سرطان قاتل شماره دو در امریکا است. برای کاهش شانس قرار گرفتن در این شرایط مرگبار چه کاری می توانید انجام دهید؟ شما بیش از آنچه تصور می کنید کنترل دارید
یک - یک راه مطمئن بررسی وضعیت خودمان است.
اگر چه با توجه به برنامه های پیشرفته غربالگری مرگ و میر ناشی از سرطان کولون کاهش یافته است، اما تخمین زده شده است که یک نفر در سه نفر بالای پنجاه سال این تست را انجام نداده.  Ashwin Ashok، MD، یک متخصص گوارش در کالیفرنیا، می گوید: "غربالگری سرطان کولورکتال مهمترین راه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان است." دکتر آشوک می گوید: اگرچه آزمایش های دیگری مانند اشعه ایکس، سی تی اسکن یا تست در مدفوع وجود دارد،  اما همچنان کولونوسکوپی "استاندارد طلایی" است. او می گوید: "مزیت یک کولونوسکوپی این است که واقعا می تواند از سرطان کولون جلوگیری کند." "در طول کولونوسکوپی، ضایعات پیش سرطانی به نام پولیپ می تواند شناسایی و برداشته شود." در طی کلونوسکوپی شما با آرام بخش هیچ چیزی حس نمی کنید و قبل از آن باید روده ها را به طور کامل خالی کنید. این عمل گرچه برایتان رضایتبخش نیست، اما می توانید خطر سرطان خود را کاهش دهید. دکتر اشوک می گوید: "اگر ما بتوانیم تا سال 2018 به 80 درصد برسیم، 277،000 نفر کمتر از سرطان کولورکتال تشخیص داده می شوند و تا سال 2030  زندگی 203،000 نفر نجات پیدا خواهد کرد."

دو- شما احتمالا دندانپزشک را با پیشگیری از سرطان ارتباط نمی دهید!
امابررسی های منظم می تواندبه نابودی هر چیزی غیر معمول در دهان یا گلو کمک کند. دکتر رابرت دی بورک، متخصص سرطانهای سر و گردن در کالج پزشکی آلبرت اینشتین می گوید: متاسفانه، روش های غربالگری خوب برای سرطان دهان و گلو وجود ندارد. با این وجود دندانپزشکان و سایر ارائه دهندگان خدمات بهداشتی می توانند حفره دهان را برای توده ها و ضایعات آزمایش کنند. علاوه بر این، مطالعات نشان داده اند که  عدم بهداشت دهان و دندان یک عامل خطرناک برای سرطان سر و گردن است، به همین موسسه بهداشت ملی سرطان مسواک و نخ دندان روزانه  را توصیه کرده و تاکید می کند که  اگر دچار زخم  و یا التهابی در دهان شدید شده اید ویا احساس خفگی ناشی از بلعیدن غذا دارید حتما با دندانپژشک خود چک کنید.

سه- از قرار گرفتن زیر خورشید پرهیز کنید
احتمالا به شما توصیه شده است که از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و از خوابیدن در دستگاه های برنز خودداری کنید ، اما ممکن است بهترین روش ، قرار نگرفتن زیر تابش مستقیم  خورشید باشد، مخصوصا در تابستان.
جفری کابات، PhD، یک اپیدمیولوژی ارشد در کالج پزشکی آلبرت اینشتین  می گوید از رفتن به ساحل زمانی که خورشید در آسمان زیاد است، جلوگیری کنید. (بسته به اینکه چقدر پوست شما حساس است)،  این  زمان ممکن است از ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر باشد. اگر در خارج از منزل هستید، رنگ لباس خود را در نظر بگیرید: رنگ های روشن مانند قرمز و زرد مانند رنگ های تیره اشعه های UV  را جذب می کنند و در نتیجه محافظ پوست شما هستند. پس فراموش نکنید با پارچه های روشن خودتان را بپوشانید.

