نگه داشتن سلامتی‌مان بسیار مهم است تا بتوانیم کاملا در اختیار نیازهای اضافه‌ای باشیم که زندگی روی شانه‌هایمان گذاشته است
والد کودک در طیف اتیسم بودن می‌تواند بسیار با ارزش باشد، ولی در عین حال، چالش‌های خاصی را به همراه دارد. برخی از این تفاوت‌های خاص که کودک در طیف با خود دارد،گوشه نشین بودن است که به خاطر رفتارهای ضد اجتماعی اوست که اصولا شدید و پرخاشگرانه است، احساس نیاز به داشتن روتین ثابت و امور تکراری روزانه ، چالش‌های ارتباطی و جنگ های مداوم برای دفاع از حق این کودکان برای تحصیل، نظام دارویی، پزشکی و قانونی آنهاست. زندگی ما اغلب توسط نیازهایکودکانمان هدایت می‌شود و واقعیت این است که به عنوان والدین این کودکان، باید استقامت و انرژی مضاعف داشته باشیم تا بتوانیم این نیازهای روزانه را برطرف کنیم.
در سال 2012، محققان دانشگاه پنسیلوانیا تاثیر فرزند پروری کودک در طیف را بر درجه استرس مادران تحلیل کردند. نتایج تکان دهنده بود: سطوح هورمون با استرس مزمن هماهنگ بود؟؟. محققان نتایج را با سربازان خط مقدم مقایسه کردند.
بیشترین نگرانی برای این یافته‌ها این بود که حداقل 70% از بیماری های به استرس مربتط است و به عنوان والد کودک استثنایی ما وقت مریض شدن نداریم! نگه داشتن سلامتی‌مان بسیار مهم است تا بتوانیم کاملا در اختیار نیازهای اضافه‌ای باشیم که زندگی روی شانه‌هایمان گذاشته است.
حالا، ما چه می‌توانیم بکنیم تا کنترل شرایط را به دست بگیریم و سطح استرس منفی را در زندگیمان کاهش دهیم؟ ما باید یک برنامه برای کاهش استرس بریزیم، برنامه ای که عملی، کاربردی و سرگرم‌کننده باشد!
من وقتی 24 ساله بودم، از استرس بیش از حد رو به مرگ بودم. چیزی که بزرگترین فاجعه در آن زمان به نظر می‌رسید، بعد‌ها بهترین هدیه‌ای بود که گرفتم. حالا، مادر دو پسر هستم، هر کدام با برنامه تحصیلی مخصوص، یکی روی طیف اتیسم، و این مشکل سلامتی در واقع باعث شد من تصمیم قطعی بگیرم و به من اجازه داد که استراتژی‌های کاربردی را یاد بگیرم و استفاده کنم، نه تنها برای خودم، بلکه برای دیگرانی که فرزند استثناییشان نیاز به حمایت بیشتری داشت.
لازمه قدرتمند کردن خودمان و افزایش درجه سلامتی این است که آگاهی خودمان را درباره درجات استرس و تاثیر آن بالا ببریم. این، اولین قدم برای ساختن برنامه نگهداری از خود است که سلامت شما را تامین می‌کند. همینطور که آلبرت انیشتین می‌گوید" هیچ مشکلی با همان درجه آگاهی که هنگام ساختن آن داریم، حل نمی شود".
چک لیستی برای نشانه های استرس، آیا این‌ها را در خودتان تشخیص می‌دهید؟
  سر‌گیجه
  سردرد
  گرفتگی عضلات
  تپش قلب
  افزایش مصرف قند، قهوه یا الکل
  بی‌خوابی
  اضطراب
  زودرنجی
  افسردگی
  حمله‌های گریه کردن
  احساس اینکه هیچ کس اهمیتی به شما نمی‌دهد
  بی علاقگی
  از دست دادن معنای زندگی
  ناتوانی در بخشش
  بی‌هدف بودن
  خستگی
  سردرگمی
  چرخش ذهن
  فراموشی
  افکار منفی
  پرخاشگری
  فقدان صمیمیت
  تماس کمتر با دوستان
  عذاب کشیدن مداوم
نترسید اگربیشتر گزینه‌ها را علامت زدید. وقتی من از استرس زیادی در حال تقلا بودم، لیست بلندتری به خاطر خستگی مفرط داشتم. من برای بالا رفتن از پله ها مشکل داشتم، درد فیزیکی زیاد داشتم و وضعیت روحی‌ام شکننده بود. حالا به عنوان مادر یک کودک استثنایی و مشاور مدیریت استرس، می‌دانم که اهمیت کاهش استرس در زندگی ام نقش بسیار مهمی داشت. علاقه من به اینکه دیگران را تشویق کنم تا جلوی افکار منفی را بگیرند، مرا وادار کرد که کتاب "پیشرفت یک طرح، نگهداری از خود و استراتژی های موفقیت‌آمیز برای والدین کودکان استثنایی" را بنویسم. این کتاب به شما کمک می‌کند ایده‌های ساده و تمرین‌هایی پیدا کنید که شما را در کاهش استرس کمک می‌کند. لیست زیر، موارد مورد علاقه من است:

