آیا بیمه گروهی عالی است یا نکات پشت پرده‌ای دارد که باید پیش از اخذ آن بدانیم؟

بیمه گروهی از اسمش پیدا است، منظور این است که می‌شود در قالب یک تعداد از افراد برای پوشش استفاده بشود‌. برای چه جاهایی مناسب است؟ مسلما کارخانه‌جات‌ و شرکت‌ها و کارگاه‌های تولیدی که یک سری کارمند دارند هدف همین بوده است. دیگر هدف این بوده است که کارفرما بتواند رضایت خاطری را برای کارمندانش بوجود بیاورد یا به عبارتی ایجاد رضایت خاطر برای افرادی که دور هم جمع می‌شوند و می‌خواهند از مزایایی استفاده کنند.‌
آیا بیمه گروهی کاملا می‌تواند نیازهای ما را در تمامی سنین و همه موارد پوشش بدهد؟ مسلما خیر. آیا بیمه گروهی خوب است؟ بله چرا بد باشد! ولی آگاهانه. همین نکته‌ای را که همیشه به آن اشاره می‌کنم. آگاهانه یعنی چه؟ یعنی اگر ما یک کم مطالعه کنیم آگاه می‌شویم؟ خب بله، ولی همانطور که بارها صحبتش شد و من به آن اعتقاد دارم و فکر می‌کنم شما هم اعتقاد دارید آن هم در کشوری مثل کانادا، بهتر است هر ‌کاری را به expertش مراجعه کنید. مثلا در امور مالی و بیمه قرار است پیش یک financial advisorی بروید و با توجه به سناریویی که دارید از او پرس و جو کنید. بیمه گروهی قابلیت‌هایی دارد، پوشش‌هایی دارد، مسلما requirementهایی دارد و پیش نیازهایی دارد، یکی از محاسن آن این است که افراد یعنی در واقع employerها employeeها کارفرماها به نوعی در این قضیه از یک سری منافع استفاده می‌کنند.
مثلا کارفرما می‌تواند write off بکند tax یعنی چه؟ اگر نمی‌تواند در بعضی موارد در حالت‌های عمومی افراد بیمه‌هایی که اختیار می‌کنند نمی‌توانند did out کنند ولی در این قالب می‌شود، در واقع premiumی که پرداخت می‌شود را did out کند، منتها مسلما برای آن تعریفی هم دارد. مواردی که قابل پوشش است و افراد می‌توانند روی آن حساب کنند چه چیزهایی است؟ خوب عمده‌اش موارد medical است، یعنی چه؟ یعنی دارو، دندان و extended health care. extended health care معرف حضورتان است در واقع آن چیزهایی را که پوشش دولتی، نمی‌توانیم داشته باشیم دارو و دندان هم نیست، مثلا ماساژ‌تراپی، chiropractor و طبیعی درمانی، حتی تراپیست‌ها را می‌تواند شامل شود‌. در کارگاه‌ها و شرکت‌ها کارخانه‌جات وقتی که صحبت از بیمه گروهی می‌شود، یکی از پیش نیازهایش این است که بایستی حداقل 3 تا employee باشد. employee که حداقل تایمی که در هفته می‌گذارد کمتر از 20 ساعت نباشد.
این نکته مهم است و در قالب یک کارفرما و یک شرکت باشد یعنی در واقع T4 داشته باشند، اینجور نباشد که فقط 4 نفر دور هم جمع می‌شوند و می‌خواهند از یک مزایایی استفاده کنند. برای خودش تعاریفی هم دارد، یعنی مسلما نمی‌شود روی بیمه گروهی به عنوان financial planning استفاده کرد. یک کارفرما سعی دارد کارمندانش را راضی نگه دارد ا‌لبته.
آیا قطعا می‌توانیم انتظار داشته باشیم؟ آیا اجباری است؟ یعنی همه کارفرماها باید این کار را بکنند؟ خیر، مسلما یک شرکت، یک کارخانه، بنا به دلایلی می‌خواهد این سرویس را برای کارمندانش داشته باشد و مسلما برای خودش یک قوانینی هم می‌گذارد. حتی درصد مشارکت، عموما نبایستی کمتر از 50درصد باشد یعنی چی؟ یعنی کارفرما حداقل مشارکت را 50 درصد دارد و مازاد آن را کارمندها می‌توانند پرداخت کنند. گاهی هم ممکن است در یک شرکت حتی دیده بشود که 100 درصد آن را چه کسی می‌دهد؟کارفرما می‌دهد.
نکات دیگری هم در آن است، مثل life، مثل disability، اما آیا این life insuranceی که در گروه‌ها خیلی‌ها روی آن حساب می‌کنند واقعا financial planning یک فرد را می‌تواند در بر داشته باشد؟ به اعتقاد من خیر، چرا؟ دلایل بسیار زیادی دارد. یکی ازنکات خیلی خیلی مهم این است که اصلا بیمه گروهی، برای خودش سنی دارد، نکته دیگر این است که خوب چه تعهدی هست بر employer، کارفرما و حتی بر employee که این Loyality و این علاقمندی کار برای همدیگر همیشه باشد؟! چون می‌دانید که صاحب beneficiary کیست؟ کارفرما است، نه فردی که بیمه شده. این نکته مهم است، از طرفی دیگر اگر دقت کرده باشید HR در واقع human resource یا به عبارتی آن شرکت هر سال یک قرار داد می‌گذارد جلوی کارمند که امضا کند. چرا؟ چون بر طبق قانون هر ساله این تعویض می‌شود، این تکرار می‌شود، این renew می‌شود، امکان دارد سال بعد نتواند از آن سرویس برخوردار شود.
‌پس توجه داشته باشید بیمه گروهی ضمن مزایای خوبش برای خودش restrictionهایی دارد، این restrictionها را ما بایستی به خوبی بدانیم.
‌تا برنامه ای دیگر خدانگهدار.
همه نکات نهفته در بیمه گروهی که باید پیش از اخذ آن بدانید چیست؟

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

insurance بیمهتعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به