چهار- روزی  یک آسپیرین مصرف کنید.
دکتر Ashok می گوید که مصرف آسپرین روزانه می تواند خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد و بسیاری از مطالعات این توصیه ها را تایید می کنند. تحقیقات اخیر مرکز سرطان ییل نشان داد که استفاده از آسپرین با 46 درصد کاهش خطر ابتلا به سرطان پانکراس همراه است.  این بررسی ها نشان داد که در افرادی که سرطان داشتند نیز مصرف آسپرین خطر مرگ  آنها را کاهش داد. بررسی ما، بر اساس شواهد موجود، نشان می دهد که مصرف آسپرین با دوز کم توسط بیماران مبتلا به سرطان روده، پستان یا پروستات علاوه بر درمان های دیگر، همراه با کاهش مرگ و میر در حدود 15 تا 20 درصد همراه  بوده است. پروفسور پیتر الوود، یک اپیدمیولوژیست در دانشگاه کاردیف، گفت: پزشکان کاملا مطمئن نیستند که چرا آسپرین برای جلوگیری از سرطان  و کاهش مرگ و میر اثر می کند، این امر می تواند به دلیل اثرات ضد التهابی آن باشد، اگر چه تحقیقات اخیر نشان می دهد که ممکن است مانع از بروز پلاکت ها و سلول های سرطانیو رشد غیرطبیعی آنها شود. با پزشک خود صحبت کنید تا ببینیدآیا یکرژیم آسپرین برای شما مناسب است یا نه.

پنج- از شوینده های دهان استفاده نکنید
همانطور که بهداشت دهان و دندان یک راه برای  جلوگیری سرطان دهان است، استفده از دهان شویه می تواند سبب سرطان شود. دکتر بورک در مطالعات خود اینگونه عنوان کرد که " الکل فاکتور خطر برای سرطان دهان است، به  همین دلیل دهانشویه که محتوی الکل زیادی است ممکن است عامل خطر باشد. پس بهتر است دهان شویه بدون الکل انتخاب کنید، دهانتان را بشویید و حتما نخ دندان استفاده کنید.

شش-  نوشیدن بیشتر کافی
یک مطالعه اخیر از دانشگاه جنوبی کالیفرنیا نشان داد که مصرف حتی مقادیر متوسط قهوه معمولی یا کافئین خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را 26 درصد کاهش میدهد. به گفته انجمن سرطان آمریکا، این می تواند به خاطر خواص آنتی اکسیدانی دانه های قهوه ای باشد که به کاهش خطر سرطان کمک می کند. و فقط سرطان پروستات، کبد، آندومتر با کاهش خطر ابتلا به سرطان از نوشیدن قهوه ارتباط مستقیم ندارد. اما مراقب باشید کرم و شکر اضافه می تواند به افزایش وزن کمک کند که ممکن است خطر شما را افزایش دهد. لانی فرانسیس، متخصص انکولوژی مرکز پزشکی دانشگاه پیتزبورگ (UPMC) و مدیر برنامه بهداشت و درمان انتگرال CancerCenter UPMC می گوید: "قهوه بعد از ظهر ممکن است دوره های خواب / بیداری را مختل کند."

هفت -  مصرف الکل را بسیار کاهش دهید
ارتباط بین الکل و سرطان به خوبی ثابت شده است - در واقع، وزارت بهداشت ایالات متحده در گزارش خود درباره مواد سرطانزا، مصرف نوشیدنی های الکلی را به عنوان عامل سرطان زا شناخت. رابرت ال. فریس، MD، PhD، رئیس بخش جراحی سرطان و گردن در UPMC می گوید: "مصرف بیش از حد و طولانی مدت الکل می تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند، که برای جلوگیری و کنترل سرطان مهم است." دکتر كابات خاطرنشان میكند كه اگر علاوه بر نوشیدن زیاد، سیگار كشیدید، خطر بسیار بدتر است. با توجه به موسسه ملی سرطان، ارتباطات بین الکل و سرطان وجود دارد: اتانول در الکل به یک ماده شیمیایی سمی منجر می شود که می تواند به DNA آسیب برساند. الکل ممکن است از جذب مواد مغذی به بدن جلوگیری کند. "الکل متوسط، به ویژه شراب قرمز، ممکن است خواص ضد التهابی داشته باشد که به اهداف پیشگیرانه بیشتر کمک می کند"، دکتر فرانسیس می گوید. "شخصا، من از سبک متوسط به عنوان بخشی از شیوه زندگی که از مشارکت اجتماعی حمایت می کند لذت می برم."

