لازم به توضیح است که دسترسی به مطالبی که می‌گویند گرفتن طبیعی بهتر از واکسن هستند، از طرف گوگل و دیگر ابزارهای آنلاین سد شده است
بنظر می‌رسد با آمدن واکسن کرونا کمی از ترس مردم فرو ریخته و نیز با کمتر شدن درصد کرونایی‌هایی که به آی‌سی‌یو یا زیر دستگاه کمک تنفسی می‌روند، برخی به این نتیجه رسیده‌اند که شاید گرفتن کرونا بهتر از واکسیناسیون باشد. بعلاوه این عده می‌گویند که گرفتن کرونا و تولید آنتی‌بادی به همین واسطه "طبیعی‌تر" از واکسیناسیون، به ویژه با واکسن‌های غیر طبیعی "آر ‌ان ‌ای" است. از طرف دیگر عده‌ای معتقدند که گرفتن کرونا بهرحال امکان مرگ در پیش رو دارد اما واکسن چنین خطری ندارد، بعلاوه انتظار می‌رود واکسن ایمنی بیشتری نیز ایجاد کند.
واکسیناسیون و گرفتن کرونا، هر دو منجر به محافظت از مریض شدن مجدد می‌شوند، اگرچه نمی‌دانیم به چه مدت، اما این دو چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟ نکات مثبت و منفی هر کدام چیست و از نقطه نظر مصونیت آیا یکی بهتر از دیگری‌ست؟
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
parya chess
 
برای مصونیت واکسن زدن بهتر است یا گرفتن کرونا؟
در اینجا نگاهی می‌اندازیم به اینکه چرا برخی متخصصان پزشکی فکر می‌کنند واکسیناسیون برای "اکثر افراد" ایمن‌تر و محافظ‌تر است نسبت به مقابله طبیعی و اینکه چرا توصیه می‌کنند حتی اگر فکر می‌کنید کرونا گرفته‌اید، واکسن بزنید.
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
 
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
کوید-۱۹ چگونه شما را بیمار می‌کند و واکسن چگونه از آن جلوگیری می‌کند؟
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
"سارس‌کو و-۲"، که همان ویروس عامل کوید-۱۹ باشد با کمک پروتئین شاخکی در سطح خود به پروتئین سطح خارجی سلول ما می‌چسبیده و سپس وارد آن می‌شود.
هدف از واکسیناسیون این است که سلول‌های ایمنی تخصصی به نام "سلول‌های تی" و "سلول‌های بی" بفهمند که پروتئین شاخکی کرونا به چه شکلی است و در مواجه با آن بلافاصله آن را تشخیص داده و منهدمش کنند. این نوعی یادگیری ایمنی، دقیقا در طی گرفتن طبیعی بیماری نیز اتفاق می‌افتد.
پروفسور "آلیسون کلوین" از دانشگاه "دالاهوسی" در "هالیفاکس" و مرکز واکسیناسیون کانادا می‌گوید: "ما می‌توانیم پروتئین شاخکی را هدف قرار دهیم و به نوعی مانع اتصال پروتئین شاخکی به سلول‌های خود شویم". این واکسن‌ها جنبه‌های خاصی از آنچه بدن در حین گرفتن طبیعی بیماری طی می‌کند را تقلید می‌کنند بدون اینکه آنها را در معرض ویروس ایجاد کننده بیماری قرار دهند که می‌تواند برایتان خطرناک باشد. اکثر واکسن‌های کنونی کوید-۱۹ روش‌های مختلفی را برای جلوگیری از چسبیدن موفق پروتئین شاخکی به پروتئین سلول‌هایمان پیدا می‌کنند. به عنوان مثال، واکسن‌های "آر‌ ان ای" شرکت فایزر و مُدرنا به سلول‌های شما دستورالعمل‌هایی برای ساختن پروتئین شاخکی در بدن می‌دهند و بدین شکل بدن را آموزش می‌دهند تا بدون هیچ‌گونه مقاربت با ویروس آماده مبارزه با ورود احتمالی آن شود.
 
بدن چگونه در ابتلای طبیعی آنتی‌بادی می‌سازد و مصون می‌شود؟
هنگامی که بدن شما در معرض بیماری که قبلاً هرگز با آن مواجه نشده قرار می‌گیرد، بخشی از سیستم دفاعی به نام سیستم "ایمنی ذاتی" را فعال می‌کند تا این سیستم الگوهای پروتئینی ویروس‌ها و عفونت‌ها را تشخیص دهد. سپس دستورالعمل‌های تشخیصی که پروتئین‌های پیام‌رسان به نام "سیتوكین‌ها" هستند دو نوع پاسخ ایمن کننده در بدن ایجاد می‌كنند:
پاسخ التهابی، که با ملتهب کردن نقاطی که عفونت در آن وجود دارد به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند تا سلول‌های ایمنی بیشتری را به آن منطقه بفرستد تا هم به خود ویروس و هم به سلول‌های آلوده حمله کنند. با این حال، التهاب بیش از حد می‌تواند به بافت‌ها آسیب برساند.
برخی از "سیتوکین‌های ویژه" به نام اینترفرون، تکثیر ویروس‌ها را نیز مختل می‌کنند.
هنگامی که سیستم ایمنی ذاتی فعال می‌شود، سلول‌های ایمنی به نام سلول‌های "دندریتیک" ویروس‌ها یا سلول‌های آلوده را گرفته و به غدد لنفاوی که سیستم ایمنی سازگار نیز نامیده می‌شود و در آن این ضایعات را منهدم می‌کند، منتقل می‌کند. این بخشی از سیستم ایمنی بدن است که یاد می‌گیرد پروتئین‌های خاص را هدف قرار داده و دفعه بعد که با ویروس مواجه شد بتواند بسرعت با آن مقابله کند. سلول‌های دندریتیک سیستم ایمنی ذاتی و سازگار را به هم پیوند می‌دهند. آنها ویروس‌ها را به غدد لنفاوی می‌رسانند و قسمتهایی از ویروس را به سلول‌های تخصصی موسوم به "سلولهای تی" نشان می‌دهند و به آنها یاد می‌دهند که آن را تشخیص دهند.
"سلول‌های بی" که کمک کننده‌های سلول‌های تی هستند، آنتی‌بادی‌هایی تولید می‌کنند که به پروتئین شاخکی متصل شده و آنرا غیرفعال می‌کند. و سرانجام "سلول‌های تی سیتوتوکسیک"، سلول‌های آلوده را از بین می‌برند.
 
