کلیه ۱۰ خبر مهم امروز کانادا و جهان
۱- فردا ۸ آوریل ۲۰۲۴، خورشید گرفتگی بزرگ شمال آمریکاست. این کسوف از شرق جزایر فیجی در اقیانوس آرام شروع می‌شود و روی نقشه کره زمین مانند شکل بازی از حرف اس انگلیسی به شمال غرب مکزیک، سپس از تگزاس آمریکا در جنوب تا شمال آن در بوفالو می‌رود و از آبشار نیاگارا وارد کانادا شده، تقریبا از روی مونترال رد شده و سپس با عبور از استان‌های پرنس ادوارد آیرلند، نیوبرانزویک و نیوفاندلند به اقیانوس اطلس می‌رود و نرسیده به فرانسه تمام می‌شود. انتظار می‌رود آبشار نیاگارا یک میلیون، کینگستون، مونترال و شربروک بیش از ۲۰۰,۰۰۰ بازدیدکننده داشته باشند. تورنتو و اتاوا خورشیدگرفتگی غیرکامل خواهند داشت. بطور متوسط در هر سال ۲.۳۸ خورشید گرفتگی که بین ۲ تا ۵ تا می‌شود، رخ می‌دهد اما خورشیدگرفتگی کامل در یک مکان مشخص روی کره زمین بطور متوسط یکبار در هر ۱۲۰ سال رخ می‌دهد. خورشیدگرفتگی قبلی این ناحیه کانادا در سال ۱۹۲۵ بود و بعدی آن در سال ۲۱۴۴ خواهد بود. آغاز فرایند که در آن ماه نور خورشید را سد می‌کند، از ساعت ۲ بعدازظهر با حداکثر گرفتگی در ساعت ۳:۱۸ در منطقه نیاگارا خواهد بود که در زمان کل گرفتگی کامل، ماه کل خورشید را می‌پوشاند و به همین علت همه جا به تاریکی شب می‌شود و این حالت ۳ دقیقه و ۳۲ ثانیه طول می‌کشد. سپس با کنار رفتن ماه از پوشاندن کامل و زدن اولین پرتو نور خورشید که به آن حلقه الماس گویند، ماه به تدریج از مقابل خورشید کنار می‌رود. بدون عینک خاص، بجز در زمان پوشیدگی کامل خورشید، نبایستی به خورشید یا این فرآیند نگاه کرد. بیشتر مناطق جنوبی کانادا فردا دوشنبه نیمه‌ابری تا ابری‌ست، و هر چه به سمت شرق بروید، هوا آفتابی‌تر می‌شود.
۲- طرح دندانپزشکی عمومی کانادا از ماه آینده شروع می‌شود که در آن تقریبا ۲۶,۵۰۰ دندانپزشک، ۱,۷۰۰ هایجنیست مستقل و ۲,۴۰۰ دندانساز، مجموعا ۳۰,۵۰۰ نفر ثبت نام کرده‌اند، آنها قرار است به دندان‌های ۱.۶ میلیون سالمند بطور رایگان رسیدگی کنند و پول کار خود را از دولت بگیرند. طرح ۱۳ میلیارد دلاری مراقبت از دندان کانادایی‌ها که در ماه دسامبر و به فشار و قرار دوطرفه با نیودموکرات‌ها، توسط لیبرال‌ها اعلام شده، به کانادایی‌ها با درآمد کم و متوسط در صورت نداشتن پوشش بیمه دندان خصوصی، بیمه دندانپزشکی ارائه می‌کند و یک چهارم کانادایی‌ها را پوشش خواهد داد. این برنامه از دسامبر ۲۰۲۲ با ابتدا با کودکان زیر ۱۲ سال شروع شد و قسمت دوم آن اکنون با سالمندان ادامه می‌یابد.

فردا دوشنبه خورشیدگرفتگی شمال آمریکا و کانادا را ببینید؛ اختصاص ۲.۴ میلیارد دلار به هوش مصنوعی در بودجه فدرال؛ رکورد شکنی ارز در بازار ایران

لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
تعمیرات خانه، آسفالت
۳- ترودو ۲.۴ میلیارد دلار برای سرمایه‌گذاری‌های مرتبط با هوش مصنوعی در بودجه آتی کشور اختصاص داد. این بودجه برای دسترسی به قابلیت‌های هوش‌مصنوعی برای محاسبه و کمک به زیرساخت‌های فنی مانند کشاورزی، مراقبت‌های بهداشتی و فناوری پاک اعلام شده است.
۴- ملانی جولی، وزیر امور خارجه کانادا گفت که کانادا هفته آینده نیز یک پرواز تخلیه اضافی از هائیتی را به اجرا خواهد گذاشت که دلیل آن افزایش تعداد درخواست‌ها برای فرار از این کشور است. قرار بود پرواز امروز، آخرین پرواز باشد.

