۸۲ درصد ریمل‌های ضد آب، ۵۸ درصد دیگر محصولات آرایشی چشم، ۵۵ درصد کل محصولات آرایشی لب (شامل رژ) دارای غلظت بالای فلوراین بودند
یک مطالعه جدید توسط محققان دانشگاه تورنتو نشان می‌دهد که مواد مخفی برای پایداری بیشتر برخی از محصولات آرایشی می‌توانند سمومی باشند که برای سلامتی انسان و محیط زیست خطرات طولانی مدتی را ایجاد می‌کنند. مقاله‌ای که روز سه‌شنبه در "ساینس ا‌ند تکنولوژی لترز" منتشر شده نشان می‌دهد که بسیاری از محصولات آرایشی رایج، حاوی یک دسته مواد شیمیایی شناخته شده "پلی فلوئوروآلکیل" (پی‌اف‌ای‌اس) هستند که می‌توانند آب‌ها را برای چندین نسل آلوده کنند، از طریق پوست جذب شوند و با خطرات جدی سلامتی مرتبط باشند.
پی‌اف‌ای‌اس گروهی از مواد شیمیایی مصنوعی است که به طور معمول در بسیاری از محصولات صنعتی و مصرفی از جمله کف‌های اطفاء حریق، منسوجات، ظروف آشپزی و بسته‌بندی مواد غذایی نیز یافت می‌شود.
ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Siamak Shabani, Massey Baradaran, real estate Toronto Canada
 
محصولات آرایشی ضد آب و بادوام و پایدار، سلامتی و محیط زیست را مسموم می‌کنند
"میریام دایموند"، یکی از نویسندگان این تحقیق می‌گوید که در صنایع آرایشی و بهداشتی گزارشی از استانداردهای لازمه ارائه نمی‌شود و نتیجتا می‌تواند به این معنی باشد كه هم اکنون و هر روزه بسیاری از آرایشگران ناخواسته با حجم وسیعی از مواد شیمیایی مضر مواجه هستند. وی که استاد علوم زمین در دانشگاه تورنتوست می‌افزاید: "ما نمی‌توانیم بی‌خیال آب آشامیدنی و بدن خود شویم، آیا زیبایی این ارزش را دارد که سلامتی مردم به خطر بیفتد؟ در سال‌های اخیر شواهد زیادی از اینکه پی‌اف‌ای‌اس بعلت پیوستگی مولکول‌های شیمیایی خود برای همیشه در آب آشامیدنی و بدن انسان می‌ماند و مشکلاتی نظیر بی‌نظمی متابولیک، ناباروری و اختلال عملکرد ایمنی بوجود می‌آورد، کشف شده است". به گفته دایموند، چندین مطالعه این گروه تحقیقاتی پی‌اف‌ای‌اس را در محصولات آرایشی خریداری شده در اروپا و آسیا کشف کرده، که باعث می‌شود محصولات آرایشی ماندگارتر و کاربرد آن راحت‌تر باشد. دیاموند گفت این نگرانی وجود دارد كه پسماند حاصل از این نوع محصولات پس از شسته شدن از روی صورت و بدن، در زهكش یا محل دفن زباله وارد چرخه منابع آب آشامیدنی گردد.
ادامه مطلب پس از این تبلیغات
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
خطرات استفاده از پی‌اف‌ای‌اس فقط مربوط به ورود آن به آب نمی‌شود، بلکه در معرض قرار گرفتن بدن با آن می‌تواند منجر به جذب آن از طریق پوست، مجاری اشک، و یا بلعیده شدن تصادفی به ویژه برای محصولاتی مانند رژ لب گردد. هیچ اطلاعاتی در مورد شیوع پی‌اف‌ای‌اس در صنعت آرایش آمریکای شمالی وجود ندارد، بنابراین دایموند و همکارانش در تورنتو با همکاری محققان آمریکایی ۲۳۱ محصول آرایشی از جمله ۱۷ محصول کانادایی که در خُرده‌فروشی‌های زیبایی و داروخانه‌های بزرگ عرضه می‌شوند را آزمایش کردند. میزان "فلوراین" این محصولات که نشانگر وجود پی‌اف‌ای‌اس می‌باشد، در این تحقیقات مورد بررسی قرار گرفت. بیشتر این محصولات خود را بعنوان "ضد آب"، "مقاوم در برابر سایش" یا "با دوام" معرفی کرده بودند.
ادامه مطلب پس از این تبلیغات
30 Figures Dr. Abbas Milani - Book Iranian
 
ادامه مطلب پس از این تبلیغات
3D Design Business, 3D product, 3D office, 3D website
چه محصولاتی با چه مشکلاتی؟
۸۲ درصد ریمل‌های ضد آب، ۵۸ درصد دیگر محصولات آرایشی چشم، ۵۵ درصد کل محصولات آرایشی لب (شامل رژ) دارای غلظت بالای فلوراین بودند. دانشمندان ۲۹ مورد از این محصولات را مورد تجزیه و تحلیل بیشتر قرار داده و توانستند حداقل ۴ پی‌اف‌ای‌اس خاص را کشف کنند که برخی از آنها به مواد شیمیایی سمی و مضر تبدیل می‌شوند. علاوه بر این، محققان محصولات تجزیه شده از پلیمرهای حاوی فلوراین را شناسایی کردند که ادعای تولیدکنندگان آن در مورد سازگار بودن محصول با محیط زیست را کاملا زیر سوال می‌برد. دیاموند گفت، از ۱۷ محصول کانادایی مورد تجزیه و تحلیل در این مطالعه، فقط یکی از آنها پی‌اف‌ای‌اس را در لیست مواد تشکیل دهنده خود ذکر کرده بود.
 
دولت چه می‌گوید؟
"آندره گگنون" سخنگوی بهداشت کانادا گفت که آژانس به طور فعال مسائل مربوط به پی‌اف‌ای‌اس، از جمله نتایج مطالعات روز سه‌شنبه را کنترل می‌کند. وی در نامه‌ای الکترونیکی ارسالی خود نوشته كه كانادا "برخی از دقیق‌ترین مقررات لوازم آرایشی در جهان" را دارد، از جمله الزام افشای تمام مواد تشکیل‌دهنده روی برچسب نصب شده روی محصول. گاگنون گفت: "اگر در محصولات آرایشی و بهداشتی موجود در فروشگاه‌ها، از ترکیبات پی‌اف‌ای‌اس استفاده شود و یا اینکه لیست همه مواد تشکیل‌دهنده روی برچسب محصول نباشد، و نیز خطر سلامتی انسان شناسایی گردد، اداره بهداشت کانادا اقدامات مناسبی را انجام خواهد داد".
دولت کانادا متعهد شده که وضعیت پی‌اف‌ای‌اس را در کل مورد بررسی قرار دهد که به گفته دیاموند امید می‌رود که این امر منجر به نظارت بهتر بر استفاده آنها در صنایع آرایشی گردد. اما دایموند از تولیدکنندگان و خُرده‌فروشان مواد زیبایی و آرایشی خواست که بلافاصله استفاده و فروش محصولات حاوی پی‌اف‌ای‌اس را متوقف کنند و منتظر دولت نمانند و افزود: "نیازی نیست که منتظر حقیقت‌یابی بیشتر بمانیم؛ بیایید از همین الان لوازم آرایشی خود را پاک کنیم".

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Wednesday, June 16, 2021 - 07:45

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

insurance بیمهWebsite Design

Share this with: ارسال این مطلب به