واکسیناسیون یا گرفتن؟ کدام یک ایمن‌تر است؟
پاسخ کوتاه به این سوال اینست: واکسیناسیون. هر دو آزمایش بالینی و واکسیناسیون گسترده کوید-۱۹ تاکنون، نشان داده‌اند که عوارض جانبی جدی بسیار نادر بوده و حتی مواردی از جمله آلرژی شدید معمولاً نیازی به بستری کردن بیمار نداشته است. از سوی دیگر در طی یک سال گذشته کرونا بیش از ۱۶,۰۰۰ کانادایی و ۱.۸۹ میلیون نفر را کشته و هنوز هم مشخص نیست که چقدر توانسته باشد مصونیت سرتاسری بوجود آورده باشد.
 
چرا عفونت کوید-۱۹ گاهی باعث بیماری شدید و مرگ می‌شود در حالی که واکسن اینگونه نیست؟
هدف یک ویروس تهیه کپی از خود به کمک سلول بدن است. متأسفانه پاسخ التهابی بدن به ویروس کرونا بیش از حد فعال می‌شود و بدین شکل منجر به آسیب به بافت‌های بدن، مانند بافت‌های ریه، بدون پاکسازی ویروس می‌شود. اما در واکسن‌های تولیدی قسمت مربوط به پاسخ التهابی وجود ندارد.
پروفسور "جن گومرمن"، رئیس هیئت مدیره تحقیقاتی کانادا در دانشگاه تورنتو می‌گوید دوز ویروس یا پروتئین شاخکی که فرد در جریان بیماری طبیعی با آن مواجه می‌شود می‌تواند از بسیار بالا تا بسیار پایین باشد، که دوز بالای آن می‌تواند باعث بیماری شدید شود اما در واکسن، با انجام آزمایشات بالینی دوزهای مختلف آزمایش می‌شود تا دوز مناسب پیدا شود بطوریکه پاسخ ایمنی مناسبی بوجود آید که باعث بیماری نشود
 
واکسن بیشتر عمر می‌کند یا آنتی‌بادی طبیعی؟
از آنجا که واکسن‌ها دقیقاً همانند دفاع طبیعی کار نمی‌کنند نمی‌شود گفت که کدامیک اثر طولانی‌تری دارند، اگرچه این به بیماری نیز بستگی دارد. واکسن‌های کزاز و ذات‌الریه همگی پاسخ ایمنی بهتری نسبت به آنتی‌بادی طبیعی ایجاد می‌کنند. اما آنچه تاکنون به نظر می‌رسد اینست که مصونیت طبیعی و مصونیت واکسنی کرونا، هر دو محافظت طولانی‌مدتی را برای چندین ماه سال بوجود می‌آورند. البته کلوین فکر می‌کند که مصونیت واکسنی احتمالا به اندازه مصونیت طبیعی یا بهتر است.
گومرمن می‌گوید: "برخی از افراد ممکن است در برابر عفونت طبیعی پاسخ ایمنی بهینه‌ای نداشته باشند، در حالی که واکسن اندازه‌گیری می‌شود تا یک پاسخ ایمنی استاندار و مناسبی را ایجاد کند". او با در نظر گرفتن عواملی مانند میزان ویروسی که در معرض آن قرار می‌گیرید، ژنتیک و سایر عوامل غیرقابل کنترل و خطر ابتلا به بیماری، واکسن را بیشتر توصیه می‌کند و می‌گوید با داده‌های کنونی اینکه بگوئیم مصونیت با گرفتن کرونا بهتر از مصونیت با واکسن است سخن درستی نیست.
 
اگر کرونا گرفته‌اید آیا باز هم باید واکسینه شوید؟
بله، مقامات بهداشت عمومی ایالات متحده می‌گویند از آنجایی که برخی افراد می‌توانند دوباره آلوده شوند بهتر است واکسن بزنید. گومرمن می‌گوید بسیاری از افراد هستند که می‌گویند کرونا گرفته‌اند اما آزمایش آنتی‌بادی آنها منفی است. حتی اگر مصونیت دارید واکسن می‌تواند تقویت کننده باشد و هیچ آسیبی هم به شما نمی‌رساند.
اما او سرانجام می‌گوید: "با این اوصاف آیا حالا شما باید در اول صف واکسیناسیون بایستید؟ من فکر نمی‌کنم"!!!
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات

Best Persian Iranian Directory


 


لازم به توضیح است که دسترسی به مطالبی که می‌گویند گرفتن طبیعی بهتر از واکسن هستند، با اعلان غیر علمی بودن، از طرف گوگل و دیگر ابزارهای آنلاین سد می‌شود.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Sunday, January 10, 2021 - 20:15

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به