هشت-  از قند پرهیز کنید
متأسفانه، طعم قند که برای شما خیلی لذت بخش است، دارای ضعف های فراوانی است که یکی ازآنها افزایش خطر ابتلا به سرطان است. مطالعه ای در اسپانیا نشان داد چگونه سطح قند بالا میتواند منجر به رشد غیر طبیعی سلول شود. دکتر تارن فرانسیس می‌گوید: نظریه بزرگتر این است که عوامل مرتبط با مقاومت به انسولین و التهاب کلی از انواع خاصی از غذاهای فرآوری شده ممکن است عوامل رشد همراه با خطر سرطان را افزایش دهد. او توصیه می کند بهترین کاربرای حفظ سلامتی، داشتن وزن مناسب و حفظ رژیمی است که مصرف شکر را در آن قطع میکند.

نه- با هات داگ بجنگید
در کنار مصرف شکر، به دنبال کاهش سایر غذاهای فرآوری شده باشید، مخصوصا گوشت فرآوری  شده  که توسط آژانس بین‌المللی تحقیقات سرطان (IARC) به عنوان سرطان زا طبقه بندی شده است. به این معنی که هات داگ، ژامبون، بیکن، سوسیس ، همچنین از هر نوع گوشتی که دودی شده، اجتناب کنید، که می تواند به تولید مواد شیمیایی ناشی از سرطان منجر شود. استفاده گاه به گاه گوشتی خوب است اما منظور خوردن مواد این غذایی  بصورت روزانه است، که می تواند خطر ابتلا به سرطان کولورکتال را با 18 درصد افزایش دهد. کانا وو، MD، PhD، یک دانشمند ارشد پژوهشی در دانشگاه هاروارد T.H ، در وب سایت مدرسه  بهداشت گفت: " مطالعات نشان داده که مصرف گوشت فرآوری زیاد، خطر ابتلا به سرطانهای کولورکتال و سایر بیماری های مزمن را بیشتر می کند."

ده-  گوشت قرمز کمتری بخورید
متاسفانه، گوشت قرمز نیز در مورد رژیم پیشگیری از سرطان به یک مورد بد مشهور شده است. IARC  آن را به عنوان "سرطان زا ممکن" طبقه بندی می کند، انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند که رژیم غذایی کم گوشت قرمز داشته باشید. دکتر وو می گوید: "در حالت ایده آل، ما باید به گوشت قرمز فکر کنیم، همانطور که ما خرچنگ ها را می خوریم،( اگر آن را دوست داشته باشیم)، برای یک فرصت خاص" استفاده می کنیم. متاسفانه گوشت قرمز در بسیاری از غذاهای سنتی مصرفی مانند رژیم مدیترانه مصرف می شود.' موسسه آمریکایی تحقیقات سرطان پیشنهاد کرده است که گوشت قرمز را به 18 اونس در هفته محدود کنید.

یازده- از غذاهای کباب کرده دور شوید
اگر به اصطلاح باربیکیو کردن را دوست دارید، مجددا فکر کنید که چگونه آن را طبخ کنید. یک مطالعه اخیر از دانشگاه کارولینای شمالی نشان داد که خوردن گوشت کبابی و کباب کردن باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان های سرطان سینه می شود. شایانا کمار می گوید: "مواد شیمیایی خطرناک که به نام آمین های هتروزیکی (HCAs) و هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای (PAH ها) می توانند هنگام تهیه گوشت عضلانی مثل گوشت گاو، گوشت خوک، مرغ و گوشت گوسفند در دمای بالا بر روی شعله باز یا ذغال سنگ گرم تولید شوند. این واکنش های شیمیایی سبب می شود ترکیبات گوشتی به عوامل بالقوه سرطان تبدیل شوند. پس به خاطر سلامتی تان باربیکیو کردن مرغ و گوشت را فراموش کنید

دوازده-  رژیم غذایی مدیترانه ای را در پیش بگیرید.
همانطور که دکتر وو می گوید، "رژیم مدیترانه ای" که سبزیجات، میوه ها، غلات کامل، حبوبات، آجیل، روغن زیتون، ماهی و مرغ است، می تواند مزایای زیادی در جهت جلوگیری از سرطان را داشته باشد. مطالعه اخیر هلند نشان می دهد که در عده خاصی سرطان سینه 40 درصد کمتر از زنان است  و آنها به دنبال رژیم غذایی مدیترانه ای بودند. دکتر کابات می گوید: یک رژیم غذایی حاوی مقدار زیادی میوه و سبزیجات، لوبیا، آجیل، دانه ها و کم کربوهیدرات قند ساده و نشاسته با مقدار کمی از مرغ، ماهی و گوشت، احتمالا بهترین رژیم غذایی برای سلامت کلی است.