  "باید ها" را فراموش کنید. ما همه باورهایی درباره اینکه ما "باید" چه کنیم یا زندگی ما «باید» چگونه باشد داریم. اگر پشت این باورها را نگاه کنیم، در واقع بیشتر آنها منقضی شده‌اند. برای شروع، لیستی از این "بایدها" که روزانه دارید تهیه کنید. آنها کمکی به شما و خانواده‌تان می‌کند؟ یا به استرس شما اضافه می‌کند؟ آگاهی کلید اصلی ساختن تغییرات مثبتی است که سلامت شما را بهبود می‌بخشد.

  تحریک مغزتان: زندگی های ما پر از مسئولیت‌های اضافه و روتین‌های زیادی است. عصب شناسان ثابت کرده اند که مغز ما نیاز به تغییر و تحریک دارد تا بتواند سلامتی را تامین کند. شرکت در فعالیت هایی که از آن لذت می برید یا چالش انگیز هستند هورمون ایندورفین مثبت را در بدنتان آزاد می کند. اگر متوجه شدید که میگویید: «من هر روز برنامه‌ی معمولی خودم را دارم" تغییرش دهید".

  تنش را همین الان قطع کنید. استرس مزمن سلامتی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، البته که در یک شب این اتفاق نمی‌افتد! این تاثیر توسط انباشته شدن اتفاقات استرس‌زایی است که هیچ وقت به بدن اجازه تعدیل به حالت قبلی و ریلکس شدن را نمی‌دهد. تمرین‌های کوتاه ریلکسیشن در خلال روز از انباشتگی استرس جلوگیری می‌کند. علم، رابطه بین استرس و بیماری را ثابت کرده است. سعی کنید هر یک ساعت 5 نفس عمیق و آرام بکشید تا تمرینات ساده را شروع کنید.

  یک اجتماع ( یا انجمن) بسازید. ما می‌توانیم کاملا گوشه‌گیر شویم اگر فرزندانمان رفتارهای ضد اجتماعی دارند. و این هم اضافه کنم که ما وقتی تحت استرس هستیم، تمایل داریم بیشتر عقب نشینی کنیم و گوشه نشین شویم. اگرچه این زمان کمک میکند که تعادل ذهن و روحمان را پرورش دهیم. روابط، در آغوش کشیدن و دوستی‌ها بسیار ضروری هستند.

اجتماعی بسازید که شمارا حمایت کند حتی اگر نزدیک خانه‌تان نباشد. کارگاه‌هایی بروید که افراد همفکر شما می‌روند، گروه های حمایتی پیدا کنید که والدین دیگر عضو آن هستند، دیگران به نوشیدن یک چای یا قهوه دعوت کنید، "در تماس بودن" را انتخاب کنید.
آگاهی کلید اصلی برای کاهش استرس و بهبود سلامتی است. دالایی‌لاما می‌گوید: "مهم است که ما عاقلانه خودخواه باشیم." برای خودتان، فضا اختصاص دهید، نفس عمیق بکشید، زمانی به آرامش خودتان اختصاص دهید و با خودتان مهربان باشید.
سیوبحان ویلکگس متخصص مدیریت استرس، نوسینده پرفروش و سخنگوست. اصالتا از ایرلند است و اکنون در کالیفرنیا زندگی می کند. او بسیار علاقه مند به حمایت خانواده ها با کودکان استثنایی است. وبسایت او www.siobhanWilcox.com است که می‌توانید بیشتر با کارها و ایده‌هایش آشنا شوید.

Date: Wednesday, August 9, 2017 - 20:00

Share this with: ارسال این مطلب به