دیدار وزیر امور خارجه کانادا استفن دیان با گروهی از ایرانیان در تورنتو

دیدار وزیر امور خارجه کانادا استفن دیان با گروهی از ایرانیان در تورنتو

 

مصی فراهانی – دبیر انجمن روزنامه‌نگاران قومی آمریکای شمالی

m.farahani@anaj.org

img_0229

 

جمعه ۲۸ اکتبر ۲۰۱۶- وزیر امور خارجه کانادا – استفان دیان – پس از گذشت  یکسال از پیروزی جاستین ترودو در انتخابات، اولین دیدارش با جامعه ایرانی در مورد تجدید روابط با ایران را در یک جلسه خصوصی برگزار کرد.

این دیدار در محل شماره ۹۰۰ خیابان یورک میلز – در هتل وستن پرینس در ساعت ۶ بعدازظهر به مدت دوساعت برگزار شد.

img_0232

در این جلسه مجید جوهری ( نماینده لیبرال – ریچموندهیل )  و علی احساسی (نماینده لیبرال – ویلودیل ) استفان دیان را همراهی می کردند.

علی احساسی نماینده ویلودیل در پاسخ به سوال من در مورد عمومی نبودن جلسه گفت: “سعی کردیم که فضای گفتگو به نحوی باشد که حاضرین براحتی و بدون نگرانی بتوانند نظرات و عقایدشان را در رابطه با بازگشایی و یا بسته بودن سفارت عنوان کنند.”

بنابراین گزارشات بدست آمده از داخل جلسه با استناد بر شنیده‌ها از حاضرین در جلسه بوده و همین امر میتواند باعث نتیجه گیریهای متفاوت و شخصی بشود.

بر این اساس حدود ۴۰ نفر توسط مجید جوهری و علی احساسی دعوت شده بودند. از این عده ۱۰ نفر در جلسه صحبت کرده بودند. ۵ نفر از مخالفان بازگشایی سفارت و ۵ نفر از موافقان آن.

img_0231

استفان دیان در همان آغاز جلسه گفته بود که دولت لیبرال مصمم به ایجاد ارتباط مجدد با ایران است. وی در پاسخ به انتقاد یکی از مخالفان در مورد اعدام‌ها ونقض حقوق بشر در ایران گفته بود اگر کانادا بخواهد بر این اساس روابط دیپلماسی خود را تنظیم کند بالطبع بایستی با عربستان، چین، روسیه و بسیاری از کشورهای دیگر قطع رابطه کند.

 

البته دیان موضع خود را در رابطه با از سرگیری روابط با ایران پیشتر اعلام کرده بود. در روز ۱۷ اکتبر در جلسه شورای روابط خارجی در مونترال، وی گفته بود که رابطه با ایران به نفع اسراییل هم خواهد بود و به حفاظت از منافع آن کشور نیز کمک خواهد کرد. همچنین در ۲۹ مارچ امسال طی کنفرانسی در دانشگاه اوتاوا اعلام کرد که قطع رابطه با ایران نتیجه مثبتی برای هیچ کس نداشته است.

 

وی در جون امسال نیز در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برای اولین بار با وزیر امور خارجه ایران، محمد جواد ظریف، دیدار کرد. بر اساس پیام ارسالیش در توییتر، آنان در مورد روابط دو کشور در قالب خاورمیانه و موارد کنسولی صحبت کردند.

img_0230

از علی احساسی در مورد روند بازگشایی سفارت‌ و اینکه در چه مرحله‌ای قرار دارد، پرسیدم. وی گفت فعلا بازگشایی سفارت ایران در مرحله بحث و بررسی و مشاوره است.

 

روز گذشته نیز (سه شنبه ۸ نوامبر) سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در همین رابطه گفت: تماس‌ها بین ایران و کانادا ادامه دارد و یکسری موانع سیاسی و حقوقی هنوز وجود دارد که در سطح کارشناسی درحال بررسی و بحث است. اگر به تفاهم برسیم که دفاتر حفاظت منافع باز شود، اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

 

یکی از موانع تجدید رابطه دو کشور ایران و کانادا قانونی است که در زمان نخست وزیری هارپر تصویب شد و بر اساس آن جمهوری اسلامی جزو لیست حامیان تروریسم قرار گرفت و به موجب همین قانون اموال غیردیپلماتیک (منجمله خانه فرهنگی ایران) در اتاوا و تورنتو مصادره شد.

با توجه به دولت اکثریتی کنونی لیبرال باید دید که آیا جاستین ترودو در برابر فشار سیاسی محافظه کاران برای عدم بازگشایی سفارتخانه‌های طرفین مقاومت خواهد کرد. چیزی که مسلما در سال ۲۰۱۶ محقق نخواهد شد.

 

از احساسی در مورد اینکه آیا بهتر نبود یک برنامه دیدار عمومی برای وزیر با جامعه ایرانی برگزار می‌شد که ایرانی‌های بیشتری می‌توانستند مشارکت داشته باشند و اینکه آیا در شهرهای دیگر هم (نظیر اتاوا – مونترال ونکوور) چنین مراسمی برای ایرانیان ساکن آنجا برگزار خواهد شد٬ پرسیدم.

علی احساسی در پاسخ گفت که در ابتدا آنها افرادی را که از دیدگاه‌های مختلف می‌شناخته‌اند٬ دعوت کرده‌اند. همچنین در پی دعوت هایی که از آنان از استانهای دیگر به عمل آمده گفتگوهایی با ایرانیان آن مناطق در این زمینه شده است و در صورت امکان ادامه پیدا خواهد کرد.

 

بعد از پایان جلسه خصوصی، وزیر امورخارجه و نمایندگان مجلس در کنفرانس خبری ۱۵ دقیقه‌ای با حضور برخی رسانه‌های ایرانی حاضر شدند و به سوالات پاسخ گفتند.

img_0241

براساس پرسش‌ها و پاسخ‌های ارائه شده توسط وزیر امور خارجه میتوان اینچنین عنوان کرد که از سرگیری تعاملات دیپلماسی و اقتصادی با ایران به معنی تایید عملکرد رژیم حاکم در رابطه با حقوق بشر نمی‌باشد. همچنین وی گفت اگر تعامل و ارتباط با دنیا برقرار نباشد، توسعه و پیشرفت هم به سختی ممکن میشود. ایجاد این ارتباطات کنسولی، سهولت دیدار ایرانیان با اقوام و وابستگانشان را به همراه خواهد داشت. وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگری وی اعلام کرد که در صورت باز شدن سفارت ایران، آنان باید به قوانین کانادا احترام بگذارند.

 

در رابطه با حمایت کانادا از افراد دو تابعیتی که در ایران دستگیر می‌شوند، وزیر اعلام کردند که در حال حاضر در صورت نیاز از طریق سفارت ایتالیا اقدامات لازم در خصوص این افراد صورت می‌گیرد ولی منطقی است که کانادا بتواند مستقیما پاسخگوی شهروندانش در ایران باشد. و در مورد سعید ملکپور گفت که کانادا سعی خودش را در این مورد خواهد کرد. دیان گفت که هیچ پولی در ازای آزادی هما هودفر پرداخت نشده است.

وی همچنین در مورد اینکه آیا بازگشایی سفارت ایران به طور کامل انجام خواهد شد یا فقط بخشی از آن، گفت که این کار قدم به قدم انجام خواهد شد.

 

Print Friendly