جانسون بعنوان اولین دیپلمات ارشد غربی که برای بازدید از جنگ ویران کننده لیبی در طول هفته گذشته به شمال آفریقا رفته بود، به بی‌بی‌سی گفت که قدرت‌های غربی در مورد آینده لیبی پس از قذافی بیش از حد خوش‌باور و خوش‌بین بودند. وی تاکید کرد که لیبی اکنون چهار قسمت تقسیم شده است که در حال تبدیل شدن به دو قسمت اصلی‌ست. در لیبی بخاطر نبود یک دولت قدرتمند مشکل از جنگ داخلی هم فراتر رفته و تبدیل به هرج و مرج شده است. وی گفت: "هیچ مقام دولتی وجود ندارد که کشور را اداره کند و بخش بزرگی از آن اصلا دولتی ندارد"!
او با جناح‌های بزرگی که درگیر بحران سیاسی و امنیتی فعلی هستند ملاقات کرد و به آنها گفت که اولویت مردم لیبی هستند. او برای اولین بار با حکومت مورد حمایت سازمان ملل متحد و تحت رهبری فیض الصرفه در تریپولی ملاقات کرد و سپس با حلیفه هفتار دربنغازی، دیدار کرد.
بوریس، بیش از پیش نگران پناهندگان و مهاجران نامنظمی است که از زمان سرنگونی قذافی در سال 2011، بصورت فزاینده‌ای از آفریقا و از طریق لیبی به اروپا رفته‌اند.او همچنین قول 9 میلیون پوندی برای کمک به مقابله با قاچاق انسان و تروریسم را داده است.

بحران لیبی
1969 : معمر قذافی به قدرت رسید
فوریه 2011 - قیام مسلحانه در کشور آغاز شد
مارس 2011 - نیروهای ناتو وارد لیبی شدند که یک ناحیه پرواز ممنوع را ایجاد کردند
ژوئن 2011 - ICC حکم بازداشت قذافی و پسرش را صادر کرد
اوت 2011 - گزارش شد که قذافی طرابلس را ترک کرد
اکتبر 2011 - معمر در زادگاهش سیرت همراه با یکی از پسرانش دستگیر و کشته شد
نوامبر 2011 - سیف الاسلام توسط یک شبه نظامی دستگیر و در شهر زینتان به زندان افتاد
ژوئیه 2015 - سیف الاسلام در دادگاه طرابلس به طور غیابی به اعدام محکوم شد
ژوئیه 2016 - وکلای سیف الاسلام اعلام کردند که او آزاد شده است، اما حکومت محلی آنرا رد کرد
ژوئن 2017 – برای دفعه دوم اعلان شد که سیف الاسلام آزاد شده اما محل سکونت او ناشناخته است
ژوئن 2017 - دادستان ICC پرونده "دستگیری و تسلیم" را برای سیف الاسلام صادر کرد

چگونه لیبی به هرج و مرج کنونی رسید
این کشور نفت‌خیز شمال آفریقا در سال 2011 دچار قیام مسلحانه شورشیان و دولت قذافی شد. شورشیان مورد حمایت ناتو موفق به سقوط رژیم معمر قذافی شدند. ناتو در ابتدا یک ناحیه پرواز ممنوع را علیه لیبی به اجرا گذاشت. پس از هفت ماه و پس از مرگ قذافی، شورای امنیت سازمان ملل متحد به این اختیارات ناتو پایان داد. قذافی در زادگاهش، شهر سرت، و توسط دستگیر کنندگانش کشته شد.
لیبی در حال حاضر به 4 پاره با دولت‌های رقیب محلی تقسیم شده‌است: شاخه وابسته به روسیه و مصر (بنغازی)، و شاخه وابسته به سازمان ملل و غرب (تریپولی)، شورشیان وابسته به القاعده و یا داعش، شورشیان بادیه نشین. در حال حاضر بخاطر کمک‌های روسیه و آمریکا به دو گروه اول، دو گروه آخر در حال اضمحلال می‌باشند. تقریبا 60% ساختمان‌های بنغازی و سرت با خاک یکسان شده‌است و ده‌ها هزار نفر از مردم نیز در طی این مدت به قتل رسیده‌اند.

Date: Wednesday, September 13, 2017 - 20:00

Share this with: ارسال این مطلب به