مطالعه محققان در دانشگاه آلبرتا نشان می‌دهد که کمبود نور خورشید می‌تواند سبب افزایش وزن در زمستان شود. البته برای نتیجه‌گیری کمی زود است ولی تحقیقات نشان می‌دهند که طول موج‌های آبی نور خورشید باعث کوچک شدن سلول‌های چربی می‌شوند
آیا به خود قول داده‌اید که در سال جدید لاغر شوید و نمی‌شوید؟ این تقصیر خورشید است!
مطالعه محققان در دانشگاه آلبرتا نشان می‌دهد که کمبود نور خورشید می‌تواند سبب افزایش وزن در زمستان شود. البته برای نتیجه‌گیری کمی زود است ولی تحقیقات نشان می‌دهند که طول موج‌های آبی نور خورشید باعث کوچک شدن سلول‌های چربی می‌شوند.
این تحقیقات که توسط "پیتر‌لایت" استاد دانشکده پزشکی دانشگاه آلبرتا انجام شده، نشان می‌دهد که سلول‌های چربی زیر پوست وقتی در معرض اشعه‌های خورشید قرار می‌گیرند کمی کوچکتر می‌شوند، به این معنی که سلول‌ها چربی کمتری را درخود نگهداری می‌کنند.
مانند بسیاری از اکتشافات بزرگ علمی، این موفقیت بالقوه به طور تصادفی کشف شد – "لایت" و تیمش در تلاش بودند کاری انجام دهند تا سلول‌های چربی بتوانند برای درمان دیابت نوع 1 ‌انسولین تولید کنند. در این فرآیند آنها، از تاباندن نور به سلول‌های چربی استفاده کردند.
مطالعات دیگر نشان داد که طول موج‌های آبی نور اثرات دیگری بر بدن ما دارد. نوری که از تلفن‌های همراه، لپ‌تاپ‌ها و دیگر مانیتورهای "ال‌ای‌دی" منتشر می‌شود باعث سرکوبی "‌ملاتونین" شده، خواب را از سر می‌پراند و هوشیاری را افزایش می‌دهد.
"لایت" گفت: رفتار سلول‌های چربی و سلول‌های چشم در برخورد با نور آبی یکی است. وی گفت که یافته‌های جدیدش می‌تواند به توجیه افزایش وزن مردم در زمستان کمک کند که بسیاری در آب و هوای شهر‌های مانند" ادمونتون" آن را تجربه می‌کنند.
این کشف یکی دیگر از مزایای استفاده از نور آفتاب را مشخص می‌کند. نور آفتاب به غیر ازکمک به تولید ویتامین D در بدن برای تنظیم وزن بدن شما نیز سودمند است و کمبود آن در واقع ممکن است به ذخیره‌سازی چربی اضافی در فصل زمستان منجر شود.
"لایت" گفت : یافته‌هایش حاکی از آن است که تکنولوژی جدید فعلی مانند تختخواب‌های برنزه یا چراغ‌های آبی ، اثرات مشابهی با نور خورشید نداشته است. وی اضافه کرد که فقط یک تا پنج درصد از نور آبی خورشید به پوست نفوذ می‌کند. بنابراین قبل از اینکه زمان زیادی را برای لاغری زیر نور آفتاب بگذرانید باید مطالعات زیادی صورت گیرد و سازوکار اساسی انجام آن مشخص گردد.
Date: Tuesday, January 16, 2018 - 19:00

Share this with: ارسال این مطلب به