سیزده-  هنگام تمیز کردن حتما دستکش دست کنید
سموم محیطی فقط از آلودگی بیرون نمی آیند - می توانند از داخل خانه شما بیرون بیایند. مواد پاک کننده خانگی شامل مواد شیمیایی سمی است که می تواند موجب سرطان شود، از جمله فتالات، حلال های نفتی و فرمالدئید. یک مطالعه نشان داد که در زنانی که بیشترین استفاده از مواد پاک کننده را گزارش دادند، خطر ابتلا به سرطان سینه در مقایسه با افرادی که دارای کمترین مصرف بودند، دو برابر بود؛ این امر می تواند به این دلیل باشد که زنان مبتلا به سرطان پستان چیزی را دست زده اند که سرطان زا بوده است.  با توجه به مواد شیمیایی سمی در پاک کننده های خانگی، بهتر است از احتیاط استفاده کنید. دکتر کابات می گوید: از پاک کننده ها یا مواد تمیز کننده ای که می توانند از طریق پوست بدون استفاده از دستکش های لاستیکی جذب شوند، استفاده نکنید. یا بهتر است با محصولات غیر سمی مانند نوشابه و سرکه تمیز کنید.

چهارده- به طور منظم همه جا را تمیز کنید
اگر پاک کننده های خانگی می توانند سرطان ایجاد کنند، بنابراین نمی توانند تمیز کنند. بررسی های انجام شده نشان می دهد که بسیاری از مواد شیمیایی سمی، از جمله فتالات، مواد شیمیایی فلوراید و بازدارنده های شعله در گرد و غبار وجود دارد. نویسنده پژوهشی Veena Singla، PhD در وب سایت شورای دفاع از منابع طبیعی نوشت: "ما 45 ماده شیمیایی را از پنج کلاس شیمیایی که در گرد و غبار در محیط ایالات متحده اندازه گیری شده اند شناسایی کرده ایم." او می گوید: "این مواد شیمیایی آلوده  و معمولا در خانه با خطرات بهداشتی مانند سرطان و سایر بیماری ها مرتبط است." مواد شیمیایی در همه چیز، در خانه ما، از مصالح ساختمانی، کفپوش، مبلمان، الکترونیک، فرش، لباس و غیره وجود دارد. برای کاهش خطر قرار گرفتن در معرض، گرد و غبار، به صورت مداوم خانه را تمیز نگهدارید.

پانزده- از شمع های عطر دار استفاده نکنید
فکر می کنید شمع مرکبات بوی تازه ای دارد؟ شما ممکن است در معرض مواد شیمیایی سرطان زا باشید. محققان در یک مطالعه کوچک در بریتانیا، محققان دریافتند که وقتی که لیموئنن عطر، که شمع ها، خوشبو کننده های هوا و محصولات تمیز کردن آنها را می بخشد، عطر جدید لیمونن خود را آزاد می کند، با واکنش با اوزون در هوا مواد شیمیایی سرطان زا تولید می کنند. شما می توانید پنجره را باز کنید تا لیمونن را از طریق هوا پراکنده کنید، اما بهتر این است که بطور کلی استفاده از مواد شیمیایی برای معطر کردن خانه تان را فراموش کنید.

