بانک کانادا، در ماه دسامبر نیز تصمیم گرفت نرخ بهره پایه خود را در پایین‌ترین عدد تاریخی خود، ۰.۲۵ درصد ثابت نگه دارد و خاطرنشان کرد که بهبود اقتصادی کانادا پس از کرونا مطابق انتظارات پیش می‌رود و این بانک قول می‌دهد که این نرخ را تا سال ۲۰۲۳ پایین نگاه دارد.
این بانک اظهار داشت در حالی که موج دوم کرونا و بسته شدن بعضی از نقاط کشور همچنان مانع رشد اقتصاد کاناداست، اما تقاضای بیشتر برای انرژی باعث افزایش قیمت نفت نیز شده است. این بانک گفت: "اخبار مربوط به تولید واکسن‌های موثر این اطمینان را به وجود می‌آورد که شیوع کرونا رو به پایان بوده و فعالیت‌های عادی لز سر گرفته می‌شوند، اگرچه سرعت و گستردگی شیوع واکسیناسیون و نیز بیماری کرونا در جهان همچنان نامشخص است".
 
نرخ بهره پایه کانادا باز هم تغییر نکرد
بانک مرکزی که هر شش هفته یکبار تشکیل جلسه می‌دهد تا نرخ بهره پایه خود و کشور را براساس نیازهای اقتصادی با بالا و پایین بردن آن مشخص کند؛ با این ابزار بدنبال مهار تورم و تأثیر گذاشتن بر وام‌گیرندگان می‌باشد. این بانک وقتی می‌خواهد برای تحریک اقتصاد وام و سرمایه‌گذاری را تشویق کند، این نرخ را کاهش می‌دهد و با افزایش این نرخ نیز می‌تواند سرعت پیشرفت اقتصادی را کنترل کند. بانک مرکزی کانادا در مارس و آوریل هنگامی که برای اولین بار شیوع کرونا در کانادا آغاز شد، نرخ بهره پایه خود را به کمترین میزان خود در کل تاریخ رساند.
در آخرین جلسه این بانک در ماه اکتبر، بانک نشان داد که قصد دارد این نرخ را حداقل تا سال ۲۰۲۳ در سطح فعلی خود حفظ نماید زیرا فکر می‌کند بهره پایین برای بهبود کامل اقتصادی در این بازه مدت زمانی لازم است. اکنون این بانک می‌گوید همچنان به گفته سابق خود اعتماد دارد و بدین وسیله این نرخ را همچنان ثابت نگاه داشت.
 
تعجبی نداشت
تصمیم روز چهارشنبه این بانک روشن کرد که هنوز هم بانک در مسیر سابق خود به پیش می‌رود. بانک مرکزی کانادا گفت: "بهبود اقتصادی کانادا همچنان به پشتیبانی خارق‌العاده سیاست پولی نیاز دارد. ما همچنان متعهد به ارائه محرک‌های سیاست پولی مورد نیاز برای حمایت از بهبود اقتصادی در حین و پس از کرونا هستیم".
"سری تانابالاسینگام" اقتصاددان بانک "تی‌دی" گفت که تصمیم این بانک در روز چهارشنبه هیچ جای تعجب و شگفتی نداشته و خاطرنشان کرد: همانطور که واکسن‌ها برای بازگشت به زندگی عادی کلیدی به نظر می‌رسند، نرخ بهره پایین نیز کلید بازگشت اقتصاد به شرایط عادی است. او افزود: "همه به واکسن امید بسته‌اند. اگر همه چیز خوب پیش برود، به خوبی می‌توانیم شاهد بهبود سریع اقتصاد باشیم زیرا اعتماد، به مشاغل و خانوارهای کانادایی باز می‌گردد و به آنها اجازه می‌دهد بیشتر هزینه‌ کنند. زمان این موضوع را نشان خواهد داد".
Date: Wednesday, December 9, 2020 - 19:45

Share this with: ارسال این مطلب به