ایران استار: همزمان با نزدیک شدن به موعد دور دوم مذاکرات مربوط به هواپیما اوکراینی، تنش دیپلماتیک میان ایران و کانادا در این موضوع همچنان جریان دارد. در تازه‌ترین اخبار جمهوری اسلامی کانادا را به یکجانبه گرایی در جریان پرونده هواپیما اوکراینی متهم کرده و از آن طرف مشاور ویژه دولت کانادا در این پرونده از تهدید خانواده قربانیان توسط دستگاه‌‌های جمهوری اسلامی سخن گفته است. از طرفی مشخص شده میان جمهوری اسلامی با اوکراین و کانادا درباره میزان غرامتی که باید به خانواده قربانیان پرداخت شود، اختلاف نظر جدی وجود دارد.
از یک طرف برخی رسانه‌های کانادایی از جمله سی بی سی نیوز از تهدید برخی خانواده‌های قربانیان هواپیما اوکراینی گزارش‌هایی منتشر کرده‌اند. سی بی سی نیوز مضمون این تهدیدها را در را نسبت به انتقاد خانواده قربانیان از واکنش جمهوری اسلامی در برابر ساقط شدن هواپیما اوکراینی هشدار داده است.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
تعمیرات خانه، آسفالت
هواپیما اوکراینی با ۱۷۶ سرنشین در تاریخ ۱۸ دیماه ۱۳۹۸ شمسی توسط دو موشک پدافند سپاه و تنها دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه امام خمینی سرنگون شد و همه سرنشینان آن جان باختند. جمهوری اسلامی تا سه روز علت این اتفاق را تکذیب می‌کرد.
 
ایران: با کانادا مذاکره نمی‌کنیم، خانواده قربانیان هواپیما اوکراینی از تهدید شدن توسط جمهوری اسلامی می‌گویند
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
رالف گودال، نماینده سابق مجلس و مشاور ویژه کانادا در پرونده هواپیما اوکراینی گفته است: "این جنایات زشت و موذیانه است که ظاهراً به دستور یک قدرت خارجی ترتیب داده شده است. این چیزی است که برای هر کانادایی نگران کننده است". گودال می‌گوید در بهار دو مورد ارعاب و آزار و اذیت درباره این موضوع به پلیس گزارش شده است. وی گفت که تعداد چنین حوادثی که مقامات از آن مطلع هستند اکنون به ۱۱ مورد رسیده است. گودال افزوده است که پلیس سلطنتی کانادا، پلیس محلی و سازمان‌های امنیتی با متحدان کانادا در سراسر جهان کار می کنند و تهدیدات را جدی می‎گیرند.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
حامد اسماعیلیون که دختر ۹ ساله و همسرش را در ماجرای هواپیما اوکراینی از دست داده و به عنوان سخنگوی نمایندگی انجمن خانواده‌های قربانیان در کانادا می‌گوید که در ماه‎های گذشته پیام‌های نفرت انگیزی دریافت کرده است. وی گفته است این اوضاع پس از تجمع او در ۵ اکتبر در پارلمان هیل تشدید شده است.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
اسماعیلیون گفته است که شب ۵ اکتبر یک وسیله نقلیه مشکوک در خارج از خانه او حضور داشته و همچنین تماس تلفنی مشکوک در همان تاریخ با این مضمون دریافت کرده است "بیایید در مورد آخرین لحظات همسر و دخترت صحبت کنیم."
اسماعیلیون گفت که آن شماره را مسدود کرده اما ً همان روز از طریق حساب اینستاگرام خود تهدیدی به زبان فارسی دریافت کرده است به این مضمون: "نام شما در لیست وحشت است، بنابراین قبل از کشته شدن از زندگی خود لذت ببرید. و شما می‌توانید برای خارج از کشور یک درس عبرت باشید خائنین". اسماعیلیون گفت که وی روز جمعه با پلیس سلطنتی کانادا ملاقات کرده و به او گفته شده است که تماس‌های بعدی را ثبت کند. وی معتقد است این پیام‌ها از ایران و كانادا ارسال می‌شود اما نمی‌داند این پیام‍ها از نمایندگان رژیم ایران است یا از سوی طرفداران آن.
محمود زیبائی ، که همسر و دخترش را نیز در هنگام ساقط شدن هواپیما اوکراینی دست داده گفته است که از سوی کسی تماس گرفته شده که خود را به عنوان بازپرس ارشد دادگاه نظامی در ایران معرفی و درگیر دادخواست جبران خسارت علیه جمهوری اسلامی است. زیبائی گفت که تماس گیرنده به او گفته که برای شرکت در دادخواست جبران خسارت باید به ایران برگردد. وی درباره این تماس گفته است: "از یک نظر می‌توانم بگویم که می‌توانم آن را به عنوان یک تهدید در نظر بگیرم زیرا او ... مدام به من می‌گفت: "خوب ما باید یکدیگر را ببینیم. شما باید به ایران برگردید. شما باید به اینجا بیایید و شما باید یک دادخواست راه اندازی کنید". زیبائی گفت که قصد دارد صدای آن تماس را با پلیس سلطنتی کانادا به اشتراک بگذارد.
جواد سلیمانی از ادمونتون که همسرش را در ماجرای هواپیما اوکراینی از دست داده گفت تهدیدها را جدی نمی گیرد زیرا هیچ خانواده ای در ایران باقی ندارد اما نگران کسانی است که در ایران خانواده دارند و می‌توانند مورد آزار و اذیت و آزار قرار گیرند.
 
