Date: Wednesday, February 10, 2021 - 10:45

مصاحبه کامران بمان‌پور: در مرکز زرتشتیان کانادا چه می‌گذرد و دقیقا چگونه اداره می‌شود؟

*با درود بر شما ممنون می‌شوم که در ابتدا خودتان را معرفی بفرمایید و برای ما توضیح دهید که نام عبادتگاه شما چیست و سمت شما در این مجموعه چیست؟
روزگارتان خوش من کامران بمان پور هستم یکی از اعضای هیات مدیره کانون فرهنگی زرتشتیان انتاریو. نام اینجایی که شما به آن معبد می‌گویید، ما در اصطلاح خودمان می‌گوییم "درب مهر" درب مهر، درب روشنایی، درب دوستی، این محل از عبادتگاه ما به نام درب مهر بین افراد جامعه زرتشتی شناخته می‌شود و ‌این وقف نامه را شادروان آقای ارباب رستم گیو‌ در سال 1980 ‌‌وقف کردند و دادند به جامعه زرتشتی ولی به نام پسر برادرشان که در جوانی فوت کرده بود به نام مهربان گیو این را نام‌گذاری کردند.
*ممنونم از توضیحات بسیار خوبتان. همچنین بفرمایید که ارتباط بین اعضای شما در این مجموعه به چه صورت است و اینکه رهبر یا به اصطلاح مدیر عبادتگاه شما یا مرکز فرهنگی که نام بردید به چه صورت انتخاب می‌شود.
عرضم به حضور شما کلیه افرادی که در اینجا دارند فعالیت می‌کنند همه به صورت داوطلب هستند، volunteer هستند و به غیر از شخصی که آن را به صورت 24 ساعته نگهداری می‌کند هیچگونه حقوقی دریافت نمی‌کنند. درب مهر به صورت تقریبا دهش تمام افراد جامعه و خیراندیش‌های جامعه انجام می‌شود و هیچ وابستگی به هیچ سازمان حزب و کشور و هیچ جایی ندارد و کل همه بودجه‌اش توسط دهشمندان ساکن انتاریو پرداخته می‌شود. به صورت انتخابا‌ت است، انتخابات هر دو سال یکبار از میان افراد volunteer انجام می‌شود که ما همیشه درخواست داریم همه volunteer شوند، چون به اصطلاح کار طاقت فرسایی است و زمان می‌برد و باید وقت برای جامعه گذاشته شود و به صورت داوطلب است و به صورت انتخابات میان اعضا انجام می‌شود. به مدت دو سال یک هیات مدیره‌ای به عنوان رئیس، حسابدار و به اصطلاح دیگر افراد انتخاب می‌شوند چون اینها باید توسط دولت  auditشود‌. ما به آن صورت خوشبختانه در دین زرتشت آن مسائل فتوا و چیزهای مختلف را نداریم و جهان شمول فکر می‌کنیم و اندیشه‌های اشو زرتشت در هر زمان و هر مکان قابل اجرا است و نیاز به تغییر آنچنانی ندارد و زیاد وابسته به جزئیات نیست. انجمن موبدان زرتشتیان تهران که کار آموزش موبدان برای انجام فرایض دینی برای پارسی زبانان را انجام می‌دهد و انجمن موبدان هندوستان آموزش و تعلیم موبدان برای آن دسته از عزیزانی که ما آنها را پارسی می‌نامیم و از هندوستان مهاجرت کرده‌اند یعنی در سده‌های قبل از ایران به هندوستان مهاجرت کرده‌اند و از هندوستان به اینجا آمده‌اند و با زبان گجراتی صحبت می‌کنند و زبانشان انگلیسی است این به صورت مسائل دینی است.
*آیا درب مهر فقط مختص کسانی است که آیین‌شان زرتشتی است یا اینکه نه هر ایرانی یا هر کانادایی با هر background و مذهب و دینی می‌تواند وارد عبادتگاه شما شود و درب مهر دربهایش به روی همگان باز است؟
دقیقا درب مهر دربش به روی همه باز است و هیچ محدودیتی نداریم. چون خدمتتان گفتم پیام اشو زرتشت پیام صلح و دوستی است و جهان شمول است و مربوط به شخص یا قومی نیست مربوط به آموزه‌هایی است که به ما داده‌اند و می‌گوییم که خوشبختی از آن کسی است که خواستار خوشبختی دیگران باشد. این در گاتای اشو زرتشت است. بنابراین درب مهر به روی همه باز است همه می‌توانند بیایند و بنشینند هر کاری دوست دارند، عبادت کنند، ببینند، یا سوالی دارند، توضیحی خواسته باشند مسئولان جوا‌بشان را می‌دهند.
