یک خبرخوش وروزهای پربرکتی که درپیش است

بالاخره انتظار به پایان رسید وقانون مربوط به مشمولان خارج از کشور مجددا تمدید شد ، توضیح اینکه : قبلا یک قانونی درآمده بود که هرمشمولی که بیش از سه سال درخارج ازکشور زندگی کرده باشد (اعم ازاینکه دانشجو باشد یا نباشد) میتواند سالی دوبار به ایران سفر کند وهربار یکماه ونیم بماند (یااینکه یکبار برود وسه ماه بماند) منتهی این مصوبه فقط تا پایان سال ۹۵ قابلیت اجرا داشت. حالا خبرخوش اینکه این قانون تمدید شده وبراساس آن مشمولان مقیم خارج از کشور با داشتن حداقل دوسال سابقه اقامت درخارج ازایران میتوانند سالیانه دوبار و حداکثر به مدت ۳ ماه (بدون نیاز به تعیین تکلیف سربازی خود) به کشور سفر کنند. درضمن آن سری از مشمولانی که بالای هشت سال غیبت دارند میتوانند به ازای پرداخت جریمه کارت معافیت خود را بگیرند. میزان جریمه هم بستگی به میزان تحصیلات دارد ، هرچه تحصیلات کمتر باشد ارزانتر است مثلا اگر دیپلم جریمه اش دوهزار دلار است ، مدرک دکتری جریمه اش پانزده هزار دلار است. زیردیپلم هم که از همه ارزانتر است. البته بعضی ها تحصیلات عالی دارند ولی ترجیح میدهند اعلام نکنند ومثلا میزان تحصیلاتشان راهمان چیزی اعلام کنند که احیانا درایران خوانده اند که این هم بستگی به نظر خودشان دارد ، همینکه کسی قصد نداشته باشد مدرک تحصیلی خودرا درایران به کار گیرد ، کافی است ومشکلی پیدا نمیشود.

واما در مورد معافیت کفالت پدر آخرین خبر این است که سن کفالت هفتاد و پنج سال است مگر اینکه پدری بیماری خاص داشته باشد که دراینصورت پس از تایید کمیسیون پزشکی فرزند میتواند کفالت پدر زیر هفتاد وپنج سال خود را به عهده گیرد واز خدمت معاف شود. قبلا با سن شصت سال هم میشد معافیت کفالت گرفت ولی ظرف چندسال پانزده سال به آن اضافه شده است.

چند روز پیش تولد امام اول شیعیان امیرالمومنین علی علیه السلام بود که به حق به عنوان روز پدر هم نامگذاری شده است چرا که پیامبر اسلام فرمود : من وعلی پدران این امت هستیم. بهر حال تبریک میگویم وامیدوارم هم ما برای پدرانمان فرزندان خوبی باشیم وهم پدران برای فرزندانشان بی تفاوت نباشند. یک پدر خوب میتواند با حسن رفتار خود خانواده را دورهم جمع کند واز حضورشان لذت ببرد. یکی از مصادیق حسن رفتار خوشرفتاری با مادر بچه هاست ، وقتی یک مرد به همسر خود احترام بگذارد وبه او توجه ومحبت کند خودبخود کانون خانواده گرم وآماده پذیرش فرزندان میشود وهمه میتوانند درکنار هم بخوبی وخوشی زندگی کنند.

کم کم به نیمه ماه رجب رسیده ایم وبه دنبال آن ماه های بزرگ وبا برکت شعبان ورمضان راخواهیم داشت. اهل معرفت وکسانی که هنوز ارتباط با خداوند بزرگ وبی نیاز را برای خودشان مهم میشمارند هرگز ازبرکات این سه ماه درجهت نزدیک شدن هرچه بیشتر به خداوند غفلت نمیکنند.

 

image_pdfimage_print
Print Friendly