بیمه مسافرتی را از ایران بگیرم یا از کانادا تهیه کنم ؟

با سلام و آرزوی اوقاتی خوب ، می خواهم درمورد پدر و مادر شما که به کانادا می آیند ، ویا بیمه سوپرویزا با شما صحبت کنم. بسیاری از شما که پدر ومادر خود را به کانادا دعوت می کنید ، نگران وضعیت سلامتی آنها هستید . واقعیت آن است که هزینه های درمان و بیمارستان در کانادا بسیار بالاست و پرداخت آن از عهده بسیاری بر نمی آید. برای مثال مطابق برآوردها ، اگر یک نفر در انتاریو بدون کارت Ohip ، در بیمارستان بستری شود ، روزانه 3500 تا 5000 دلار هزینه خواهد داشت و این خرج برای مدت 6-5 روز بستری شدن ، به حدود 20 تا 30 هزار دلار خواهد رسید. بنابراین بسیاری از مردم برای خرید بیمه مسافرتی اقدام می  کنند. همانطور که قبلا ذکر کردم ، باداشتن این بیمه ، هزینه های بیمارستانی تحت پوشش قرار میگیرد و شما نگرانی از بابت بیمارستان و دارو و دکتر نخواهید داشت.
سوال بعدی آنست که مناسب ترین بیمه مسافرتی کدام است؟ آیا بهتر است این بیمه را از ایران تهیه کرد یا آنکه از کانادا بیمه را گرفت و تحت پوشش شرکت های بیمه کانادایی بود؟ در جواب باید به شما عرض کنم که حتی بزرگترین شرکتهای بیمه ایران ، هیچکدام در کانادا نمایندگی فعال ندارند. تمام بیمه های مسافرتی که ازایران تهیه میشود ، توسط شرکتهای واسط که اکثرا اروپایی هستند. صادر می  گردند. بنابراین بیمه مسافرتی که یک شرکت بیمه ایران به شما میدهد ، همیشه تحت پوشش یک شرکت واسطه است.

وقتی شما با یک شرکت بیمه کانادایی قرارداد می بندید ، آن شرکت مستقیما با بیمارستان های کانادا و انتاریو کار می کند. بیمارستان وشرکت بیمه کانادایی یکدیگر را می شناسند وبا هم قرارداد دارند. اگر مسافر شما به کانادا بیاید واز شرکت بیمه کانادائی ، بیمه گرفته باشد ، به سهولت وبدون هیچ مشکلی می توان مسافر شما را درصورت نیاز ، دربیمارستان بستری کرد. شما نگران پرداخت هزینه  های بیمارستان نخواهید بود وتمام مخارج مسافر شما ، بطور مستقیم از طرف شرکت بیمه بلافاصله به بیمارستان پرداخت خواهد شد.
سوال بعدی آنست که کدام شرکت بیمه کانادایی برای تهیه بیمه مسافرتی بهتر است؟ این وظیفه مشاور بیمه شماست. حقیقت آنست که بسیاری از مشاوران بیمه ، تنها با یکی دو شرکت کار می کنند و علیرغم تبلیغات زیاد ، نمی توانند مناسب ترین بیمه را برای شما تهیه کنند. رقابت بین شرکت های بیمه ، بنفع شما کار می  کند و مشاور بیمه باید بتواند بهترین را برای شما از بین آنها پیدا کند.
از طرف دیگر بسیاری از نکات زیر و Fine Prints در قراردادهای بیمه هستند که متاسفانه خیلی از اوقات برای مردم توضیح داده نمیشود. اینکه یک بیمه در چه شرایطی صادر شده و چه موارد استثنا و Exclusion دارد ، باید به شما توضیح داده شود. برای مثال بعضی از شرکتهای بیمه ، بیماریهای قبلی مسافر شما را تحت پوشش قرار نمیدهند واگر پدر و مادر شما قبل از آمدن کانادا ، بیماری داشته باشد یا دارو مصرف کند ، آن بیماری خاص استثنا میشود و Exclusion دارد. دقت کنید که فقط بعضی از شرکت های بیمه کانادا ، بیماریهای قبلی را از پرداخت خود خارج می کنند. بقیه شرکتها اگر مشاور شما تقاضای بیمه را بنحو درست پر کند (application) وسوالات پزشکی را درست جواب دهد ، تمام هزینه های بیمارستانی را بطور کامل و 100% می پردازد.
همانطور که دیدیم ، تهیه بیمه از شرکت های بیمه کانادایی ، باعث میشود که مسافر شما درکانادا به راحتی بستری میشود و هزینه های بیمارستان مستقیما از طرف شرکت بیمه پرداخت شود از طرف دیگر انتخاب مناسب شرکت بیمه که بهترین قیمت را با کاملترین پوشش به شما ارائه میدهد ، وظیفه مشاور شماست.
امیدوارم این مقاله به شما در انتخاب بیمه مناسب کمک کرده باشد. لطفا جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 8587-418-416 تماس حاصل فرمایید.

رامین سیروسی
پزشک از دانشگاه پزشکی ایران
ومشاور ارشد بیمه در کانادا