تشکیل شدن این گلوله‌های برفی آنهم در داخل آب احتیاج به شرایط خاصی دارد
آخر هفته گذشته در منطقه‌ای از دریاچه مانیتوبا، آب تبدیل به یخ‌هایی به شکل توپ شد و روی سطح، به ویژه در کنار ساحل معلق ماند.
"جف کاوانا"، یخ‌شناس کانادایی می‌گوید که این پدیده‌ها به دلیل آب فوق‌سرد شده حاصل شده، آبی که در زیر نقطه انجماد معمولی خود مایع باقی می‌ماند، سپس با شروع به جامد شدن توسط باد حرکت می‌کند و می‌غلتد و مرتب آبی جدید به دور غلتش آن می‌چسبد و آنرا بزرگ و بزرگ‌تر می‌کند، درست مثل توپ برفی.
Shabani-realestate-toronto-canadacharlie's meat nofills fresh halal toronto GTA
 
در پدیده‌ای نادر؛ قسمتی از دریاچه مانیتوبا پُر از توپ‌های برفی یخی شد
مجموعه خاصی از شرایط باید در زمان مناسب گرد هم می‌آمدند تا چنین پدیده‌ای بوجود می‌آمد: دمای هوا به سرعت سرد می‌شد، آب آزاد به سرعت دمایش نزدیک به یخ‌زدگی می‌رسید و مقدار مناسبی باد هم می‌وزید. شکل‌های کره‌ای شکل این توپ‌های برفی که آنرا "توپ‌های برفابی" می‌نامند، خیلی دوام نمی‌آورند و در مدت زمان کوتاهی با تغییر دمای اندک هوا و آب از بین می‌روند. این پدیده آنقدر نادر است که کاوانا، دانشیار علوم زمین و جو در دانشگاه آلبرتا، هرگز آنها را شخصا تجربه نکرده است.
Michael Parsa Ontario 2022 Election MPP vote Iranian - Canadian Aurora, Oak Ridges, Richmond HillRoozbeh Farhadi Liberal Richmond Hill Election Ontario 2022 vote
این اتفاق در آخر همین هفته گذشته در ساحل شرقی دریاچه مانیتوبا، در حدود ۲۰۰ کیلومتری شمال غربی وینیپگ روی داده و توسط "پیتر هافباوئر" که در حال کایاک‌سواری بود دیده و عکسبرداری شده است. پیتر عکس‌هایی از این توپ‌ها گرفت و با این سوال ساده در اینستاگرام منتشر کرد: "آیا تا به حال دیده‌اید دریاچه به این شکل یخ بزند؟ آب این توپ‌های یخی را ایجاد کرد و آنها از کنار ساحل تا روی دریاچه پخش شده باشند طوریکه بیشتر انباشتگی آنها کنار ساحل بود". این پُست او صدها بار لایک و به اشتراک گذاشته شده و بسیاری از مردم از دیدن این پدیده زیبا و شگفت‌انگیز و جذاب ذوق‌زده شدند.
YMCA Newcomer and Immigration help program in Ontario Canada
توپ-های-برفابی-مانیتوبا-کانادا
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
 
توپ‌های برفابی چیستند و چگونه تشکیل می‌شوند؟
تشکیل شدن این گلوله‌های برفی آنهم در داخل آب احتیاج به شرایط خاصی دارد. در این شرایط ابتدا باید یک فضا و مجرایی برای عبور جریان آب در داخل آب آزاد بوجود آید که در آن آب به اندازه کافی سرد در سطح آب وجود داشته باشد تا بتواند در طی تبدیل شدن به موج بر اثر باد یخ بزند. در واقع اگر باد آنقدر باشد که آب را از سطح بالا بیاورد، قطراتی می‌توانند به هوا بریزند و یخ بزنند و به صورت یخ برگردند داخل آب. اگر باد بتواند موج کافی بوجود آورد این یخ‌های برگشتی وارد امواج آب سردی که بسیار نزدیک به یخ زدن است قرار گیرد و به حرکت درآید آنوقت می‌چرخد و به آن لایه‌لایه آب یخ‌زده اضافه می‌شود تا تبدیل به یک گلوله برفی یخی که بطور ضعیفی به هم فشرده شده را بدهد. این توپ‌های برفابی سرانجام در آب خیلی سرد معلق می‌شوند و البته باید در نظر داشت که آنها بسیار ظریف هستند.
کاوانا گفت که اگر امواج به قدر کافی برای چرخاندن این قطرات یخ برگشتی نباشند، آنها در داخل جریان سرد آب بدون چرخش کشیده می‌شوند و اینبار بجای تبدیل شدن به شکل یک گلوله بصورت خطوط هندسی شبیه خلال دندان یا سوزن متبلور شده، در می‌آیند. وی می‌افزاید هر دوی این پدیده‌ها بسیار نادر هستند و معمولا در کنار هم رخ می‌دهند. پیتر این یخ‌های خلال داندانی را نیز در کنار یخ‌های بسیار نازک در ساحل یافته و از آنها نیز عکس گرفته که این یخ‌های دراز تقریبا هشت سانتی متر طول داشتند. کاوانا می‌افزاید: "در شرایط آرام، مولکول‌های آب می‌توانند خود را به شکل این کریستال‌ها مرتب کنند و آنها مانند سوزن رشد می‌کنند. شما گاهی اوقات این را در گودال‌های کنار پیاده‌روها پُر شده از باران که پس از آن هوای سرد وارد منطقه شده می‌بینید".
یخ-های-سوزنی-برفابی-مانیتوبا-کانادا

پیتر اما که اطلاعی از نام توپ‌های برفابی ندارد، یک نام لاتین به این پدیده داد: "کریلپیدریوس ماریتیموس"، که به گفته او به معنای "تشکل‌های سنگی سرد از دریا" است.

بیشتر بخوانید:


اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Friday, November 26, 2021 - 08:00

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

Website Designinsurance بیمه

Share this with: ارسال این مطلب به