تراژدی "سكوت" در محفل دوستان
فریده جلائی‌فر - روانشناس و منتقد اجتماعی
  • ها‌نا ارنت‌: اندیشیدن گفت و گوی دونفره‌، در درون یک نفر است‌.
 
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
parya chess
مدتی است نوشتار‌هایی در‌باره احزاب سیاسی ایران و چگونگی به قول سیر‌جانی " آقا طلبی‌" حاكم بر آنهاست. بیان آزاد‌اندیشانی كه در بند زندان‌های "‌سكوت" و‌" احترام به آقا " اسیر شده و به احترام دوستی‌های دراز مدت‌، خود را سانسور كرده و انتقادها را فرو خورده و از مرزهای قرمز حزب عبور نكرده‌اند‌! و این‌ خود سانسورى در اكثر حزب‌های سیاسی وجود داشته و وجود دارد‌!
شاید به واقع‌، یكی از دلایل ناكامی صد سال مبارزه برای آزادی و احترام به كرامت انسانی‌، همین مهر سكوت در درون حزب‌های سیاسی بوده! شاید شهامت انتقاد كردن را نداریم، شاید از ترس از دست دادن " رفقا " سكوت می‌كنیم‌، و شاید‌های بسیار دیگری ...
چگونه می‌توان انتظار رسیدن به آزادی را داشت‌، در حالی كه آزادی در درون حزب‌های سیاسی به‌ اصطلاح مبارز برای آزادی‌، وجود نداشته باشد‌؟!
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
امروز حتا در میان ایرانیان دیاسپورا هم این مهر دردناک سكوت را می‌توان دید! و شاید یكی از دلایلی كه در نبود دوستی‌، از او بدگویی می‌كنیم از همین هراس از انتقاد‌، آبشخور می‌گیرد!! شاید پدر سالاری مزمن ایرانی‌، همه را در قالب پدری مستبد نمایش داده و ما را به سكوت فرزندی خلف در مواجهه با پدر می‌كشاند!! شاید باید سوگوار آنچه نمی‌دانیم‌، باشیم! شاید نیا‌موخته‌ایم كه سكوت در محفل دوستان‌، خیانت به آنهاست‌، نه احترام و وفا‌داری به آنها!!! شاید خود را بیان نكردن از كودكی‌مان تغذیه می‌شود‌!!
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
چه در حزب‌ها و گرایش‌های سیاسی، چه در محافل خانوادگی و چه در جمع‌های اجتماعی‌، اگر بر خلاف جهت آب شنا كنیم، و به خطوط قرمز احترام نگذاریم‌، با در انزوا قرار گرفتن تنبیه می‌شویم و شگفت‌انگیز‌تر این كه بر چسب "‌دیكتاتور‌" می‌خوریم! و به بهانه این بر چسب‌، هیچ كس وارد بحث و گفتگو نمی‌شود تا دیكتاتور را مجاب كنند! بدون گفتگو و مباحثه! چون مباحثه را نیامو‌خته‌ایم!!! فشار ناشی از انزوا‌، سبب می‌شود كه بیشتر و بیشتر سكوت كنیم‌!! حتا در صمیمانه‌ترین و كو‌چک‌ترین محافل دوستانه هم‌، مباحثه متمدنانه را نمی‌دانیم و روند سالم گفتگو را از دست می‌دهیم‌!!! همه می‌خواهیم یكدیگر را مجاب كنیم و در هر لحظه پاسخ‌هایمان را آماده می‌كنیم‌، و توان گوش دادن را از دست می‌دهیم!! و در فضای بسته ی خودمان دست و پا می‌زنیم‌!!!
  • كنفو‌سیوس‌:‌ دانش واقعی‌، دانستن حجم نادانی خود است.
شاید چیزی در نهاد ما می‌لنگد! گفتن و گفتن‌، نساختن و نساختن!!!
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
ما با انتخاب‌های روزانه خود شكل می‌گیریم و هویت پیدا می‌كنیم.‌ و اگر قرار بر این باشد‌، كه "‌دیگری‌" یا حزب یا پدری مقتدر و مستبد‌، برای ما انتخاب كند‌، ما آزادی انتخاب خود را از دست می‌دهیم و با نبود آزادی، هویتی نخواهیم داشت‌! ما بر اساس انتخاب و تجربه برآمده از انتخاب خود‌، می‌اندیشیم و سكوت در برابر آنچه انتخاب ما نیست‌، اندیشیدن را متوقف و هویت ما را آسیب می‌زند‌! ( مذاهب ایدئو‌لوژی‌ها‌، احزاب و دوستان مستبد و ...).
ما هر روز با یک انتخاب روبرو هستیم‌: پروانه و هوادار باشیم‌، یا اندیشیدن را تجربه كنیم‌؟؟؟
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات

Best Persian Iranian Directory


اگر هوادار باشیم، آرام آرام قربانی "‌دیگری‌" می‌شویم و عصبی و نا‌آرام‌، اگر انتخاب و تجربه را انتخاب كنیم‌، اندیشیدن را تجربه می‌كنیم و در راه تكامل واستقلال گام بر می‌داریم‌. هوادار‌ی از دیگری. بدون اندیشیدن‌، مصداق این ضرب‌المثل اتریشی است‌:
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
  • چیزی مضحک‌تر از این نیست‌، كه بر سر كتابی بحث شود‌، كه هیچكس نخوانده است‌.
Date: Monday, March 15, 2021 - 13:45

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به