همه واکسن‌های کرونا عوارض جانبی خفیف تا متوسطی ایجاد می‌کنند که اصولا نباید بیش از چند روز طول بکشد
اگر واکسن کرونا می‌زنید باید انتظار عوارض جنبی بخصوص درد محل تزریق را داشته باشید. درد در محل تزریق شایع‌ترین عارضه جانبی هر سه واکسن اصلی فایزر، مدرنا و جانسون‌جانسون است. با توقف کامل تولید واکسن آسترازنکا در آمریکا و واردات همین واکسن از هند به کانادا همراه با محدویت سنی کنونی اعمال شده بر آن، بنظر می‌رسد تا مدتی همین سه واکسن، تبدیل واکسن‌های اصلی غرب گردند.
به طور کلی، همه واکسن‌های کرونا عوارض جانبی خفیف تا متوسطی ایجاد می‌کنند که اصولا نباید بیش از چند روز طول بکشد. عوارض جانبی معمولاً طی ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از واکسینه شدن ظاهر می‌شوند و اغلب آنها نشانه ایجاد ایمنی در بدن در برابر ویروس است. اگر به هر دلیل عوارض جانبی آمده در زیر، دیرتر، یا بیشتر، یا طولانی‌مدت‌تر ظاهر شد، و یا اینکه با عوارض جانبی دیگری مواجه شدید، به سرعت با پزشک خود تماس بگیرید.

مقایسه کوتاه و کامل عوارض واکسن‌ها در دو نمودار؛ آیا یک دور واکسن کافیست؟

لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
تعمیرات خانه، آسفالت
پیش از بررسی آمار، بهتر است اول به لیست اصلی عوارض جانبی واکسن‌ها طبق اعلان شرکت‌های سازنده و نیز اداره بهداشت آمریکا و کانادا بپردازیم:
  • درد محل تزریق
  • درد مفاصل
  • درد عضلات
  • سردرد
  • خستگی
  • تب
  • لرز
  • اسهال
  • تهوع
 
مقایسه کامل عوارض واکسن‌ها در دو نمودار
دکتر "ویوک چریان"، پزشک داخلی در بالتیمور آمریکا معتقد است که "عوارض جانبی واکسن به دلیل خود واکسن نیست بلکه بیشتر بعلت پاسخ ایمنی بدن به واکسن است". نمودار‌های آمده در این صفحه عوارض جانبی این سه واکسن فایزر، مُدرنا و جانسون‌جانسون را براساس گروه سنی و دوز اول یا دوم نشان می‌دهد. به طور کلی، افراد مسن عوارض جانبی کمتری را نسبت به جوان‌ترها تجربه می‌کنند زیرا پاسخ ایمنی بدن به تدریج با افزایش سن ضعیف می‌شود. برای واکسن‌های دوتایی مانند فایزر و مُدرنا، دوز دوم پاسخ ایمنی موجود را تقویت می‌کند بنابراین افراد پس از زدن دوز دوم معمولاً احساس لرز بیشتری می‌کنند.
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
واکسن‌ها بدن ما را برای تولید آنتی‌بادی ویروس کرونا تحریک می‌کنند اما از آنجا که سیستم ایمنی بدن ما نمی‌تواند بین عفونت واقعی و پاسخ ناشی از واکسن تفاوت قائل شود، هنوز هم مواد شیمیایی التهابی را برای محافظت از ما در بدن تولید می‌کند و بدینواسطه تقریبا بلافاصله پس از واکسیناسیون، تب، درد عضلانی، خستگی یا سردرد پدیدار می‌شود.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
 
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
واکسن کرونا: کمترین عوارض و بیشترین عوارض
بنا به آمار و گزارشات تحقیقاتی، واکسن یک دوزه جانسون‌جانسون نسبت به دو واکسن دیگر که دو دوزه هستند عوارض جانبی ملایم و کمتری دارد. برخی از متخصصان گمان می‌کنند که دلیل آن یک دوزه بودن این واکسن است. تقریباً ۶۲٪ از افراد زیر ۵۹ سال در آزمایش جانسون‌جانسون دچار عوارض جانبی شدند، در حالی که همین واکسن روی ۴۵٪ از افراد ۶۰ ساله و بالاتر دارای عوارض جانبی بوده است. طبق همین مقایسه، بیشترین عوارض جانبی نیز با اندک اختلافی نسبت به فایزر، متعلق به مُدرناست.
 
