تلسکوپ وب، ستارگان را در طول موج "دو میکرونی" در طیف مادون قرمز رصد می‌کند که چشم انسان قادر به دیدن این طول موج نور نیست
تلسکوپ فضایی جدید ناسا، با دقت زیادی می‌تواند کیهانِ دور را بررسی کرده و دید کاملی را نشان دهد. تصویر منتشر شده کنونی که می‌بینید، تصویری واضح از یک ستاره دوردست است که در پس زمینه آن هزاران کهکشان کهن و قدیمی قابل رویت می‌باشد. اینهمه وضوح و نیز پس زمینه عجیب آن حیرت دانشمندان را برانگیخته است.
تلسکوپ وب، ستارگان را در طول موج "دو میکرونی" در طیف مادون قرمز رصد می‌کند که چشم انسان قادر به دیدن این طول موج نور نیست. در این عکس رنگ قرمز برای کنتراست به کار رفته است.

علمی: انتشار اولین عکس تلسکوپ فضایی جیمز وب دانشمندان را حیرت‌زده کرد

لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
تعمیرات خانه، آسفالت
تصویری که چهارشنبه شب از تلسکوپ فضایی جیمز وب توسط ناسا در اختیار جهان قرار گرفت، یک "عکس آزمایشی" است، و نه یک رصد علمی رسمی، که هدف آن این بوده که ببینند چگونه ۱۸ آینه شش ضلعی این تلسکوپ برای گرفتن یک تصویر هماهنگ در فاصله ۱.۶ میلیون کیلومتری از زمین با هم کار می‌کنند. این آینه‌ها بطور مستقل از یکدیگر قرار دارند و در زمان فرستاده شدن به فضا، بسته شده بودند. ناسا اکنون پس از بازگشایی آن‌ها در حال تنظیم یک‌یک این شش ضلعی‌ها در کنار هم به شکلی‌ست که تصویر حاصله بازتاب شده از همه آن‌ها به یک تصویر بیانجامد. ماه گذشته، ناسا این کار را با ۱۸ تصویر مجزا از بخش‌های آینه‌ای آن و جابجایی شش‌ضلعی‌ها آغاز کرد که امروز سرانجام به یک تصویر شفاف از به یک ستاره رسید.
دانشمندان گفتند دیدن آخرین عکس‌های آزمایشی حیرت‌آور بوده است زیرا تصویر آزمایشی ناسا، ستاره‌ای ۱۰۰ برابر کم نورتر از آن چیزی که چشم انسان قادر به دیدن آن است را نشان می‌داد که در فاصله ۲,۰۰۰ سال نوری از ما قرار دارد. هر یک سال نوری، که واحد اندازه‌گیری مسافت می‌باشد نزدیک به ۹.۷ تریلیون کیلومتر است. این تصویر از تلسکوپ فضایی جیمز وب به منظور تمرکز بر روی "یک ستاره درخشان" گرفته شده اما همانطوریکه مشاهده می‌کنید بخش‌های نوری و مادون قرمز آن آنقدر حساس هستند که کهکشان‌ها و ستارگانی که در پس‌زمینه دیده می‌شوند را نیز نمایان می‌سازد. برای گرفتن این تصویر تا حدی از حسگر راهنمای آژانس فضایی کانادا نیز کمک گرفته شده است.
"لی فاینبرگ"، مهندس ناسا که توسعه عناصر بصری وب را رهبری کرده است، انتشار اولین تصویر با فوکوس مناسب را خارق‌العاده توصیف کرد. او افزود: "شما نه تنها ستاره و اشعه‌های ناشی از انکسار آن را می‌بینید، بلکه همانطور که ما انتظار داریم انواع ساختارهای جالب و ستاره‌های دیگر در پس زمینه را هم می‌توانید ببینید. ما در واقع تجزیه و تحلیل بسیار دقیقی از تصاویری که به دست می‌آوریم انجام دادیم، و چیزی که تاکنون دریافته‌ایم چنین است که عملکرد آن اگر بهتر از خوشبینانه‌ترین پیش‌بینی ما نباشد، به همان اندازه خوب است. همچنین وضوح دید ما نسبت به انکسار آن ستاره تأیید می‌کند که آینه‌ها کاملا در جای مناسب خود ردیف شده‌اند و این یک خبر درخشان است".
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
شکل آینه‌های وب و فیلترهای آن باعث می‌شود ستاره درخشان قرمزتر و شفاف‌تر به نظر برسد، اما حقیقتا آنچه همه چیز را کاملا تحت‌الشعاع خود قرار داده، تصویر پس‌زمینه است. "جین ریگبی" دانشمند پروژه عملیات وب می‌گوید: "دیدن هزاران کهکشانی که در پشت آن قرار دارند واقعا زیباست. این کهکشان‌ها چند میلیارد سال قدمت دارند". او گفت، در نهایت، دانشمندان امیدوارند که وب بتواند تصایری آنقدر دور را ببیند که مربوط به تنها "چند صد میلیون سال پس از انفجار بزرگ" هستند.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
مهم است که به یاد داشته باشید که این یک تصویر آزمایشی است که برای اهداف مهندسی گرفته شده است. مناظر باشکوه کیهانی، مانند مناظری که هابل با آن‌ها ما را در این ۳۰ سال گذشته غافلگیر کرده، اواخر تابستان و زمانی که عملیات علمی آغاز شود، گرفته خواهد شد. به گفته ناسا اولین تصاویر علمی تا اواخر ژوئن یا اوایل جولای ارائه نمی‌شوند.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
تلسکوپ فضایی وب که جانشین تلسکوپ فضایی تقریبا ۳۲ساله "هابل" می‌شود، در ماه دسامبر از گویان فرانسه به فضا پرتاب شد و در ژانویه به جایگاه تعیین شده خود رسید. تصاویر مهندسی که امروز می‌بینیم به همان وضوح و شفافیت تصاویری هستند که هابل می‌تواند بگیرد، اما آن‌ها در طول موجی از نور هستند که برای هابل کاملاً نامرئی است.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات

Best Persian Iranian Directory


تلسکوپ فضایی جیمز وب، تلاش مشترک آژانس‌های فضایی آمریکا، اروپا و کانادا است.

بیشتر بخوانید:

لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Thursday, March 17, 2022 - 08:00

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به