ایران استار: رسانه‌های ایران در روز ۲ ماه می چند رویداد و موضوع خبری و تحلیلی را درباره کانادا پوشش دادند. ممنوعیت استفاده از ۱۵۰۰ نوع سلاح جنگی در کانادا بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های ایران داشت. مجوز پخش اذان از مساجد و پخش بخش‌های از یک مستند ایرانی در در کانال مدیا وان از دیگر اخباری بود که در رسانه‌های ایران مورد توجه قرار گرفت.
 
 توجه رسانه‌های ایران و ترکیه به پخش اذان در کانادا
رسانه‌هایی از جمله باشگاه خبرنگاران وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی به نقل از خبرگزاری آناتولی در ترکیه اعلام کرده‌اند برای نخستین بار بانگ اذان از بلندگو‌های مساجد برخی شهر‌های کانادا پخش شد.
 به نوشته این خبرگزاری پس از درخواست‌ مسلمانان شهر‌های تورنتو، ادمونتون، اتاوا و همیلتون، مقامات کانادایی به مساجد اجازه دادند از ابتدای ماه مبارک رمضان تا پایان این ماه پر فضیلت اذان ظهر، عصر و مغرب از بلندگو‌های مساجد این شهر‌ها پخش شود.
سید تورا سخنران و امام جماعت مسجد شهر همیلتون در این باره گفته است که امروز یک روز تاریخی برای مسلمانان در کانادا به شمار می‌رود، زیرا برای نخستین بار است که اذان پخش می‌شود و همسایگان ما می‌توانند صدای آن را بشنوند.
وی اظهار داشت: ما اجازه داریم اذان را در طول ماه مبارک رمضان از بلندگو‌های مساجد پخش کنیم، اما تلاش می‌کنیم بعد از ماه رمضان هم اوضاع به همین منوال ادامه یابد
.
بازتاب اتهام سنگین اتحادیه اطلاعاتی فایو(کانادا و...) به چین
اتهام سنگین اتحادیه اطلاعاتی فایو به چین درباره از بین بردن شواهد مربوط به شیوع ویروس کرونا در رسانه های ایرانی از منابع مختلف خبری در جهان بازتاب داشته است.
در رسانه های وابسته به سپاه و صدا و سیما این خبر بیشتر به نقل از خبرگزاری شین هوا چین نقل شده اما برخی رسانه های دیگر این خبر را به نقل از منابع رسانه ای غربی باز نشر داده‌اند.
به هرحال اتحادیه اطلاعاتی فایو آیز متشکل از کشور‌های آمریکا، انگلیس، نیوزیلند، استرالیا و کانادا، در بیانیه ۱۵ صفحه‌ای خود که در اختیار روزنامه دیلی تلگراف قرار گرفت به این مسئله پرداخته است که چگونه دولت چین به صورت تعمدی با از بین بردن اسناد آزمایشگاه ووهان درباره کرونا اقدام به پنهان کاری و از ارائه نمونه‌های ویروس زنده به دانشمندان بین‌المللی که در تلاش برای ساخت واکسن برای این بیماری هستند، خودداری کرده است.
همچنین ادعا شده است مقامات چین تا ۲۰ ژانویه این مسئله را تکذیب کردند که کووید - ۱۹ می‌تواند از یک انسان به انسانی دیگر منتقل شود و این در حالی بود که شواهد مربوط به انتقال این ویروس میان انسان‌ها از اوایل دسامبر وجود داشت.
اتحادیه اطلاعاتی فایو آیز از سازمان جهانی بهداشت نیز به خاطر حمایت از موضع پکن انتقاد کرد.
 
پوشش گسترده دستور ترودو
دستور جاستین ترودو نخست وزیر کانادا درباره ممنوعیت مالکیت و حمل  ۱۵۰۰ نوع سلاح  نیمه‌خودکار جنگی بازتاب گسترده‌ای در میان رسانه‌های ایران داشت و بیشتر خبرگزاری‌های اصلی آن را پوشش دادند.
اکثر این رسانه‌ها اشاره کردند که این دستور درپی کشته شدن ۲۲ کانادایی در تیراندازی مرگبار نوااسکوشیا بوده است.
نخست وزیر کانادا در این رابطه اعلام کرده است: این سلاح‌ها تنها و تنها با هدف کُشتن بیشترین تعداد افراد در کمترین زمان ساخته شده‌اند. چنین سلاح‌هایی در کانادا هیچ جایگاه و استفاده‌ای ندارند.
بازنشر یک ادعا رسانه وابسته به سپاه
سایت مشرق وابسته به سپاه پاسداران  به نقل از اویل پرایس نوشته نفت ارزان شده، تقاضا برای آن از بین رفته و هیچ چیز مثل گذشته نیست. اینها واقعیات نفت در حال حاضر است که همه متخصصان در مورد آن توافق دارند ولی در مورد اتفاقاتی که بعد می‌افتد اختلافاتی وجود دارد
 هر اتفاقی که بیفتد مسلم است که صنعت نفت و صنایع مربوط به آن مانند حمل و نقل، راهی طولانی و ناهموار برای بازگشت به سود دهی در پیش دارند. تحلیلگران عقیده دارند این یک چرخه نیست و بازگشتی به شرایط معمول وجود ندارد. یک تغییر ساختار صورت میگیرد که کاملاً زنجیره عرضه را از مسیر خارج کرده و فرصت های جدید ایجاد می کند.
 به ادعای این مقاله این فرصت ها در اختیار کسانی خواهند بود که پول در اختیار دارند مخصوصاً شرکت‌های بزرگ نفتی و شرکت‌های خصوصی سهام. سایر مشاغل مربوط به نفت مخصوصاً شرکت های کوچک شیل در آمریکا و شرکت های شن های نفتی کانادا شانس چندانی ندارند.
 
پخش یک مستند ایرانی در کانال مدیا وان
رسانه های ایرانی از جمله خبرگزاری مهر نوشتند فیلم کوتاه «بهار می‌آید» به کارگردانی سعید بهمن در جشنواره بین‌المللی آنلاین Covid ۱۹ Film Festival، جزو ۲۲ فیلم برتر قرار گرفت. همچنین بخش‌هایی از این فیلم در برنامه «داستان‌های انسانیت» Stories of Humanity در کانال مدیا وان کانادا به نمایش درآمد.
 
Date: Friday, May 1, 2020 - 20:00

Share this with: ارسال این مطلب به