اخبار جهان
۵- در پی کشته شدن یک امدادگر ۳۵ ساله لهستانی در غزه، بحران دیپلماتیک بین لهستان و اسرائیل دوباره بالا گرفت. اسرائیل که کشتار داوطلبان آشپزخانه بین‌المللی را حمله‌ای اشتباهی خوانده با پاسخ بنیاد خیریه که می‌گوید این حادثه با هدف و سیستماتیک بوده مواجه شد، و به همین دلیل رئیس جمهور لهستان با احضار سفیر اسرائیل این حمله را ظالمانه توصیف کرد، که سفیر پس از خروج از جلسه احضاریه، لهستان را ضد یهود نامید. سال‌ها روابط بین دو کشور تیره بود که اخیرا رو به بهبودی گذاشته بود.

لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
۶- اسراییل می‌گوید در حال خروج تعدادی از نیروهایش از جنوب غزه است اما نقشه‌ها نشان می‌دهند که این نیروها در طی دو روز گذشته طی چند مرحله عقب‌نشینی کرده بودند، در همین حال موشک‌های حماس مجددا به جنوب غرب اسرائیل خوردند. اسرائیل می‌گوید علیرغم عقب‌نشینی، پاکسازی حماس از رفح همچنان هدفی‌ست که بالاخره آن را انجام خواهد داد. در همین حال، پلیس اسرائیل به کرانه باختری و فلسطینی‌های ساکن آن یورش برد و مرز با لبنان نیز همچنان درگیر آتش‌باری دو کشور است. در پی کشف جسد یک گروگان اسرائیلی، باز صدها هزار اسرائیلی به خیابان‌ها ریختند و خواستار سقوط نتانیاهو و انجام انتخابات جدید شدند.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
۷- جان آلفرد تینیس وود انگلیسی، ۱۱۱ ساله، حسابدار بازنشسته، پس از مرگ خوان ویسنته پرز، پیرترین مرد جهان در این ماه در سن ۱۱۴ سالگی، اکنون به عنوان مسن‌ترین مرد جهان توسط رکوردهای جهانی گینس تایید شد. گیسابورو سونوبه ژاپنی که گمان می‌رفت اکنون پیرترین مرد جهان شود، پیشتر در ۱۳ مارچ در ۱۱۲ سالگی چشم از جهان فرو بسته بود.. جان می‌گوید که راز زندگی طولانی او شانس، اعتدال، ماهی و چیپس و زندگی سالم است. او هرگز سیگار نمی‌کشد، به ندرت مشروب می‌نوشد و رژیم غذایی خاصی را دنبال نمی‌کند، البته به غیر از ماهی و چیپسی که هر جمعه شب می‌خورد. اکنون مسن‌ترین زن جهان که مسن‌ترین فرد زنده جهان نیز هست، ماریا برانیاس موررا اسپانیایی با ۱۱۷ سال است.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
۸- بعد از اینکه رابرت فیچو، نخست وزیر اسلواکی در ماه اکتبر برای چهارمین بار قدرت را در دست گرفت، اصل حاکمیت اوکراین را زیر سوال برد و خواستار صلح با روسیه شد، اکنون مردم اسلواکی در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری به پیتر پلگرینی که همقطار اوست رای دادند. پلگرینی با بیش از ۵۳% آراء توانست بر ایوان کُرچُک با حدود ۴۷% غلبه کند.
۹- پس از حمله پلیس اکوادور به سفارت مکزیک در شهر کیتو پایتخت این کشور؛ مکزیک روابط دیپلماتیک خود را با اکوادور قطع کرد. یورش به سفارت مکزیک با هدف دستگیری خورخه گلاس، معاون رئیس جمهور سابق اکوادور انجام شد که به سفارت مکزیک پناهنده شده بود. گلاس در دسامبر گذشته پس از صدور حکم بازداشتش به اتهام فساد مالی به سفارت مکزیک پناه برد. در همان سال او در ارتباط با فساد به ۶ سال زندان محکوم شد. دادستان‌ها گفتند که او ۱۳.۵ میلیون دلار رشوه گرفته است. پیشتر اکوادور در روز چهارشنبه سفیر مکزیک را به عنوان عنصری نامطلوب تشخیص داد و گفت که او باید فورا این کشور را ترک کند و مکزیک حمله پلیس اکوادور که منجر به زخمی شدن چند دیپلمات نیز شد را بی‌حرمتی به قوانین بین‌المللی توصیف کرد.
ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Best Persian Iranian Directory

۱۰- رکورد شکنی قیمت ارز در بازار ایران؛ دلار از ۶۵,۳۰۰ تومان گذشت و یورو به مرز ۷۱,۰۰۰ تومان رسید. همزمان با بالاگرفتن احتمال پاسخ مستقیم ایران به حمله اخیر اسرائیل به کنسولگری آن در دمشق، روند صعودی افزایش قیمت ارز در بازارهای ایران ادامه یافت و روز جمعه و شنبه رکورد جدیدی را به ثبت رساند، اگرچه در روز یکشنبه اندکی کاهش یافت. از سوی دیگر رحیم صفوی فرمانده سابق سپاه گفت سفارتخانه‌‌های اسرائیل دیگر در امنیت نیستند و وزیر دفاع اسرائیل نیز گفت ما با آمریکا آماده هر گونه رویارویی با ایران هستیم. امروز همچنین حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران به عمان سفر کرد.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Sunday, April 7, 2024 - 19:15

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به