یک مدل کامپیوتری جدید نشان می‌دهد که یک درخت غول باستانی با هزاران سال سن در شیلی قدیمی‌ترین درخت جهان است
تحقیقات جدید نشان می‌دهد که ممکن است کهنسال‌ترین درخت جهان، از زمانی که انسان اولین تخته سنگ‌ها را برپا می‌کرده، سرپا بوده باشد.
یک مدل کامپیوتری جدید نشان می‌دهد که یک درخت غول باستانی با هزاران سال سن در شیلی قدیمی‌ترین درخت جهان است.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
تعمیرات خانه، آسفالت
 
علمی؛ این درخت رو به مرگ به نام گران‌ابولو به زودی عنوان قدیمی‌ترین درخت جهان با حدود ۵,۴۰۰ سال سن را کسب می‌کند
این درخت معروف به "گران‌ابولو" (در اسپانیایی یعنی پدرِ پدربزرگ) یک درخت "آلرسی" (نام علمی: فیتزرویا کوپرسوئیدز) است که بر فراز دره‌ای در رشته کوه‌های آند در شیلی قد برافراشته و ممکن است تقریبا ۵,۴۰۰ سال قدمت داشته باشد. اگر بتوان این تاریخ را تایید کرد، گران‌ابولو نزدیک به ۶۰۰ سال پیرتر از "متیوزلا" که رکورددار رسمی و قدیمی‌ترین درخت فعلی جهان خواهد بود که یک کاج بزرگ حوزه رودخانه‌ایی (نام علمی: پاینس لانگیوِ) در کالیفرنیای آمریکاست.
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
گران‌ابولو، درخت مخروطی شکلی‌ست که ۶۰ متر (۱۹۶ فوت) ارتفاع دارد و در جنگل‌های مه‌آلود پارک ملی "آلرس کوسترو" شیلی قد برافراشته و در ابتدا تصور می‌شد که تقریبا ۳,۵۰۰ سال قدمت داشته باشد. با این حال، سن دقیق گران‌ابولو هنوز کاملا مشخص نشده زیرا تایید آن نیازمند تجزیه و تحلیل حلقه‌های درخت با روش "دندروکرونولوژی" که روش استاندارد معتبر تعیین سن درخت‌هاست، می‌باشد. شمارش واقعی این حلقه‌ها فقط با برش کامل مقطع درخت امکان‌پذیر است اگرچه روش‌های تخمینی دیگری نیز در این زمینه وجود دارند.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
در سال ۲۰۲۰، "باریچیویچ" و همکارش "آنتونیو لارا"، استاد جنگل‌داری و منابع طبیعی در دانشگاه استرالیایی شیلی، برای ایجاد یک سوراخ کوچک در هسته مرکزی درخت از یک تکنیک غیرمخرب استفاده کردند که به این واسطه توانستند حلقه‌های درختی تا ۲,۴۶۵ سال را ثبت کنند. با این حال، وسیله سوراخ‌کننده نمی‌توانست تا به مرکز قطر ۴ متری (۱۳ فوتی) درخت برسد، به این معنی که بسیاری از حلقه‌های رشد این درخت شمرده نشدند. برای محاسبه و شمارش سال‌های باقی‌مانده رشد درخت، این گروه یک مدل ریاضی ایجاد کرد که نحوه رشد حلقه‌های درخت را با سرعت‌های مختلف، از یک نهال تا یک درخت بالغ در نظر می‌گرفت. این مدل تخمین‌زده است که درخت به احتمال زیاد حدود ۵,۴۰۰ سال سن دارد.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
باریچیویچ می‌گوید: احتمالا بیشترین سنی که به این درخت می‌توان نسبت داد ۶,۰۰۰ سال است. به احتمال ۸۰% این درخت بیش از ۵,۰۰۰ سال سن دارد و تمام مدل‌های شبیه‌سازی می‌گوید که این درخت حداقل ۴,۱۰۰ سال قدمت دارد. او افزود: "حتی اگر این درخت خیلی سریع رشد کرده باشد، با توجه به قطر و اندازه‌اش، نمی‌تواند کمتر از ۴,۱۰۰ سال عمر داشته باشد".
 
وضعیت کنونی درخت
باریچیویچ می‌گوید: "دانشمندان هنوز سن گران‌ابولو را به طور سیستماتیک تجزیه و تحلیل نکرده‌اند؛ اما باید بگویم که آغاز کار ما با این درخت در واقع این بود که ما می‌خواستیم با تعیین سن تقریبی آن ارزش این درخت را مشخص کنیم تا بتوانیم از آن محافظت نمائیم". او که با یک بودجه ۱.۵ میلیون یورویی در طی ۵ سال برای بررسی اثرات جنگل‌ها در جذب کربن کارش را آغاز کرده بود می‌گوید وضعیت جنگل‌های جهان حتی برای ۲۰ تا ۳۰ سال آینده هم خوب نیست.
وی می‌افزاید: " گران‌ابولو به دلیل بازدید توریست‌ها واقعا در وضعیت نامناسبی قرار دارد. این درخت باستانی با یک سکوی باریک که آخرین ریشه‌های زنده‌اش را محافت می‌کند، احاطه شده و گردشگران بی‌شماری که هر ساله برای دیدن درخت می‌آیند، با راه رفتن روی این سکو باعث آسیب بیشتر به آن می‌شوند".
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات

Best Persian Iranian Directory


او می‌گوید خشکسالی‌های پیاپی، تغییرات اقلیم و تغییرات دائمی و شدید دما و بارش در طی ۱۰ سال گذشته به گران‌ابولو آسیب رسانده است. باریچیویچ در آخر می‌افزاید: "این موجود غول پیکر و سر به فلک کشیده، اکنون در حال مرگ است، مگر اینکه ما انسان‌ها سرانجام کاری برایش انجام دهیم".
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Tuesday, May 16, 2023 - 07:45

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به