در درجه اول از گفتن این که موضوعی را فراموش کرده‌اید نترسید و خجالت نکشید. اگر نمی‌توانید مانند گذشته، چیزهایی را به یاد بیاورید، تقصیرشما نیست و این را باید بدانید. بیایید به جای ناراحتی از این وضع، به راه‌هایی که حافظه شما را تقویت می‌کند و یا مانع کم شدن حافظه‌تان می‌شود ، توجه کنید
همه شما سالمندان دچار ضعف حافظه نمی‌شوید، اما به طور کلی با افزایش سن، احتمال فراموشکاری در سنین سالمندی بیشتر است. در دیدارها ممکن است چیزهایی را که مربوط به گذشته‌های دور است، خوب به خاطر بیاورید، اما اتفاقاتی را که اخیراً رخ داده، فراموش کنید.
به طور مثال خاطرات دوران جوانی خود را به یاد می‌آورید، اما ممکن است یادتان نیاید که یک ساعت پیش که به خانه برگشتید، کلید را کجا گذاشتید. گاهی این فراموشکاری مشکلاتی برای شما یا خانواده‌تان به وجود می‌آورد. به عنوان مثال، پیغام مهمی را فراموش می‌کنید یا یادتان می‌رود، قبض آب یا برق را پرداخت کنید.
علت فراموشی شما
فراموشی که بدون مشکلات جسمی و ضربه‌های به سر، در دوران سالمندی ایجاد می‌شود، کاملا طبیعی است؛ ولی تحصیلات و آموزش کم، سابقه ضربه به سر، کشیدن سیگار، نگرانی‌ها و دغدغه‌های ذهنی، بیماری‌های روحی و روانی و… از عوامل احتمالی در بروز فراموشی است، اما فراموشی ممکن است حتما به دلیل‌ پیری نبوده و سالمندانی هستند که حتی در سنین بالای نود سال از حافظه قوی برخوردارند و فعالیت‌های فکری آنان تغییر چندانی با سال‌های جوانی و میانسالی‌شان ندارد.
تقویت حافظه
در درجه اول از گفتن این که موضوعی را فراموش کرده‌اید نترسید و خجالت نکشید. اگر نمی‌توانید مانند گذشته، چیزهایی را به یاد بیاورید، تقصیرشما نیست و این را باید بدانید. بیایید به جای ناراحتی از این وضع، به راه‌هایی که حافظه شما را تقویت می‌کند و یا مانع کم شدن حافظه‌تان می‌شود ، توجه کنید:
چیزهایی را که همیشه از آن استفاده می‌کنید مثل عینک یا کلید در یک جای مشخص بگذارید به عنوان مثال داخل یک وسیله‌ای در اتاق نشیمن.
هر روز به اخبار رادیو یا تلویزیون گوش دهید. کتاب یا روزنامه مطالعه کنید.
در جمع دوستان یا خانواده، خاطرات گذشته را تعریف کنید. می‌توانید آلبوم عکس‌های قدیمی را برای یادآوری نام افراد و خاطرات گذشته نگاه کنید.
اگر میتوانید خاطرات خود را بنویسید.
بازی‌های فکری مثل شطرنج انجام دهید.( اگر دوستانی ندارید می‌توانید به مکان‌هایی مانند بنیاد پریا بروید و هم صحبت پیدا کنید)
با دوستانتان مشاعره کنید.
جدول حل کنید.
هر چیزی را که امکان دارد فراموش کنید یادداشت کنید. برای این کار یک تقویم جیبی لازم  دارید. تمام تاریخ‌های مهم مثل روز تولد‌، سالگردها، روزی که نوبت دکتر دارید، روز آخر مهلت پرداخت قبوض و … را در آن بنویسید. در انتهای تقویم، شماره تلفن‌های اقوام و دوستان را بنویسید. این تقویم را همیشه، حتی موقع خارج شدن از منزل همراه داشته باشید.
در کنار تلفن یک دفترچه یادداشت بگذارید تا هر بار که کسی تلفن می‌زند، اگر پیغام یا کاری‌ دارد‌، بلافاصله یادداشت کنید. این کار کمک می‌کند که پیام‌های تلفنی را فراموش نکنید.
هیچ گاه خودسرانه دارو مصرف نکنید. اما اگر دارویی توسط پزشک برای سالمند تجویز شده است، در مصرف درست و به موقع دارو دقت کنید. برای این که زمان مصرف یادتان نرود، جعبه تقسیم دارو را از داروخانه و یا فروشگاه یک دلاری تهیه کنید
هر روز صبح داروهایتان را داخل جعبه بیندازید. وقتی که به جعبه نگاه کنید، یادتان می‌آید کدام دارو را نخورده‌اید. همیشه جعبه را در جایی بگذارید که در معرض دید شما باشد ولی کودکان به آن دسترسی نداشته باشند.
تغذیه مناسب‌ برای حفظ قدرت حافظه‌ لازم است. برای این کار قند، چربی و نمک کمی مصرف کنید، ولی مصرف میوه و سبزی‌های تازه را بیشتر کنید.
در موارد زیر لازم است به پزشک مراجعه کنید
زمانی‌که اسامی افراد را دائماً فراموش می‌کنید.
وقتی فکر می‌کنید حافظه‌تان روزبه روز کمتر می‌شود.
هنگامی‌که فراموش کردن کارها باعث شده است که نتوانید به تنهایی کارهایتان را انجام دهید.
کلام آخر :
فراموش نکنید که اختلال حافظه در شما به تغییرات فیزیولوژیک مغز مربوط می‌شود و افرادی که این مسأله را می‌دانند و به فراگیری مهارت‌های زندگی می‌پردازند‌، کمتر دچار آسیب‌های دوران سالمندی خواهند شد. اگر می‌خواهید دوران سالمندی خوبی را سپری کنید، مشغولیت‌هایی برای خودتان فراهم کرده و در جمع دوستانتان بیشتر شرکت کنید.
Date: Wednesday, October 25, 2017 - 20:00

Share this with: ارسال این مطلب به