خاستگاه و سبک شناسی موسیقی راک

خاستگاه و سبک شناسی موسیقی راک

 

موسیقی راک پدیده ایست فرار وغیرقابل پیش بینی که از ظهورش در سال ۱۹۴۰بطور مداوم تعریف آن عوض شده است. پس جای تعجب ندارد که ارائه تعریف ساده از این شکل موسیقی بی قرار این چنین سخت باشد. موسیقی راک به طور پیش فرض به عنوان موسیقی قوی و کوبنده توصیف می شود. سازبندی این سبک از موسیقی بطور پایه گیتار الکتریک، درامز، گیتار بیس و کیبورد میباشد و معمول دارای کلم است که خواننده آن را اجرا میکند. این شاید به نظر ساده بیاید، ولی نگاه دقیق تر به انقلب موسیقی راک، استایل های متفاوت و تأثیر آنها بر رشد این نوع موسیقی را در خلل سالیان سال نشان می دهد.ابتدا به شکل گیری این نوع موسیقی نگاهی می اندازیم. خاستگاه موسیقی راک برمی گردد به دهه ۱۹۴۰ ،وقتی محبوب ترین استایل آن زمان یعنی کانتری و بلوز تبدیل شد به صدایی جدید که با کمک گیتار الکتریک و “، بر پایه های درامز اجرا می شد. پیشگامان راک از دهه ۵۰ مثل “چاک بری بلوز کلسیک تکیه داده اند.

انقلب موسیقی راک

وقتی که موسیقی راک سبک موسیقی محبوب مردمی شد، گروه های جدید رنگ بندی صدایی خودشان را براساس نقاط قوت پیشینیان تأسیس کردند. “لد زپلین” با ارائه صدای قوی تر و تاریک تر به راک، معروفترین گروه دهه ۷۰ شد. در همان زمان پینک فلوید تنظیم های پیچیده را اضافه کرد و آلبوم هایی مفهومی را ساخت که تم ساده ای داشتند. بسیاری از افراد شک دارند که اولین خواننده راک چه کسی بود و یا اولین آهنگ راک چه بود… اما مسلم است که موسیقی راک از ادغام راک اند رول با موسیقی کانتری و وسترن در قالب Rockabilly به وجود آمد. تاریخ دقیق شروع راک مشخص نیست. عناصر “راک اند رول” در آهنگ های بلوز و آهنگ های وسترن کانتری، برمی گردد به دهه های ۲۰ و ۳۰. در سال ۱۹۵۰ تاریخ موسیقی راک شروع شد. عبارت راک اند رول در گذشته دللت ضمنی بر مسائل جنسی داشت. در واقع به معنی رقص ولی با مسائل جنسی هم در ارتباط بود. اولین بار در ترانه «تریکسی اسمیت» در سال ۱۹۲۰ فرید آلن اگرچه». My baby rocks me with one steady roll» شد؛ استفاده بود که در سال ۱۹۵۵ اولین بار عبارت راک اند رول را مطرح کرد. از آن زمان تاریخ موسیقی راک به جریان افتاد. همانطور که گفته شد، آغاز کننده موسیقی راک هنوز مشخص نیست. این موضوع به این خاطر است که موسیقی راک اند رول از ژانرهای متفاوت و آهنگ های مربوط به بلوز، َجز و کانتری رشد پیدا کرد. اگرچه آهنگ «بیل هالی»، «clock the around rock «به اندازه کافی محبوب شد که در صدر جدول موزیک های برتر قرار بگیرد. در تاریخ موسیقی راک، عوامل زیادی وجود دارد. در بین افراد معروف راک اسامی مانند «بیل هالی»، «چاک بری» و «لیتل ریچارد» به چشم می خورد. این ستاره های قدیمی موسیقی راک آنچنان باعث رونق موسیقی راک و فرهنگ آن شدند که جهان را متوجه خود کردند.نوع رقص،ُمدهای روز و فرهنگ پاپ که از آن زمان ازموسیقی راک پیروی می کرد توسط این ٣ نفر انجام شد.