واکسن کرونا: کمترین تاثیر و بیشترین تاثیر
به نظر می‌رسد جانسون‌جانسون نسبت به دو دیگر واکسنی که با آنها مقایسه شده، در کل کمتر موثر باشد: این واکسن ۶۶٪ در جلوگیری از کوید-۱۹ موثر است در حالیکه فایزر و مدرنا هر کدام بیش از ۹۰٪ موثر هستند. با این حال ، مقایسه آزمایشات مختلف شرکت‌ها در کنار هم با توجه به تفاوت سنین، مناطق مختلف جغرافیایی و غیره، بسیار سخت است. در میان این سه، بنظر می‌آید با اندک تفاوتی واکسن فایزر موثرتر از مُدرنا باشد.
 
واکسن کرونا: شایع‌ترین عارضه جانبی
هنگامی که واکسن به بازوی شما تزریق می‌شود، جریان خون شما افزایش می‌یابد و سلول‌های ایمنی به سرعت به محل حادثه می‌روند. این می‌تواند منجر به درد، قرمزی یا تورم در محل تزریق شود. این واکنش باعث درد محل تزریق می‌گردد؛ پس از تزریق واکسن‌های فایزر (۹۲٪) و مدرنا (۸۴٪) بیشتر از جانسون‌جانسون (۵۰٪) است. پس از درد محل تزریق به ترتیب خستگی، سردرد، درد عضلات، لرز، درد مفاصل، تهوع، اسهال و تب (تب بعنوان یک عارضه جانبی بدون ارتباط با عوارض دیگر در نظر گرفته شده است) قرار دارند.
 
واکسن کرونا: عوارض روی سالمندان و میانسالان
میانسالان، به استثنای چند مورد، عوارض جانبی بیشتری را مشاهده کرده‌اند. اگرچه افراد مسن به طور کلی عوارض جانبی کمتری دارند، اما متخصصان می‌گویند هیچ دلیلی وجود ندارد که باور داشته باشید واکسن‌ها در بین افراد مسن به خوبی کار نمی‌کنند. چریان گفت: "در واکسن‌های کوید-۱۹، با افزایش سن شاهد کاهش اثربخشی آنها نیستیم. افراد جوان‌تر نیز نباید زیاد دچار عوارض جانبی شدیدی شوند".
 
واکسن کرونا: آیا یک دور کافیست؟
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات

Best Persian Iranian Directory


"مارک‌آندره لانگلوا" راهبر شبکه واکنش سریع کرونا از دانشگاه اتاوا که یک تیم تحقیقاتی کامل همراه با متخصصان سراسر کانادا را برای بررسی کرونا زیر چتر خود دارد و اطلاعات پس از واکسیناسیون را جمع‌آوری می‌کند اظهار می‌دارد: "تغییرات این ویروس، و تبدیل شدن‌های پیاپی آن به نسخ‌های متفاوت با گذشت زمان، برای مدت طولانی وجود خواهد داشت". او توضیح داد که کرونای چینی، با آنهمه قدرت در انتقال، هم اکنون در کانادا در حال جایگزین شدن با کرونای انگلیسی (در شرق) و برزیلی (در غرب) است. او می‌گوید با اینکه فایزر اخیرا اعلان کرده پس از ۶ ماه از واکسیناسیون، همچنان سطح آنتی‌بادی در خون واکسن‌زده‌هایش بالاست اما آمار جدید نشان می‌دهند که نسخه‌های جدید بتوانند سریع‌تر بومی شوند و از سد واکسن‌ها بپرند. وی افزود: "این نوع ویروس حتی ممکن است بسرعت بومی شود، به این معنی که مجبور شویم هر ساله مردم را واکسینه کنیم، درست مانند واکسن آنفلوانزا. احتمالا مجبور خواهیم شد تا واکسن ویروس کرونا را پس از مدتی با توجه به زمان و مکان شیوع بسازیم و تزریق کنیم".


داده‌های نمودار در دفتر ایران استار موجود است، در صورت نیاز لطفا با ما تماس بگیرید.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Sunday, April 4, 2021 - 10:00

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به