ایران استار: کانادا اعلام کرد گزارش جمهوری اسلامی از جعبه سیاه هواپیما اوکراینی به معنای پایان تحقیقات درباره علل و نحوه ساقط شدن این هواپیما نیست و سوال‌های اساسی وجود دارد که باید به آنها پاسخ داده شود. یک مقام اوکراینی نیز اعلام کرده که این کشور برای دریافت غرامت مذاکره با ایران را ادامه خواهد داد.
 
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Minister Mary Ng Nowruz Canada, مری نگی نوروز
واکنش کانادا، اوکراین و خانواده‌های بازماندگان به اعلان نتیجه خواندن جعبه سیاه هواپیمای اوکراین
کتی فاکس رئیس دفتر حمل و نقل کانادا در واکنش به گزارش جمهوری اسلامی از جعبه سیاه هواپیما اوکراینی گفته است: «این گزارش نهایی تحقیقات ایمنی نیست بلکه خلاصه‌ای از مطالبی است که ماه گذشته در پاریس از ضبط صدای کابین خلبان و داده‌های پرواز بازیابی شد». خانم فاکس همچنین گفته است که هنوز بسیاری از سؤال‌های اساسی درباره هواپیما اوکراینی وجود دارد که باید به آنها پاسخ داده شود.
در همین راستا دفتر حمل و نقل کانادا خواهان پاسخ به سه پرسش شده است:
  • اول اینکه عوامل انسانی و سازمانی پشت سردر توالی حوادثی که منجر به شلیک موشک‌ها چه بوده‌اند؟
  • دوم اینکه چرا جمهوری اسلامی با وجود موشک‌باران پایگاه نظامی الاسد در همان شب فضای هوایی را باز نگه داشته است؟
  • سوم اینکه چگونه هواپیماهای غیرنظامی تصمیم گرفتند به فعالیت خود به ویژه پس از شلیک موشك‌ها به عراق ادامه دهند.
واکنش اوکراین: برای دریافت غرامت مذاکره می‌کنیم
لطفا فیلم زیر را نگاه کنید

یوگنی ینین معاون وزیر خارجه اوکراین و سرپرست هیات مذاکره‌کنندگان اوکراینی درباره این گزارش جمهوری اسلامی به به رادیو فردا گفته است: «پس از تقریباً هشت ماه از وقوع سانحه، ایران سرانجام تصمیم گرفت اطلاعات جعب سیاه که یک ماه پیش در فرانسه استخراج شده بود را منتشر کند. این اطلاعات آنچه از ابتدا تصور می‌کردیم را تایید کرد: هواپیما نقص فنی نداشت، خلبانان طبق دستورالعمل‌‌های موجود عمل کردند و اصابت دو موشک پدافند هوایی در شرایطی که این هواپیما مجوز پرواز از نهادهای نظامی و غیرنظامی داشت، باعث سقوط آن شد».
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Shayda شیدا Film-Movie-Persian-Iranian-Shayda-Canada-AmirEbrahimi-Toronto
او افزود: «ایران مسئول این سانحه است و مشغول مذاکره با این کشور هستیم تا غرامت این اقدام را دریافت کنیم. انتظار داریم ایران طی دور بعدی این مذاکرات پاسخ تمام سوالات‌ را ارائه دهد و حقیقت را هرچقدر که تلخ باشد علنی کند».

