خوردن در زمان مناسب دارای زمانبندی است که برای سلامتی بهتر است خود را با آن هماهنگ کنیم

امروز می‌خواهم در مورد غذا خوردن صحبت کنم، چون می‌دانید که به طور کلی می‌گویند که حتی 95% بیماری‌ها علتش واقعا تغذیه است یعنی سیستم هضم ما است. می‌توانیم بگوییم تغذیه چند قسمت دارد، یعنی ما باید کی بخوریم؟ و چگونه بخوریم؟ و چه بخوریم؟ امرور می‌خواهم در مورد این که کی غذا بخوریم‌ صحبت کنم.
می‌دانید که بدن ما سه تا سیکل دارد، به آن می‌گویند Circadian cycle که هر کدام‌ از این سیکل‌های بدن یک کاری را انجام می‌دهد. برای ما اولین سیکل ما از ساعت 8 شب تا 4 صبح شروع می‌شود (البته اول و دوم ندارد ما به عنوان مثال این اسم را روی آن می‌گذاریم) این سیکل مخصوص جذب غذا است و در این زمان بدن ما کاملا فقط خوابیده، به اصطلاح زمانی است که در خواب هستیم و بدن ما خواب است و حتی اعضای بدن ما کاملا در خواب هستند و می‌شود بگوییم کارشان عوض می‌شود و حتی Neurotransmitterهای مغز وقتی ما می‌خوابیم در این زمان که اعضای ما استراحت کامل دارد عوض می‌شود.‌‌
از 4 صبح تا 12 ظهر سیکلی است ‌که مخصوص تمیز کردن بدن می‌باشد و از 12 تا 8 شب سیکل مخصوص خوردن است یعنی بدن ما آماده است برای غذا خوردن، بنابراین ببینید زمانها چطور‌ تقسیم می‌شود. خوب از ساعت 12 تا 8 شب زمانی است که زمان خوردن است یعنی بدن ما آماده برای پذیرش غذا است که بتواند آن را هضم کند، دستگاه هضم خیلی خوب کار می‌کند، شیره معده ترشح می‌شود، بنابراین بهترین زمانی است که ما باید غذا بخوریم و می‌دانید که دو تا غذای اصلی ما یعنی ناهار و شام به طور کلی در بین این ساعت‌ها است یعنی بین 12 تا 8 شب.
بعد از 8 شب، یعنی از ساعت 8 تا 4 صبح همانطور که گفتم بدن ما باید غذا را هضم کرده باشد، یعنی از‌ هضم دوم باید گذشته باشد یعنی معده غذا را هضم کرده باشد کاملا غذا را تکه تکه و کوچک کرده باشد که آماده باشد که وارد روده کوچک شود برای جذب. یعنی ما بعد از ساعت 8 شب دیگه برنامه‌ای برای غذا خوردن نباید داشته باشیم و بعد از ساعت 8 تا صبح به طور کلی غذا برای جذب باید آماده شود.
در این زمان یعنی 8 تا 4 صبح، زمانی است که همانطور که گفتم کبد ما شروع می‌کند خودش را تمیز کردن، البته ‌اگر ما در خواب باشیم و اینکه می‌بینید که واقعا مردم دنیا در این روزها اکثرا کبدشان خراب است و خوب کار نمی‌کند دلیلش هم همین است که ما دیر به خواب می‌رویم یعنی واقعا این روزها کسی ساعت 8 شب نمی‌خوابد و این بدترین چیز است. و باید سعی کنیم تا حد امکان به ساعت 8 نزدیک باشیم که بخوابیم و اگر که کسی دیر به رختخواب می‌رود زمانی که کبد می‌خواهد خودش را تمیز کند خیلی خیلی کم خواهد بود و قادر نیست کاملا خودش را تمیز کند و بنابراین که می‌بینید که کبد چرب و کبدهای ناراحت خیلی زیاد داریم.‌
خوابی که در این زمان می‌کنیم بهترین زمان برای خواب است یعنی خوابی است که واقعا ما را از تمام ناراحتی‌ها پاک می‌کند و به طور کلی بدن مار ا تمیز می‌کند و اگر که ما در این زمان دیر بخوابیم این مساله است که واقعا تمام اعضای ما تحت تاثیر قرار می‌گیرد مخصوصا همانطور که می‌دانید کبد واقعا خیلی کارها انجام می‌دهد. کبد خودش یک قسمتی از digestive system یعنی سیستم هضم است و کارهای دیگر یعنی واقعا خودش یک مغز است. و خیلی جالب است که ما صبح که از خواب بیدار می‌شویم ساعت 4صبح تا 12 ظهر، این 8 ساعت که یک سیکل مخصوص خودش است مخصوص تمیز کردن بدن است، یعنی بدن می‌خواهد خودش را تمیز کند و ما نباید از انرژی بدن برای کارهای دیگر استفاده کنیم مخصوصا برای خوردن، یعنی واقعا ساعت 4 صبح تا 12 ظهر مخصوص این است که واقعا بدن تمیز شود.
و ما باید به بدن کمک کنیم به این صورت که در این زمان‌ صبحانه‌ای که ما استفاده می‌کنیم صبحانه خیلی خیلی کوچکی باشد یعنی می‌گویند صبحانه نور بدن است.‌ ضمنا مساله دیگر این است که ما شب وقتی شام خوردیم و صبح که از خواب بیدار می‌شویم ما تقریبا 10-12 ساعت روزه بوده‌ایم یعنی اسمش هم که در انگلیسی می‌گویند breakfast یعنی ما باید روزه را در صبح بشکنیم و هیچ آدم عاقلی روزه خودش را با یک غذای سنگین نمی‌شکند برای اینکه دیده‌اید همیشه در قدیم هم کسی می‌خواست روزه را بشکند‌، یک لیوان آب نیمه گرم با یک دانه خرما می‌خورده‌اند تا اینکه این روزه را باز کنند و بنابراین می‌بینید که چقدر عاقلانه است که صبح غذای ما یا صبحانه ما یک صبحانه خیلی خیلی کوچک و کمی باشد و ترجیحا اگر میوه باشد از همه چیز بهتر است یعنی بدن را قادر می‌کند چون میوه آنزیم سر خودش است یعنی آنزیم هم دارد.
بنابراین خیلی زود هضم می‌شود و فشاری روی سیستم هضم نمی‌آورد و بنابراین‌ انرژی بدن را می‌توانیم صرف healing و سلامتی بدن کنیم و کسانی که واقعا مریض هستند بهترین راه این است که این قسمت را یعنی سیکل دوم را (یعنی ساعت 4 تا 12 ظهر) را بگذارند برای اینکه بدن تمیز شود و این انرژی که صرف غذا خوردن می‌شود را بگذارند صرف تمیز کردن بدن و صرف سلامتی بدن شود.‌
به چه علت و چه زمان‌هایی باید غذا بخوریم چگونه خود را با آن هماهنگ کنیم؟

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

Car Home Low rate insurance بیمه
Website Design

Share this with: ارسال این مطلب به