از روز 11 بهمن و به دستور معاون اول رئیس جمهور ایران همه پروازهای مسافری ایران به چین لغو شد
شیوع ویروس کرونا با همان شدت و صلابتی که از سوی مسئولان جمهوری اسلامی تکذیب می‌شد، در ظرف تنها چند روز ایران را وارد یکی از گسترده‌ترین بحران‌های بهداشتی یکصدساله گذشته خودش کرده‌ و حتی بسیاری از مقام‌های رسمی جمهوری اسلامی هم از آن در امان نماندند. شهردار منطقه 13 تهران، دو نماینده مجلس از گیلان و... دچار کرونا شدند و برخی گزارش‌های غیر رسمی از احتمال ابتلاء محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، سیدحسن خمینی و برخی دیگر از مقام‌های ایران حکایت دارند. کنترل سفت و سخت خبرنگاران و حاضران و ناظران صندوق‌های رای در حسینیه امام خمینی که محل رای دادن رهبر جمهوری اسلامی هم بود، از احساس خطر عالی‌رتبه‌ترین مقام‌های ایرانی به ویروس کرونا می‌گفت تا حدی که زبان بدن رهبر ایران هم در هنگام دادن شناسنامه به مجریان برگزاری انتخابات و پُر‌کردن برگه اخذ رای هم از احتیاط بیشتر وی و حفظ فاصله‌اش با دیگران حکایت داشت.
در نهایت آمار کرونا در ایران روز به روز در حال افزایش است و تا لحظه تنظیم این گزارش بسیاری از کشورها از ترکیه و پاکستان گرفته تا افغانستان و عراق همه خطوط ارتباطات هوایی و زمینی خودشان را با ایران قطع کرده‌اند تا از این ویروس در امان بمانند و پرسش اصلی این است که چگونه کرونا به ایران رسیده است؟
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Siamak Shabani, Massey Baradaran, real estate Toronto Canada
 
ظاهر شدن کرونا در قم
قم با یک میلیون و 200 هزار نفر هفتمین شهر پُرجمعیت ایران شناخته می‌شود و اولین شهری است که ابتلاء به کرونا در آن تایید شده است. تا روز سه اسفند دست کم 5 نفر در این شهر به علت ابتلاء به کرونا جانشان را از دست داده‌اند؛ البته این به آن معنا نیست که ابتلا به کرونا هم از قم آغاز شده است. اطلاع‌رسانی برخی رسانه‌های فارسی زبان از جمله بی‌بی‌سی فارسی اینگونه متبادر می‌کند که قم اولین نقطه ورود کرونا به ایران است اما به واقع این شهر تنها اولین جایی بوده که درباره آن اطلاع‌رسانی شده است.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما
مینو محرز عضو کمیته کشوری‌ بیماری‌های عفونی وزارت بهداشت درباره منشاء کرونا در ایران اشاره کرده که در اطراف قم تعداد زیادی کارگاه‌ با کارگران خارجی از جمله کارگران چینی فعالیت دارند که می‌تواند منشاء حضور این بیماری در قم باشد. البته خانم محرز اشاره نکرده که این کارگران از فرودگاه امام خمینی واقع در نزدیک رباط کریم و پرند یعنی نزدیک شهر تهران به این کارگاه‌ها رفت و آمد داشته‌اند و به احتمال زیاد تعداد زیادی از پرسنل و حاضران این فرودگاه که محل زندگی و مقصد آنها شهر تهران است هم در تماس با این چینی‌ها دچار ویروس کرونا شده‌اند و در نتیجه تعداد زیادی از مردم تهران و شهرهای اطراف آن در خطر ابتلاء هستند.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
بررسی‌ها نشان می‌دهد که دست کم دو علت اصلی در بروز فاجعه کرونا در ایران نقش آفرینی کرده است:
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
1- دست‌کم گرفتن موضوع توسط مقام‌های جمهوری اسلامی به دلایل سیاسی
2- پروازهای شرکت هواپیمایی ماهان به چین
 