راک اند رول Rock&Roll

موسیقی راک اند رول حسی خاص دارد، اما چه چیزی این حس را می سازد ؟ ترکیبی از ریتم، سازها، صدای خواننده و رفتار و نگرش او؛ همه ی این عناصر با هم ترکیب می شوند تا راک اند رولی شود که مردم دوست دارند. موسیقی راک اند رول با ترکیب بلوز و کانتری در دهه ۴۰ شکل گرفت. بهترین راک اند رول به صورت عمده از ریتم و ضرب آهنگ بلوز آغاز میشد. سازهایی که راک اند رول را ساخت، از زمان شروع این سبک خیلی تغییر کرده اند. وقتی راک اند رول به اشکال مختلف راک تقسیم شد، سازبندی های جدیدی نیز اضافه شد. اگرچه سازهای نرمال شامل یک یا دو گیتار الکتریک، گیتار باس و یک درام کیت است، کیبورد و سازهای دیگر نیز بعدها اضافه شدند. آواز(وکال) مرتبط با راک اند رول متغیر است. بیشتر خواننده های راک اند رول برعکس خواننده پاپ که همه شبیه هم هستند، استایل مخصوص خودشان را دارند. همچنین آواز جایی است که رفتار و نگرش از آن می آید. بسیاری از خواننده ها برای گروه راک اند رولشان شهرت ساختند. این قضیه درمورد “ازی ازبورن”، “استیو تایلر” و “میکی جاگر” که همگی در حال حاضر از مشاهیر هستند، صدق می کند. تعریف تکنیکی راک اند رول مهم نیست؛ برای طرفداران واقعی، راک اند رول تعریف شدنی نیست. این سبک طریقه نواخت موزیسین ها نیست، بلکه طریقه زندگی کردن و نفس کشیدن آنهاست با تعریفی دیگر راک یک شیوه ی زندگیست.

راک دهه ی ۸۰ ۸۰`s Rock

موسیقی راک دهه ۱۹۸۰ بسیار مثبت گرایانه و خوش بینانه است. به همین علت است که راک دهه۸۰ به فیلم های خوب بسیار زیادی ختم می شود. به نظر می رسد هر فیلم حداقل یک آهنگ دهه ۸۰ را به عنوان موسیقی مت در خود جای داده است. برخی آهنگ ها در موسیقی مت فیلم های متفاوتی استفاده شده اند. این یکی از بهترین روش ها برای جمع آوری بهترین های موسیقی راک دهه ۸۰ بدون خریدن آلبوم های آنها بود. یکی از پرطرفدارترین آهنگ های دهه ۸۰ موسیقی فیلم “خواننده عروسی (Wedding Singer(است. این فیلم از “Idol Billy “تا Club Culture The آهنگ دارد. فیلم شاهکار دیگر “انجمن صبحانه ( Clun Breakfast The (است. این فیلم در دهه ۸۰ ساخته شد و هنوز به اندازه همان روزها جذاب است. موسیقی مت این فیلم توسط “کیت فورسی” و “استیو اسپیف” نوشته شده و توسط گروه “Minds Simple “نیز اجرا شد. آهنگ مرا فراموش نکن” به یکی معروفترین آهنگ های راک دهه ۸۰ مبدل شد. موسیقی مت فیلم ها روش خوبی برای خریدن یک سی دی پر از موسیقی های متفاوت ًا همه شبیه هم هستند، شما مجموعه ای از اهنگ بود.بجای داشت آهنگهای که تقریب های عالی دارید.

راک آلترناتیو Alternative Rock

این نوع راک به موسیقی اطلق می شود که در هیچ ژانر دیگری جای نمی گیرد؛ اگرچه از لحاظ تکنیکی به هر نوع موسیقی گفته میشود که ادامه ی پانک راک باشد. آهنگهای بسیاری در گروه راک آلترناتیو قرار گرفته اند،هرچند برخی از آنها واقعا متعلق به این گروه نیستند. این نوع راک در دهه ۹۰ محبوب شد اما تاریخچه آن برمیگردد به پیش ترها، قبل از آنکه نیروانا موسیقی راک آلترناتیو را به شنونده ها معرفی کند، موسیقی راک محبوبیت خودش را از جمع های دانشگاهی و موسیقی زیرزمینی داشت. در دهه ۸۰ REM اولین جرقه را در موسیقی راک آلترناتیو را زدند که بیشترین اعتبار آنها از طریق ایستگاه رادیو دانشگاه کسب شد.این ایستگاه جایی است که طرفداری وفادارانه آنها شروع شد. اگرچه موفقیت تجاری آنها زمانی که راک آلترناتیو محبوب گشت یعنی دهه ۹۰ آغاز شد. این نوع راک در انگلستان هم تغییر عظیمی ایجاد کرد؛ جایی که پانک محبوب ترین بود، در واقع راک آلترناتیو زودتر از اینکه در امریکا وارد شود، وارد بریتانیا شده بود.