شانزده- به سمت سبز بروید
هر نوع رژیمی که انتخاب می کنید با آن کنار بیایید، تمرکز بر سبزیجات همیشه یک گزینه سالم است و ممکن است از سرطان جلوگیری کند. کمار می گوید: "غذاهای مبتنی بر گیاهان را نگه دارید و مطمئن شوید که غذاهایی با رنگ های فراوانی مصرف می کنید که معمولا بیشتر به مواد مغذی، ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها می خورند." "شما باید به دنبال سه فنجان سبزی - چیزهایی مثل کلم و اسفناج در هفته باشید." موسسه ملی سرطان می گوید  اگر چه در مطالعات اثبات نشده است که سبزی ها از سرطان جلوگیری می‌کنند. اما نتایج در این زمینه مثبت هستند. کومار می گوید: "وقتی بیشتر مواد غذایی گیاهی را می خورید، بدن شما با مواد شیمیایی و آنتی اکسیدان ها با سلول های سرطانی مبارزه می کنند. 'این مانند قرار دادن زره ای است که هر روز بدن را محافظت می کند.

هفده- وزنتان را کم کنید
داشتن اضافه وزن یا چاقی هرگز برای سلامتی شما خوب نیست و این شامل خطر ابتلا به سرطان می شود. جنیفر هپپر، MS، مدیر سلامت کارکنان و تناسب اندام  می گوید: "نگه داشتن بدن شما بدون چربی و حفظ یک شاخص توده بدن، باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان می شود. به گفته انجمن سرطان آمریکایی، وزن اضافی بدن به میزان یک به یک از پنج مورد مرگ و میر ناشی از سرطان کمک می کند. دکتر کابات می گوید: "قرار دادن وزن بیش از اندازه در یک سال موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان، به ویژه سرطان سینه یا سرطان آندومتر و سرطان کلیه می شود." اگر چه محققان از ارتباط دقیق بین وزن و سرطان اطمینان ندارند، می‌تواند به سطح هورمون ها، عوامل موثر بر رشد سلول و عملکرد سیستم ایمنی بدن کمک کند. دکتر فریس می گوید: "چاقی ممکن است با ترویج التهاب به خطر سرطان کمک کند." یک مطالعه اخیر در سوئد نشان داد که خطر ابتلا به سرطان کبد بعد از آن در مردان بالغ که BMI بالا (شاخص توده بدنیبدن) دارند، افزایش می یابد و اهمیت حفظ وزن سالم از سن جوان بیشتر است. دکتر فرانسیس می گوید: "کنترل وزن می تواند نقش مهمی در پیشگیری از انواع خاصی از سرطان و برخی از سرطان های خاص داشته باشد. "گام اول ، وقت گذاشتن برای مراقبت از خود از طریق رژیم غذایی و ورزش است."

هجده -  خوب و کافی بخوابید
در اینجا دلیل خوبی برای گرفتن هفت تا هشت ساعت استراحت در شب است: کمبود مزمن خواب و عادات خواب ضعیف با سرطان مرتبط است. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که این ارتباط با انواع مختلف، از پروستات به سرطان کولورکتال و سرطان سینه است. با توجه به  اطلاعات مراکز درمان سرطان آمریکا، ممکن است به این دلیل باشد که خواب ضعیف باعث التهاب و اختلال عملکرد سیستم ایمنی می شود که این می تواند  باعث رشد سرطان شود. همچنین، ملاتونین هورمون خواب ممکن است به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کند، بنابراین اگر شما به اندازه کافی خواب نداشته باشید، این مزایا را به دست نمی آورید. دکتر کابات می‌گوید: "خواب صحیح برای سلامت کلی مهم است".

نوزده- کمتر استرس داشته باشید
با وجودی که دقیقا مشخص نشده است که استرس باعث ایجاد سرطان شود، برخی از مطالعات در این زمینه و همچنین بررسی مرکز تحقیقات UTMD اندرسون و دانشگاه آیووا نشان می دهد که استرس به رشد سرطان کمک می کند. نویسندگان نوشتند: 'مطالعات انجام شده در 30 سال گذشته، عوامل روانی اجتماعی، شامل استرس، افسردگی مزمن و عدم حمایت اجتماعی را به عنوان عوامل خطر برای پیشرفت سرطان شناسایی کرده اند. مطالعه دیگری از دانشگاه ایالتی اوهایو ممکن است دلیلی برای این امر داشته باشد: تبدیل یک ژن استرس ممکن است رشد سلولهای سرطانی را افزایش دهد. تمرین توجه و فعالیت بدنی می تواند سطح استرس را کاهش دهد.

Date: Wednesday, July 19, 2017 - 20:00

Share this with: ارسال این مطلب به