اگر شما هم از طرف مورگیج بروکر خود، بیمه وام مسکن از بانک گرفته‌اید می‌توانید به جای آن از شرکت‌های بیمه تهیه کنید. مطمئن باشید که بیمه وام شما از شرکت‌های بیمه پس از انجام معاینه پزشکی صادر می‌شود و پس از صدور، قانونا شرکت بیمه موظف به پرداخت است
مقاله امروز ما برای کسانی است که در هنگام تهیه مورگیج از بانک، بیمه وام را نیز ازهمان بانک تهیه کرده‌اند تا در صورتی که وام گیرنده خدای ناکرده فوت کرد، بدهی مورگیج بانک پرداخت شود.
بسیاری از هموطنانی که از بانک‌هایی نظیر TD یا RBC وام گرفته‌اند، بیمه عمر وام مسکن Mortgage Life Insurance را نیز از همان بانک تهیه کرده‌اند. این افراد، همه ماهه علاوه بر قسط وام، مبلغ جداگانه‌ای را نیز بابت بیمه به بانک می‌دهند، بدون اینکه آگاه باشند که این بیمه چه معایب و ایراداتی در مقایسه با بیمه شرکت‌های بیمه دارد.
اولین و بزرگترین اشکال بیمه‌های عرضه شده توسط بانک برای شما وام گیرنده محترم آنست که هیچ تضمینی وجود ندارد که پس از فوت مبلغی به خانواده شما پرداخت شود. وقتی برای گرفتن مورگیج به بروکر خود مراجعه کرده‌اید، علاوه برکاغذهای مربوط به وام کاغذهای دیگری هم برای بیمه عمر به شما پیشنهاد کرده است و شما احتمالا آن را در همان زمان امضا کردید و مسئله آنست که شما هیچ اجباری برای امضای کاغذهای بیمه عمر از طرف موسسه وام دهنده ندارید وشما می‌توانید وام مسکن خود را از شرکت‌های بیمه تهیه کنید.
همانطور که عرض شد، در بیمه بانک‌ها هیچ ضمانتی وجود ندارد که پولی به خانواده شما برسد. دلیلش به شکل و نحوه عرضه بیمه عمر بانکها برمی‌گردد. وقتی شما این بیمه را از بانک و در هنگام تهیه وام می‌گیرید، بانک بدون مطالعه و بررسی کافی به شما بیمه را می‌دهد. بانک تنها چند سوال کلی در مورد وضعیت سلامتی شما می‌کند؛ بانک از شما نمونه خون نمی‌گیرد، آدرس پزشک شما را نمی‌پرسد، از وضعیت قبلی سلامتی شما سوالی نمی‌کند. بدون پرسیدن این سوالات و تست خون و ادرار، بیمه وام شما از طرف بانک صادر می‌شود. شما وام خانه را دریافت و به خانه جدید نقل مکان می‌کنید. بعد از آن هر ماه مبلغی را بابت وام و مبلغ جداگانه‌ای را بابت بیمه وام به بانک مربوطه پرداخت می‌کنید.
اگر خدای ناکرده، فوت اتفاق بیافتد، خانواده شما از بانک مربوطه که بیمه را صادر کرده تقاضای غرامت Claim می‌کنند. به این معنا که از بانک صادر کننده بیمه عمر می‌خواهند که مبلغ بیمه عمر پرداخت شود. در اینجاست که اشکال اصلی بیمه های عمر و مورگیج بانکها ظاهر می‌شود. بیمه عمر و مورگیج بانکها، در هنگام Claim مورد بررسی کامل قرار می‌گیرد. در آن زمان بانک صادر کننده بیمه نامه، تمام سوابق پزشکی شخص فوت شده را با دقت بررسی می‌کند.
در تمام مسائل پزشکی و بیماری‌ها پرس و جو و تحقیق می‌کند. با پزشک فامیلی شخص تماس می‌گیرد و پرونده پزشکی او را از پزشک درخواست می‌کند. تمام این اطلاعات جمع آوری می‌شود و توسط بانک مورد بررسی کامل قرار می‌گیرد. اگر در جریان مطالعه پرونده پزشکی، بانک متوجه موردی شود که شخص از زمان حیات اطلاع نداده، بانک می‌تواند از پرداخت مبلغ Claim  خودداری کند و آن را نپردازد. به همین سادگی!
شاید به نظر شما غیر‌عادلانه برسد ولی کاملا صحت دارد. بانک، بیمه وام شما را در اول کار به آسانی برای شما صادر می‌کند و به شما می‌دهد. ولی سالها بعد وقتی شخص فوت می‌کند، در آن هنگام بانک شروع به تحقیق به تفحص می‌کند و ممکن است هیچ پولی به خانواده ندهد. این بزرگترین ایراد وارده به بیمه وام مسکن بانک‌هاست.
اما شما می‌توانید این بیمه را از شرکت‌های بیمه تهیه کنید. شرکت‌های بیمه، قبل از آنکه بیمه شما را صادر کنند، شما را از هر لحاظ چک می‌کنند. آنها پرستاری را برای تهیه نمونه خون به منزل یا محل کار می‌فرستند و تمام سوالات پزشکی را در ابتدا از شما می‌پرسند. اگر لازم دانستند با پزشک شما تماس می‌گیرند و پرونده شما را درخواست می‌کنند. شرکت‌های بیمه تنها بعد از انجام تمام مراحل فوق به شما بیمه عمر می‌دهند. به همین علت، بیمه شما با اطلاعات کامل پزشکی تهیه شده و مطابق قانون شرکت بیمه موظف به پرداخت Claim است.
اگر شما هم از طرف مورگیج بروکر خود، بیمه وام مسکن از بانک گرفته‌اید می‌توانید به جای آن از شرکت‌های بیمه تهیه کنید. مطمئن باشید که بیمه وام شما از شرکت‌های بیمه پس از انجام معاینه پزشکی صادر می‌شود و پس از صدور، قانونا شرکت بیمه موظف به پرداخت است.
شما بیمه را برای آرامش خاطر تهیه می‌کنید و همه ماهه مبلغ زیادی را بابت آن می‌دهید. متاسفانه با بیمه وام بانک‌ها شما این آرامش را نخواهید داشت وهمواره احتمال دارد که پس از شما به خانواده شما چیزی نرسد.
Date: Wednesday, August 30, 2017 - 20:00

Share this with: ارسال این مطلب به