*ممنونم از توضیحات بسیار قشنگتان، همچنین از نشست‌ها و مراسم‌هایتان بگویید و آیا در طی ا‌ین دوران مراسم و نشست خاصی هم داشته‌اید واگر داشتید ممنون می‌شوم که مهم‌ترین آنها را برای ما نام ببرید.
اصل تشکیل این کانون فرهنگیان زرتشتیان انتاریو حفظ و پاسداری از فرهنگ و آیین ایران زمین بوده و هست و چون ما زرتشتتیان ریشه ایرانی داریم و تمام مراسم‌های دینی و آئینی ما جدا از فرهنگ ایران زمین نیست. بنابراین ما پاسدار این جشن‌ها هستیم و سعی کردیم که نگذاریم این جشن‌ها‌ در اینجا فراموش شود و به نسلهای آینده‌مان و به بچه‌هایی که اینجا دنیا می‌آیند و همچنین به افراد غیرایرانی انتقال دهیم. بنابراین تقسیم می‌شود مانند مهرگان، سده، نوروز، یلدا، چهارشنبه سوری و کلیه جشن‌هایی که هست گرفته می‌شود، اینها جشن‌های ملی هست که ما در درب مهر برگزار می‌کنیم و به صورت خیلی وسیع مثلا در جشن سده و جشن مهرگان و برمی‌گردد به جشن‌های آداب دینی‌مان که گهنبارها هستش و خوانده می‌شود و مراسم مذهبی است که در زمانهای خاص نیایش‌های خاص دارد و انجام می‌شود اینها مراسم‌هایی است که در چهارچوب‌ فعالیت این کانون است.‌
*کرونا چه تاثیری روی فعالیت‌های شما داشته است؟ بعد از اینکه کرونا آمد خیلی تاثیرات متفاوتی داشت ممنون می‌شوم که شما هم برای ما توضیح دهید که برای شما چه تغییراتی ایجاد کرد.
دقیقا کرونا یک شوک بود، یک شوکی بود که به همه وارد شد،‌ اولین شوکش، ما داشتیم جشن نوروز را می‌گرفتیم که در March قرار بود بگیریم و نزدیک 300 مهمان داشتیم که به واسطه کرونا تعطیل شد. در هر صورت نه برای ما برای همه جامعه این یک تبعاتی داشت‌ ولی ما سعی کردیم که ارتباط خودمان را با جامعه حفظ کنیم. بوسیله انجام کلیه مراسم‌ها به صورت آنلاین در یوتیوب که بدون وجود جمعیت نیایش‌ها و مراسم‌ها انجام می‌شد، یلدا را گرفتیم، سده را می‌گیریم که به صورت آنلاین در یوتیوب است و به اصطلاح یک یادآوری انجام شده باشد. به هر صورت خیلی این مساله برای ارتباطی که بین افراد بوده مشکل‌ساز شده. در هر صورت ما هم جدا از جامعه نیستیم ولی سعی کردیم با انجام دادن مراسمات‌ به صورت مجازی کماکان ارتباطمان را در هر صورت داشته باشیم.
*ممنونم از توضیحاتتان. اگر روزی کرونا برود و به اصطلاح همه چیز به روال عادی خودش برگردد، شما چه برنامه‌ای برای آن ایام دارید؟ و آیا برنامه‌های شما با زمان قبل از کرونا تغییری می‌کند یا اینکه نه برمی‌گردید به روال سابق و فعالیت‌هایتان را ادامه می‌دهید؟
من فکر می‌کنم که ما برمی‌گردیم به روال سابق با این تفاوت که قدر با هم بودن را خیلی بیشتر می‌دانیم و محبت‌هایمان نسبت به هم دوچندان خواهد شد اشتیاق بیشتر و امید به آینده بیشتر و با مهر و محبت بیشتر چون الان‌داریم قدر یک سری چیزها را که از دست دادیم و نمی‌دانستیم را‌ بیشتر می‌فهمیم.
*ممنونم آیا صحبتی یا پیامی دارید که دوست داشته باشید آن را با مخاطبین ما در میان بگذارید؟
آرزوی موفقیت داریم و‌ از طرف خودم و کلیه جامعه زرتشتی انتاریو امیدواریم که این دوران سخت با شکیبایی و صبر و گوش دادن به دستورهای پزشکی که به ما اعلام می‌کنند سپری شود و جهان به حالت عادی برگردد و تمام مردم جهان با صلح و آرامش در کنار هم بتوانند زندگی خوبی را داشته باشند.
*انشاالله که همینطور خواهد بود ممنون و سپاسگزارم از اینکه وقت گرانبهایتان را در اختیار ما قرار دادید و شما را بخدای بزرگ می‌سپارم. خدانگهدار.
ممنونم از دعوت شما روز و روزگارتان نیک. خدانگهدار.
مصاحبه با کامران بمان پور: در مرکز زرتشتیان کانادا، درب مهر، چه می گذرد؟

دیگر مطالب مرتبط

Share this with: ارسال این مطلب به