راک مسیحی/مذهبی

Christian Rock

بسیاری از موسیقی دانان از استعدادشان برای ستودن خدا استفاده می کنند. این موضوع درمورد راک مسیحی/مذهبی نیز صدق می کند. گروه هایی مانند ,of Jars Talk DC Clay و دیگران سبک موسیقی ساختند که پیام مثبتی به همراه داشت. اجرای موسیقی راک مسیحی/مذهبی در کلیساها مزیت های زیادی داشت. یکی از مهم ترین مزیت ها برقرار کردن ارتباط با نسل جوان بوده است. برای نسل جدید قبول دین با وسواس زیاد بسیار سخت بوده و موسیقی راک مسیحی با استفاده از رابطی به این نسل راه یافت و آن چیزی نبود جز قسمت ضروری فرهنگ آنها یعنی موسیقی

. راک کلسیک Classic Rock

موسیقی راک کلسیک همواره در طول پیدایش این سبک وجود داشته است. اگرچه ما ترانه هایی که توسط خواننده اصلی شان اجرا می شوند را همیشه دوست داریم، اما هیجان انگیز است وقتی همان ترانه ها توسط گروه های محبوب جدید بازخوانی می شوند. کاور کردن موسیقی راک کلسیک به این معنی است که شما می توانید این موسیقی را در هر سبک دیگری قرار دهید. شما می توانید این موضوع را در ترانه “landslide “از “استیو نیکس” ببینید. این ترانه توسط “دیکسی چیکس” به سبک کانتری پاپ برده شد. اگر فیلم “Gothika “را دیده باشید، ممکن است آهنگ های راک کلسیک را تشخیص دهید که حس جدیدی را به همراه دارند. این فیلم در سال ۲۰۰۳ آهنگی از گروه “Limp Bizkit “به نام “Eyes Blue Behind “را در خود دارد که اولین بار توسط “Who The ” در سال ۱۹۷۱ اجرا شد.

راک کریسمس Christmas Rock ا

ین نوع موسیقی از اولین نشانه هایی بود که می گفت کریسمس نزدیک است. البته برای برخی از مردم قسمت آزاردهنده ی فصل تعطیلت بود. اگرچه، آهنگ های زیادی برای کریسمس وجود دارد که اصل شبیه آهنگ اصلی کریسمس نیست. موسیقی راک کریسمس راهی است خوب برای نشان دادن روح تعطیلت… آهنگ Rock Bell Jingle ً مسلما یکی از معروفترین آهنگ های راک کریسمس است. این آهنگ اولین بار در سال ۱۹۵۷ پخش شد که معروفترین نسخه آن توسط “بابی هلمز” اجرا شده است. “جان لنون” اسمی است که همه می شناسند و با یکی از معروفترین گروههای راک تاریخ در ارتباط است. هیچ جای تعجبی ندارد که آهنگ راک کریسمس او معروف شود. آهنگ “کریسمس مبارک” که در ۱۹۷۱ پخش شد، آهنگی است حاوی پیامی اجتماعی که در آن “یوکو اونو” و “جان لنون” اعتراض خود را به جنگ اعلم کردند. اگرچه این آهنگ برای این روزها نیز مناسب است.

