ایران استار: رسانه‌های ایران در روزهای ۷ و ۸ ماه می به موضوعات مختلفی درباره کانادا واکنش نشان دادند. توضیحات رامبد جوان درباره سفر به کانادا همراه با همسرش بازتاب گسترده‌ای در رسانه های ایران داشت. رسانه‌های حکومتی همچنین موضوع افزایش بیکاری در کانادا به علت کرونا را پوشش دادند و در نهایت یک مجری تلویزیونی از برتری قوانین کانادا حفظ حریم خصوصی کودکان گفته است.
 
توضیح مجری معروف تلویزیون ایران درباره سفر به کانادا
رامبد جوان درباره سفرش به کانادا  به همراه نگار جواهریان همسرش  توضیحاتی ارائه کرده است. وی در یک گفتگوی اینترنتی گفته است: «واقعیت این است که علیه یک سری از عملکردها جوهایی ساخته می‌شود. مثلا برنامه‌هایی ساخته می‌شود و جذابیت و محبوبیت ایجاد می‌کند. هر قدمی که قرار باشد با خودش موفقیت و جلب توجه و حمایتی از جانب مخاطب داشته باشد، اشکالاتی را به وجود می‌آورد از حسادت بگیرید تا موارد کاری. مجموعه این‌ها جریان‌هایی می‌شود که آدم‌ها را به حاشیه و گوشه هل بدهد. همیشه بوده، از قبل‌تر هم بوده است. حتی قبل تر از اینکه این سفر کانادا را برویم. این جوسازی‌ها کاملا هدایت شده بود. مدیران تلویزیون اتفاقاً بی‌خبر نبودند و ماجرای سفر ما را می‌دانستند. شرایطی که حکم می‌کرد ما برویم و فرزندمان را در کانادا به دنیا بیاوریم یک چیز خودخواسته و خانوادگی بود.»
 
بازتاب حمایت کانادا از دولت جدید عراق
 حمایت دولت کانادا از دولت جدید عراق بازتاب مثبتی در رسانه ها داشته است. در همین رابطه خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی یعنی ایرنا نوشته است سفیر کانادا در بغداد نیز برای همکاری با دولت جدید عراق ابراز امیدواری کرد.مصطفی الکاظمی پس از گرفتن از رای اعتماد از پارلمان عراق به عنوان نخست وزیر جدید این کشور معرفی شد.
 
سکوت درباره ایران و پرداختن به پیامدهای کرونا در کانادا!
چند رسانه حکومتی در ایران از جمله فارس و باشگاه خبرنگاران به موضوع افزایش بیکاری در کانادا بر اثر کرونا پرداخته‌اند. به نوشته باشگاه خبرنگاران در روز جمعه، کانادا علاوه بر از دست دادن  یک میلیون فرصت شغلی در ماه مارس، حدود ۲ هزار شغل هم در ماه آوریل از دست داده است.
این رسانه نوشته است بر اساس گزارش‌ها، نرخ بیکاری در آوریل ۵.۲ درصد افزایش یافته و به ۱۳ درصد رسیده است. این آمار در کانادا به نوعی رکورد در این کشور محسوب می‌شود.
ذکر این آمار از سوی این دو رسانه حکومتی در حالی است که آمار جمهوری اسلامی درباره میزان ابتلا و تلفات کرونا با تردید جدی داخلی و خارجی روبرو است و مسئولان جمهوری از ارائه آمار دقیق درباره پیامدهای کرونا طفره می‌روند.
 
ادعا درباره بازگشت متخصصان ایرانی از کانادا
معاون روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین‌المللی در رسانه‌های  ایران مدعی شده تعداد زیادی از ایرانیان داتش آموخته در کانادا به ایران بازگشته‌اند. سید علی حسینی مدعی شده بیش از ۱۴۰۰ نفر از محققان و متخصصان ایرانی دانشگاه‌های برتر دنیا (اکثریت از کشورهای امریکا، کانادا و کشورهای اروپایی) هم‌اکنون به کشور بازگشته‌اند که ۱۹ درصد آنها فارغ‌التحصیل ۲۰ دانشگاه برتر دنیا (همچون ام‌آی‌تی، استنفورد، کمبریج، هاروارد، برکلی، ایلینوی، امپریال کالج، پرینستون، میشیگان، ملی سنگاپور، ای پی اف ال سوئیس و …) هستند.
وی بیان کرده است: حدود ۷۹ درصد این افراد تجربه زندگی بیش از ۵ سال را در خارج از ایران داشته‌اند که نشان‌دهنده سطح بالای کیفی و ارزش بالای یکایک آنهاست.
 
اهمیت گیاه آب بشقابی
خبرگزاری ایسنا گزارشی درباره گیاه آب بشقابی نوشته که در بخشی از آن به اهمیت این گیاه در کانادا اشاره شده و آمده است «گیاه آب بشقابی با نام علمی   Centella asiatica از خانواده چتریان (Apiaceae) بوده و از هزاران سال پیش در کشورهای آسیای شرقی، هندوستان، چین، اندونزی، سریلانکا و جنوب آفریقا به طور سنتی استفاده شده است. در گذشته‌های دور این گیاه را اکسیر معجزه آسای حیات می‌نامیدند. در سال ۱۹۹۸در کانادا این گیاه به عنوان برجسته‌ترین دارو شناخته شد و در طول تاریخ از آن برای درمان بیماری‌هایی مانند سیفلیس، هپاتیت، زخم‌های معده، مشکلات مغزی، صرع، اسهال، تب و آسم استفاده می‌کردند.
 
مقایسه قوانین ایران و کانادا درباره انتشار اسم و تصویر کودکان
مینا هاشمی مجری برنامه‌های کودک در بخشی از یک برنامه تلویزیونی از سختگیری قوانین در کانادا برای حفظ حریم کودکان گفته است. هاشمی در این برنامه اظهار داشته است:« حتی در کانادا برای انتشار تصویر کودکان در سایت مدرسه، از اولیا اجازه می‌گیرند اما در ایران به راحتی تصویر کودک به همراه نام مدرسه منتشر می شود حتی در مجلات هم نام مدرسه و اسم بچه ها را منتشر  می کنیم و با انتشار عکس ها امنیت بچه ها در خطر است.»
 
Date: Thursday, May 7, 2020 - 20:00

Share this with: ارسال این مطلب به