جمهوری اسلامی: با کانادا درباره هواپیما اوکراینی مذاکره نمی‌کنیم
این در حالی است که جمهوری اسلامی همچنان بر مواضع خود درباره مذاکرات مربوط به دریافت غرامت و تعیین مسببان ساقط شدن هواپیما اوکراینی مقاومت می‌کند.
محسن بهاروند، سرپرست تیم مذاکره ایرانی کانادا را به «یک‌جانبه‌گرایی» متهم کرده و گفته است جمهوری اسلامی با این کشور درباره موضوع سرنگونی هواپیمایی اوکراینی مذاکره و همکاری نخواهد کرد.
معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی مدعی شده است: "طرف کانادایی هر وقت نیاز به اطلاعاتی دارد از ما درخواست مذاکره می‌کنند ولی به محض این که از ما جدا می‌شوند کارهای یک‌جانبه خود را پیگیری می‌کنند. تا زمانی که این رفتار وجود دارد و تا زمانی که کانادا قوانین بین المللی را رعایت نکند، من به عنوان مسئول تیم مذاکره کننده فکر نمی‌کنم همکاری یا مذاکره‌ای با آنها داشته باشیم.
بهاروند در پاسخ به این سوال که آیا این رویه کانادا در مذاکرات با اوکراین اخلال ایجاد نمی‌کند؟ گفت: فعلاً اخلالی ایجاد نکرده است. مذاکره با هر کشوری باید مبنایی داشته باشد. حقوق هوایی و هوانوردی یک حقوق قدیمی طولانی است که اسناد بسیار مفصلی دارد و خیلی چیزها را پیش بینی کرده است. از طرف دیگر این سانحه اولین سانحه نیست که در جهان اتفاق افتاده است. حتی شلیک موشک به هواپیما اولین بار نیست که اتفاق می‌افتد چندین بار این اتفاقات رخ داده است.
 
اختلاف نظر جدی میان جمهوری اسلامی با اوکراین و کانادا درباره میزان غرامت
از طرف دیگر اظهارات بهاروند از اختلاف نظر جدی درباره میزان غرامت مورد ادعا توسط طرف‌های مذاکره کننده حکایت دارد.
وی درباره خسارت هواپیمای اوکراینی هم گفت: طرف اوکراینی در مورد پرداخت خسارت هواپیما مطالبات دیگری می‌کند که ما ندیدیم در رویه های بین المللی در مورد آن بخش‌ها صحبتی شده باشد. در واقع رویه بین المللی از درخواست‌های طرف اوکراینی حمایت نمی‌کند ولی باب مذاکره را نبستیم و در حال مذاکره هستیم و زمانی که به نتیجه برسیم، اعلام خواهیم کرد.
معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت امور خارجه همچنین گفت: در مورد جبران خسارت خانواده های افرادی که متاسفانه جان خود را از دست داده اند ایران آمادگی دارد بلافاصله در این مورد گفت و گو و مبالغ مورد توافق را پرداخت نماید. متاسفانه در این دور از مذاکرات طرف اوکراینی آمادگی ورود به این بحث را نداشت و کشوری مثل کانادا با انگیزه های سیاسی و یکجانبه خودش مایل نیست که خسارت خانواده‌ها پرداخت شود تا این موضوع طول پیدا کند. مقامات ایرانی می‌گویند دور بعدی مذاکرات مربوط به هواپیما اوکراینی حدود ۳۵ روز دیگر در کیف پایتخت اوکراین انجام می‌شود.
 
ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Best Persian Iranian Directory

بیشتر بخوانید:

لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Wednesday, October 28, 2020 - 20:30

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به