راک دتریوت    Detroit Rock

در خلل سالیان سال موسیقی راک تغییرات زیادی کرد. موسیقی تکامل یافت و شکل های جدیدی به خود گرفت. در طول دهه ۶۰ و اوایل ۷۰ یک موسیقی بسیار مهم و تأثیرگذار، دترویت بود. در اوایل دهه ۷۰ همه چیز شروع به تغییر کرد؛ بسیاری از گروههای راک دترویت شهرت کسب کردند و بسیاری از آنها از مهمترین های تاریخ راک اند رول شدند. یکی از شناخته شده ترین راکرهای دترویت “الیس کوپر” است. او مسیر را برای بسیاری از هنرمندانی که امروز می شناسیم میسر کرد. اثر او را می توان در موسیقی راک اند رول و هوی متال دنبال کرد. همچنین او سبک جدیدی ارائه ً گروههای محبوبی مثل “مارلین منسون” و “جی داد با عنوان “راک شوک” که اخیرا وار” آن را دنبال می کنند. گروه معروف دیگر دترویت، “Dukes Amboy The ” که همراه با یک گیتاریست در تاریخ راک نقش عظیمی داشتند. این گیتاریست “تد ناگنت” نام دارد. این شخص و الیس کوپر پیشگامان راک اند رول هستند.

 

تا اینجا

راک آلانی Krautrock/German Rock

صحنه موسیقی راک آلانی شاهد گروههای معروف راک اند رول بوده است. مردم آلان به بسیاری از آهنگ های راک کشورهای دیگر گوش میکردند,مخصوصا وقتی آلبوم های راک اند رول امریکایی به آلان می رسید، ولی خود کشور آلان هیچ وقت گروه خودش را نداشت، حداقل گروهی که کسی اسمش را شنیده باشد. زمانی که این نوع موسیقی شروع شد، به نظر می رسید با دیگر سبک ها متفاوت است. صدای شنیده شده از این آهنگ ها آشنا بود، اما آنها ساز الکترونیک به موزیکشان اضافه کردند. این فرم موسیقی Krautrock نامگذاری شد که توسط یکی از طرفداران این شکل جدید و خاص راک، انتخاب شد. برخی گروهها که جز Krautrock به حساب می آیند در دهه ۶۰ و۷۰ گروههایی بودند که در آن زمان بسیار محبوب شدند و همچنان نیز از محبوبیت آنها کاشته نشده است. اما ممکن است بسیاری از ما اسمشان را هم نشیده باشیم، مثل “werk Kra “و “Dream Tangerine .”این گروهها راه را برای شکل های مدرن صنعتی و تکنوی امروزی در سال های اخیر هموار کردند. یکی از گروههای راک آلان که از معروفترین گروههای راک اند رول همیشگی است، “Scorpions “نام دارد. این گروه در سال ۱۹۶۵ توسط “رادولف” شکل گرفت. او بعد از جنگ در آلان بزرگ شد. وقتی امریکایی ها راک اند رول را برای اولین بار در رادیو ارتش برای ارتش امریکا معرفی کردند، “کلوسِمین” و “مایکل شنکر” در ١٩۷۰ عضو اسکورپین شدند و اولین آلبومشان را در ١٩۷۲ پخش کردند که در تاریخ موسیقی جزو شاهکارها قرار گرفت و موسیقی راک الان را در نقشه جهان قرار داد. مایکل شنکر با عضویت در گروه انگلیسی “UFO “این گروه آلانی را ترک کرد. بعدها او گروه خودش را با نام خودش راه انداخت که گروه آلانی معروفی شد با نام اختصاری MSG .در این روزها گروههای آلانی معروف دیگری هم وجود دارند که بیشتر در سبک متال فعالیت می کنند، مانند Rammstein گروهی که بسیار جهانی شد و بخاطر آلانی بودن ترانه هایشان این محبوبیت جای تعجب دارد

! راک یونانی Greek Rock

موسیقی راک زمانی معروف شد که گروههای انگلیسی و امریکای به موفقیت عظیمی در دهه ۵۰ و ۶۰ دست پیدا کرده بودند. برخی کشورها بنا به قوانین دولت در پشت این جنبش راک اند رول ماندند. راک اند رول در دهه ۶۰ راه خود را به یونان هم پیدا کرد؛ وقتی آنان توانستند آلبوم های وارد شده به کشورشان را بخرند. زمانی که راک اند رول وارد جامعه یونان شد، بسیاری از هنرمندان سراسر یونان اقدام به تشکیل گروه راک خودشان کردند. در اواسط دهه ۷۰ وقتی موسیقی راک یونانی محبوبیت خود را در سراسر کشور کسب کرد، دیکتاتوری نظامی یونان از هم پاشید و کشور درگیر آشوب شد. مردم مجبور شدند به موسیقی های سنتی گوش کنند و همین در محبوبیت موسیقی راک یونان که تازه شروع به رشد کرده بود، خلل ایجاد کرد. این موضوع فقط چند سال طول کشید و دوباره گروههای راک ظاهر شدند و گروههای جدیدی در اواخر دهه ۷۰ شکل گرفتند. موج جدیدی از موسیقی راک و پانک در یونان در دهه ۸۰ و ۹۰ به وجود آمده و همچنان ادامه دارد. هوی متال هم در یونان محبوب شد و البته این محبوبیت در سراسر اروپا پراکنده گشت.

