قاضی بلوبابا نوشته است که بر اساس توازن احتمالات متوجه شده كه حملات موشكی عملیات تروریستی بوده است
امروز دادگاه عالی انتاریو حکم داد که سرنگونی پرواز پس۷۵۲ توسط ایران از نظر قانون کیفری کانادا "اقدام تروریستی عمدی" بوده است. در رابطه با سقوط هواپیمای اوکراینی دو دادگاه در انتاریو تشکیل شده بود که یکی از آنها رد شده بود. همین پرونده رد شده سپس توسط شاهین مقدم، مهرزاد زارعی، علی گرجی و یک شخص دیگر که به دلیل ترس از انتقام از ایران نامش فاش نشده، "بصورت شخصی و در یک دادخواست خصوصی" به دادگاه برده شده است و این حکم دادگاه مربوط به این شکایت می‌باشد. دادگاه دیگر که بصورت جمعی در جریان است بر پایه مسئولیت‌پذیری ایران بنا شده است.
قاضی "ادوارد بلوبابا" در تصمیم امروز خود نوشت: "شاکیان ثابت کردند که سرنگونی پرواز ۷۵۲ توسط متهمان {جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران، خامنه‌ای} یک عمل و فعالیت تروریستی محسوب می‌شود".
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
parya chess
 
دادگاه انتاریو: سقوط تعمدی هواپیمای اوکراینی اقدامی تروریستی بود
قاضی بلوبابا نوشته است: "بر اساس توازن احتمالات متوجه شدم كه حملات موشكی به پرواز ۷۵۲ عمدی بوده و مستقيماً باعث مرگ همه افراد پرواز شده است. علاوه بر این من بر اساس توازن احتمالات متوجه شده‌ام که در زمان مورد نظر، هیچ درگیری مسلحانه‌ای در منطقه وجود نداشته است". قاضی بلوبابا می‌گوید بر اساس شواهد شاکیان و توازن احتمالات، این حادثه "تحت قانون مصونیت کشورها"، قانون عدالت برای قربانیان تروریسم و قانون کیفری، یک اقدام تروریستی تلقی می‌شود. این تصمیم دادگاه برای دریافت خسارت از ایران برای درگذشت عزیزان خانواده‌های قربانیان کانادایی‌ست. قرار است یک قاضی دیگر برای تعیین خسارت قابل پرداخت از سوی ایران به این خانواده‌ها تشکیل شود.
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
طرف متهم این شکایت یعنی، جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران و سیدعلی خامنه‌ای برای دفاع در دادگاه حاضر نشده و نماینده‌ای را نیز معرفی و اعزام نکردند. شرکت امور جهانی کانادا می‌گوید درخواست حضور در دادگاه را پیشتر به ایران از طریق برخی از مجاری تحویل داده است ولی ایران می‌گوید این درخواست‌ها را از هیچیک از مجاری دیپلماتیک دریافت نکرده است.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
 
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
شاهدان دادگاه چه کسانی بودند و چه گفتند؟
قاضی این دادگاه به شهادت دو شاهد متخصص که از طرف شاکی معرفی شده‌اند در دادگاه استناد کرده است:
دکتر بهمن جلدی، تحلیلگر ایران در مرکز مطالعات فارسی کانادا، که فعال و تحلیلگر سیاسی و دبیر کل سازمان ملی میهنی ایران است و در ونکوور کانادا زندگی می‌کند گفت که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هواپیمای غیرنظامی را با هدف نابودی آن سرنگون کرد. او در دادگاه برای اثبات عمل تروریستی چنین شهادت داده است: "با توجه به توانایی‌های پیشرفته نظامی تور‌م۱، دو رادار و سیستم کنترل، و اینکه برنامه این پرواز از پیش تعیین شده بود و کنترل فضای اطراف تهران در اختیار سپاه بوده و نه یک موشک بلکه دو موشک شلیک شده، امکان ندارد که این موشک‌ها آنطور که سپاه ادعا می‌کند اشتباه بوده باشند. چندین سیستم و روش دیگر برای جلوگیری از شلیک اتفاقی به هواپیماهای غیرنظامی وجود دارد".
دیگر شاهد متخصص علیرضا نادر، فعال سیاسی و یکی از اعضای ارشد بنیاد دفاع از دموکراسی‌های آمریکاست که مورد اعتماد قاضی بوده است. وی گفته در مورد عملیات تروریستی سپاه چنین استدلال کرده است: "بعید به نظر می‌رسد که عدم انطباق فنی یا خطای انسانی بتواند باعث سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط اپراتورهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شده باشد".
قاضی در گزارش خود به نظر "رالف گودیل" مشاور ویژه سابق نخست وزیر کانادا درباره پرواز اوکراینی که ادعای ایران درباره خطای انسانی و فنی را رد کرده بود، اشاره نموده است.
" مارک آرنولد" وکیل شاکیان بهترین راه جبران خسارت خانواده‌های قربانیان را "ارتکاب عمل تروریستی ایران" نامیده است. مارک آرنولد و "جونا آرنولد" وکیل‌های شاکیان در بیانیه‌ای گفتند: "تصمیم دادگاه عالی دادگستری در قوانین کانادا بی‌سابقه است بخصوص از نظر تأثیری که بر اعضای خانواده‌های بجا مانده می‌گذارد". این دو وکیل می‌خواهند فردا جمعه یک کنفرانس خبری برگزار کنند.
 
کانادا بزودی وارد مذاکره با ایران می‌شود
"مایکل چونگ" از حزب محافظه‌کار می‌گوید که این نتیجه دادگاه "تأیید دیگری بر این است که سپاه پاسداران باید به عنوان موجودی تروریستی در فهرست دولت ترودو ثبت شود. محافظه‌كاران از دولت ترودو خواسته‌اند که برای عدالت سپاه را در فهرست تروریستی ثبت کند، کاری که وی انجامش نداده است".
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات

Best Persian Iranian Directory


"مارک گارنو" وزیر امور خارجه گفت هفته گذشته کانادا نیروی قدس، شاخه برون مرزی سپاه را به عنوان موجودی تروریستی شناسایی کرده است. خانواده‌های قربانیان می‌گویند که این کافی نیست زیرا نیروی قدس نیروی هوافضا نیست، شاخه‌ای که مسئول سقوط هواپیماست خود سپاه است.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Thursday, May 20, 2021 - 19:45

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به