه اش اینست که شما با درامد فعلی‌ برای رقم کمتری نسبت به قبل تایید خواهید شد. برای روشن شدن موضوع از جدولی‌ که دوستم imRamy ibrah از بانک TD برایم فرستاده استفاده می‌‌کنم.

 chart

همانطوریکه در هفته‌های پیش برای شما نوشتم سرمایه گذاران خارجی‌ و صاحبان فعلی‌ ملک که ملکشان افزایش قیمت قابل توجهی‌ در سال‌های اخیر داشته کمتر از این قبیل تصمیمات آسیب پذیرند و تنها خریداران بار اول هستند که دستشان به جایی بند نیست و آرزو می‌کنم که دولت تخفیف‌ها و تسهیلات بیشتری برای این قشر که هدفی‌ جز تهیه یک سرپناه برای خانواده خود ندارند در نظر بگیرد. در ضمن توجه داشته باشید که این تصمیمات تحت تاثیر بازار‌های داغ تورنتو و ونکوور گرفته شده ولی‌ در تمام کشور اجرا خواهد شد و ممکن‌است روی بازار‌های راکد استانهای دیگر آثاری نامطلوب بگذارد.

 چنانچه پرسشی در این زمینه دارید با کمال میل آماده پاسخگویی هستم. همچنین آماده شنیدن نظرات شما در مورد مطالب این صفحه هستیم، اگر قصد خرید یا فروش ملکی‌ را دارید طبق معمول توصیه می‌کنیم با ما مشورت کنید، به امید دیدار. کامران انواری

 

 

image_pdfimage_print
Print Friendly