هارد راک Hard Rock

طرفداران موسیقی هارد راک بسیار زیاد هستند. بیشتر آنان صدای قوی و بلند این نوع موسیقی را دوست دارند و این بهترین راه گوش دادن به موسیقی هارد راک است. هاردراک در سال ١٩۷۰ همراه گروههایی همچون Who The، Zeppelin Led مردمی محبوب موسیقی یک به Van Halen و Deep Purple, Aerosmith، AC/DC تبدیل شد و در اواخر ١٩۸۰ به اوج شهرت تجاری خود دست یافت. این نوع موسیقی راک با صدای دسیتورت شده گیتار الکتریک، گیتار بیس، درامز و گاهی همراه با پیانو و کیبورد از سایر شاخه ها متمایز می شود.

راک مردمی Pop Rock

سلیقه موسیقایی هر ساله عوض می شود و این موضوع را می توان در جایزه های اهدا شده هر سال یا کانال های تلویزیونی موزیک مشاهده کرد. موسیقی راک در دهه ۵۰ هیچ مورد مشابهی با گروه های راک نسل آینده ندارد. گروههایی هستند که تأثیر بسیار زیادی روی راک مردمی گذاشته و جاودانه شدند و موفقیتشان برای سالها باقی ماند. این موفقیت علتش ارائه چیزهای جدید برای نگه داشت حس هیجان است. برخی از گروههای راک دهه ۷۰ و۸۰ بیشتر از هر زمان دیگری محبوب شدند، مثل «راش»، «رولینگ استون» و «اروسمیت» که برای چند دهه با هم بودند و هنوز هم با همان شدت محبوب هستند؛ اگرچه برخی ازآنها وارد دهه ۵۰ کاری شان می شوند. امری که بدون شک همه به آن ایمان دارند اینست که موسیقی راک هیچ وقت نمی میرد و این ثابت شده َشکال بسیاری از موسیقی آمدند و رفتند و هنوز برخی حضور دارد، ولی است. ا محبوبیتشان مثل راک باقی نمانده است. راک اند رول همیشه جاودان می ماند و برخی هنرمندان راک هیچ وقت فراموش نمی شوند

. پانک راک Punk Rock

یکی از افراد و گروههایی که به عنوان ابداع کننده سبک پانک شناخته شد، “ایگی پاپ” و “استوگس” از دترویت است. استوگس شکل خاصی از موسیقی راک را می نواخت و برنامه های زنده آنها نمایش ایگی پاپ بود که بدنش را به شکل های عجیب و غریب در جلوی سن درمی آورد. به نظر بسیاری از طرفداران پانک اولین گروههای پانک، عروسک های نیویورک، “پتی اسمیت” و “رامونز” از نیویورک است. موسیقی پانک موسیقی است که ّضد همه چیز است و بسیاری از گروههای انگلیسی خودشان را آنارشیست میدانند و سعی می کنند تا همه مطمئن شوند آنها از اجتماع رانده شده اند. موسیقی پانک بسیار ساده است و معمول شامل چند آکورد، ضرب آهنگ های تند درامز و ترانه های پوچ گرایانه است. بسیاری از گروههای راک پانک و طرفدارانشان لباس های ژنده با الگوهای پانک که با سنجاق به لباسشان وصل کردند، می پوشند. نماد دیگر پانک ها ً مخصوصا در جنبش پانک انگلستان، مدل و رنگ موی خاص و منحصر به فرداست

. بهروز پایگان

آهنگساز و تنظیم کننده

فارق التحصیل رشته ی آهنگسازی از دانشگاه وارونژ روسیه

www.paygan.net

Print Friendly