تکذیب‌های ویرانگر
موضوع کرونا در حد فاصل دی و بهمن ماه سال 98 یعنی مقارن با ژانویه و فوریه 2020 توسط مقام‌های ایرانی دست‌کم گرفته شد به آن نشان که سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که کمبود کیت‌های مربوط به آزمایش کرونا در ایران ناشی از عدم اعلام نیاز این کشور و در نتیجه مهم تلقی نشدن موضوع توسط دولت ایران بوده است.
نکته جالب‌تر اینکه روز 30 بهمن یعنی 19 فوریه برای اولین بار خبر فوت بر اثر کرونا در قم اعلام رسمی شد اما مسئولان وزارت بهداشت جمهوری اسلامی تا روز 29 بهمن ماه ورود کرونا به ایران را با اعتماد به نفس کامل تکذیب می‌کردند به طوری که کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت در این روز در واکنش به انتشار نامه‌ای از وزیر کشور خطاب به وزیر بهداشت برای توقف برگزاری انتخابات مجلس در 2 اسفند در توئیتر نوشت "نه نامه‌ای وزیر کشور زده، نه نامه‌ای وزیر بهداشت دریافت کرده و نه موردی از ابتلا به کرونا مشاهده شده... بهمن گذشت، انتخابات نیز می‌گذرد، اما روسیاهی به بدخواهان این ملت خواهد ماند". این تکذیب تالی‌ تکذیب‌های دیگران مقام‌های مسئولان وزارت بهداشت در 27 و 23 و 13 بهمن ماه بود. نکته ویران‌کننده این تکذیب‌ها اما عدم ارسال پیام جدی به جامعه برای جدی گرفتن نکات بهداشتی به عنوان مهمترین شیوه کنونی برای مقابله با کرونا بود. البته همانطور که از توئیت جهانپور و اظهارات پس از انتخابات وزارت کشور ایران برمی‌آید این ایده که اطلاع‌رسانی بر کرونا ممکن است بر راهپیمایی 22 بهمن و انتخابات اسفند تاثیر منفی بگذارد، نقش موثری در کتمان احتمال حضور این ویروس در ایران داشته است.
 
نقش ماهان چیست؟
از روز 11 بهمن و به دستور معاون اول رئیس جمهور ایران همه پروازهای مسافری ایران به چین لغو شد اما شرکت هواپیمایی ماهان با ادعای ارسال کمک‌های بشردوستانه از فرودگاه امام خمینی که البته غیرقابل باور به نظر می‌رسد، همچنان پروازهایش به چین را حفظ کرد و در نهایت یکی از متهمان اصلی ورود ویروس کرونا به ایران این شرکت هواپیمایی است که بهرام پارسایی نماینده شیراز هم به آن اشاره کرده است. شرکت ماهان در سال 1992 توسط حسین مرعشی استاندار وقت کرمان و زیر چتر یک موسسه خیریه به نام مولی‌الموحدین تاسیس شده است. دولت محمود احمدی‌نژاد و چهره‌هایی مانند محمدرضا باهنر سعی کرده‌اند پس از پایان دولت خاتمی این موسسه و زیرمجموعه‌های آن مانند ماهان را از کنترل نزدیکان هاشمی رفسنجانی خارج کنند اما همگی به در بسته خورده‌اند.

برخی اخبار و تحلیل‌ها حاکی از آن است که ماهان به علت خدمات ویژه‌ای که به نیروهای قدس سپاه و فرمانده کرمانی سابق آن یعنی قاسم سلیمانی می‌داد تاکنون در دست نزدیکان هاشمی باقی مانده و حسین مرعشی با استفاده از ارائه این خدمات و مزیت همشهری بودن با سلیمانی توانسته مانع تسلط دیگر گروه‌های سیاسی بر ماهان شود. به احتمال زیاد تداوم پروازهای ماهان در پوشش بشر دوستانه به چین در جهت اهداف و منافع اقتصادی ویژه و در جهت همان خدمات خاص این شرکت هواپیمایی به هسته سخت قدرت شامل نهاد رهبری و مجموعه‌های وابسته به آن بوده است.

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Wednesday, February 26, 2020 - 19:00

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

insurance بیمهتعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به