واکنش خانواده‌های بازمانده چیست؟

لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Lumiere-Exchange-Nowruz-صرافی-لومیر-هناره
انجمن خانواده‌های بازمانده در اینباره بیانیه‌ای را صادر کرده است: "این نمایش شرم‌آور عاری از هرگونه پاسخی در برابر تمام شواهد و سوالاتی بود که حاکی از احتمال قوی عامدانه بودن این حمله موشکی است. حال با این اظهارات جدید ابهامی هم بر ابهامات قبلی اضافه شد. ما از ابتدا گفته بودیم هیچ گزارشی از ایران را نخواهیم پذیرفت".
در ادامه این بیانیه آمده: "می‌گویند جعبه‌‌های سیاه از ثانیه‌ی نوزدهم بعد از موشک اول اطلاعاتی را ثبت نکرده‌اند. می‌گویند خلبان‌ها در بین دو شلیک زنده بوده‌اند. پس می‌توان نتیجه گرفت موشک دوم زمانی شلیک شده است که هواپیما به سعی خلبانان در حال بازگشت به فرودگاه بوده است. حال جمهوری اسلامی باید پاسخگو باشد که چرا موشک دوم به هواپیمایی شلیک شد که در حال بازگشت به فرودگاه بوده است.
سوالات دیگر ما که میبایست در گزارش جعبه سیاه توضیح داده میشد درباره‌ی علت تاخیر هواپیما و مکالمات خلبان در این بازه‌ی یک ساعته بود، که آنها هم بی پاسخ ماندند. رییس سازمان هواپیمایی در حالی تمام انتظارات برای یک گزارش تحقیقاتی را زیر پا می‌گذارد که در پایان اظهاراتش در توجیه یک جنایت و امن بودن آسمان ایران دست به تهدید کشورهای دیگر و خانواده‌ی قربانیان می‌زند".
نهایتا با تاکید بر گذشت زمان افزوده‌اند: "کار درست این است که دیگران محتویات جعبه‌ی سیاه را بی کم و کاست منتشر کنند. ما خواهان انتشار سریع حقایق هستیم. ما دوباره از آ‌نها می‌خواهیم حق حضور ما را در تحقیقات و مذاکرات به رسمیت بشمرند و اجازه دهند خانواده‌ها در تحقیق دربار‌ه‌ی این جنایت حضور داشته باشند".
 
گزارش ایران درباره جعبه سیاه چه بود؟
آقای تورج دهقانی زنگنه رئیس سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی در نشست خبری که به منظور انتشار اطلاعات مربوط به بازخوانی جعبه سیاه هواپیما اوکراینی ترتیب داده بود، با اشاره به بازخوانی این جعبه در فرانسه با حضور نمایندگانی از کشورهای آمریکا به عنوان سازنده هواپیما و کانادا، انگلستان و سوئد به عنوان کشورهایی که اتباع آنها در این حادثه جان باختند گفت: «جعبه سیاه ضبط کننده صدای درون کابین تا ۱۹ ثانیه پس از انفجار موشک مکالمات را ضبط کرده است. در کابین پرواز سه نفر گروه پرواز حضور داشتند که یکی از آنها معلم بوده که هر سه متوجه شرایط غیر عادی بودند و متناسب با صدای غیر عادی کابین تا آخرین لحظه مشغول کنترل و هدایت هواپیما بودند.
معلم خلبان درون کابین برخی راهنمایی های لازم را می دهد از این مکالمه می توان نتیجه گرفت که هواپیما دچار مشکل الکتریکی شده که باعث می شود گروه پروازی واحد برق کمکی را روشن بکند و معلم خلبان تشخیص خود مبنی بر فعال بودن هر دو موتور هواپیما را در ثانیه های پس از انفجار به خلبانان اعلام می کند. هیچ صدا و یا نشانه ای از وضعیت کابین مسافران در صداها و اطلاعات ضبط شده وجود ندارد و نحوه صحبت و واکنش گروه پروازی نشان از سلامت جسمانی آنها در این لحظات بوده است. با توجه به اینکه ضبط صدای کابین در ۱۹ ثانیه بعد از انفجار متوقف شده است و حداقل ۲۵ ثانیه بعد از انفجار اول موشک دوم به مجاورت هواپیما رسیده است تحلیلی درباره عملکرد و آثار موشک شلیک شده دوم از اطلاعات جعبه سیاه به دست نیامد.
انفجار موشک اول باعث آسیب قابل توجهی به هواپیما شده و برخورد قطعاتی ناشی از آن به هواپیما باعث قطع FDR و CVR در مدت زمان ۱۹ ثانیه بعد از آن شده است. اقدامات و مشارکت های صورت پذیرفته در فرآیند بازخوانی جعبه سیاه کاملا حرفه ای و بر اساس انطباق با استانداردهای ایکائو بوده است».
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Leah-Taylor-Roy-MP-Aurora-Oak-ridges-Richmond-Hill-Nowruz

رئیس سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی در پایان تشریح اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای ساقط شده اوکراینی تاکید کرده است که بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه با هدف ایمنی و جلوگیری از رخدادهای مشابه صورت می‌گیرد و هر نوع استفاده سیاسی از این فرآیندها علاوه بر اینکه در تعارض با اهداف صریح ایکائو قرار دارد، روند رسیدگی به سانحه را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Mjid-Jowhari-MP-RichmondHill-Nowruz

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Monday, August 24, 2020 - 09:15

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

insurance بیمهتعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به