جراح مغز و اعصاب کانادایی نتوانست اعصابش را کنترل کند

جراح مغز و اعصاب کانادایی نتوانست اعصابش را کنترل کند

چگونه زندگی جدید دکتر النا فریک به مرگ در چمدان ختم شد

elana-and-mohammed1

مصی فراهانی – انجمن خبرنگاران قومی آمریکای شمالی

m.farahani@anaj.org

جامعه پزشکی انتاریو و کانادا پس از گذشت یک هفته همچنان در شوک از دست دادن دو عضو خود، قرار داد. دکتر محمد شمجی جراح مغز و اعصاب، متخصص جراحی نخاع و استادیار دانشگاه تورنتو همسر پزشک خود را به قتل رساند و جنازه وی را در چمدانی در کلینبرگ (Howland Drive and Nashville Road) نزدیکی پل رودخانه هامبر رها کرد.

النا فریک پزشک خانواده، ۴۰ ساله، مادر سه کودک بود و در بیمارستان اسکاربور کار می‌کرد. به گفته همکاران و بیمارانش پزشک خوش اخلاق و فعالی بود.

جستجوی پلیس برای یافتن وی زمانی آغاز شد که مادرش خبر گمشدنش از روز چهارشنبه را داد. و مشخص شد که وی حتی روز پنج شنبه در محل کار و جلساتی در دان تاون نیز حاضر نشده بود.

پنجشنبه بعدازظهر پلیس یورک به محلی در حوالی رودخانه هامبر که جنازه زنی کشف شده بود فراخوانده شد و پس از کالبدشکافی وی در جمعه ۲ دسامبر مشخص شد که جسد متعلق به دکتر گمشده میباشد.

پس از گذشت ساعتی، پلیس، دکتر محمد شمجی (همسر مقتول) را در کافی شاپی در میسی ساگا بدون هیچ مقاومتی دستگیر و به اتهام قتل روانه زندان کرد.

 

تظاهر به خوشبختی در اجتماع و بحران در خانه

به گفته همکاران دکتر النا فریک، وی همواره چنان از زندگی خانوادگی خود صحبت می‌کرد که حسادت و تحسین مخاطبان را برمی‌‌انگیخت. همچنین تویت‌هایی که در گذشته بین وی و همسرش رد و بدل میشد بیانگر علاقه بین آنان بود. ولی بنا بر گزارشات رسانه‌ها دکتر محمد شمجی در سال ۲۰۰۵ با شکایت النا، به اتهام خشونت و دو فقره تهدید به قتل همسر دستگیر شده بود. در آن زمان این زوج در اوتاوا زندگی میکردند و کمتر از دو سال از ازدواجشان می‌گذشت.

یک هفته قبل از کشته شدن دکتر النا فریک نیز، وی در جمع همکارانش با خوشحالی خبر تقاضای طلاقش را اعلام کرده بود و از آن به عنوان یک شروع دوباره یاد کرده بود.

با دکتر عباس آزادیان در این رابطه گفتگویی داشتم. ایشان با یادآوری اینکه اقدام به خشونت را نمی‌توان به گروه، قشر، نژاد و ملیت و یا فرهنگ خاصی نسبت داد، گفتند که “با توجه به شواهد اندک موجود و در اختیار نداشتن جزییات ماجرا میتوان حس مالکیت مردان  (یا غیرت و تعصب مردانه روی همسر) را انگیزه‌ای برای این قتل برشمرد.”

وی همچنین در ادامه گفت: “عدم کنترل و نداشتن حساسیت لازمه بر روی فردی که سابقه خشونت و تهدید به قتل داشته و آزاد شده میتواند زمینه ساز وقوع چنین جنایتی شود”

از سوی دیگر شخصیت اجتماعی دکتر محمد شمجی بعنوان یک متخصص باتجربه و دلسوز در بیمارستان وسترن تورنتو مطرح شده است. یکی از بیمارنش او را قهرمان زندگیش میداند. زیرا که در سال ۲۰۱۴ درحالی که دیگر پزشکان از درمان وی ناامید شده بودند، تحت عمل جراحی نخاع توسط دکتر شمجی قرار گرفت، نه تنها زنده ماند و سلامت خود را بازیافت بلکه در اواخر همان سال کمربند مشکی دان دو کاراته را گرفت.

دکتر آزادیان معتقد است که خشونت در همه جوامع، اقشار، فرهنگ‌ها وجود دارد. اما با توجه به تجربه شخصی‌اش در جامعه ایرانی می‌گوید بدلیل وجود تعصبات مذهبی، آمار خشونت علیه زنان زیاد است. البته اخیرا با تلاشهای جمعی از زنان این مورد کمی دارد تغییر میکند” وی در ادامه گفتگو ایجاد یک فضای امن برای زنان قربانی خشونت جهت ابراز آن و مراجعه به مراکز مربوطه و همچنین دادن آگاهی و هوشیاری کامل به زنان را از راهکارهای مبارزه با این معظل دانست.

خشونت دکتر محمد شمجی در قبال همسرش سوالات جدی را ایجاد میکند. چگونه پزشکی که جان بیمار در حال مرگ را نجات میدهد توانسته یک انسان را، آن هم همسر و مادر سه فرزندش را به قتل برساند؟

البته بنا به گفته دکتر آزادیان پزشکان بدلیل استرس‌های بسیار و شدید در معرض بیماریهای مختلف قرار میگیرند. ولی بر اساس آمار کمتر بصورت رویکردهای بیرونی و اجتماعی ابراز میکنند.

سه فرزند این زوج در نبود مادر و زندانی شدن پدر مسلما دچار بحران‍های روحی خواهند شد. در حال حاضر تحت سرپرستی مادربزرگشان (مادر النا) هستند.

از دکتر آزادیان در مورد چگونگی آموزش کودکان با مفهوم خشونت پرسیدم.

dr-azadian

وی گفت: “در سطح خانواده والدین باید الگوهای رفتاری مناسبی باشند. بی‌احترامی نوعی خشونت تلقی میشود. فرزندان در بستر خانواده با الگو برداری از والدین باید یاد بگیرند که علیرغم مشکلات اقتصادی، تفاوت‌های عقیدتی، فرهنگی و سلایق متفاوت به یکدیگر احترام بگذارند. والدین حتی در زمانی که در مورد اصول تربیتی فرزندان با هم اختلاف نظر دارند، نباید برخورد خشن و تندی با یکدیگر داشته باشند.

در مورد خشونت و حوادث اجتماعی باید با بچه‌ها صحبت کرد و آگاهی داد. البته مدارس در این امر کوشا هستند. ولی کلیه اقشار جامعه به نوعی باید در این امر ایفای نقش کنند. مطبوعات، وسایل ارتباط جمعی، دولت‌ها و نهادهای اجتماعی همگی در این ارتباط مسئولیت دارند. ”

 

اطلاعات ارائه شده در مورد این پرونده از رسانه‌های مختلف جمع آوری شده است.

برای آگاهی از انواع خشونت و همچنین درخواست کمک و آگاهی میتوانید به سایت دولتی زیر مراجعه نماید.

http://www.phac-aspc.gc.ca/sfv-avf/help-aide-eng.php

با تشکر از دکتر عباس آزادیان – روانپزشک

 

image_pdfimage_print
Print Friendly