فیلتر‌ها در ضخامت و اندازه‌های مختلفی وجود دارند‌. ولی ضخامت 1 اینچ متداولترین ضخامت مورد استفاده در دستگاه‌های فرنیس می‌باشد‌
وظیفه اصلی فیلتر فرنیس این است که با جذب گرد و غبار، مو و سایر مواردی که ازکانال برگشتی هوا به سمت دستگاه فرنیس می‌رود از فن دمنده دستگاه محافظت کند و این‌ در حالی است که به کیفیت بهتر هوا داخل منزل شما نیزکمک می‌کند‌. ولی بر خلاف باور اکثر مردم  نقش اصلی آن تمیز نمودن هوای داخل خانه نیست . باید توجه داشت که هر دو واحد گرمایش و سرمایش‌ از وجود این فیلتر استفاده می‌کنند.
چگونه فیلترها رتبه بندی می شوند
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
تعمیرات خانه، آسفالت
فیلترهای فرنیس با استفاده از حداقل عدد بازدهی (MERV) رتبه بندی می‌شوند.  میزان عدد‌ MERV از 1 تا 20 می‌باشد.  عددهای بالاتر نشان دهنده قدرت جذب بیشتر می‌باشد فیلترهای با شماره بالاتر هوای کمتر را از خود عبور می‌دهند و این باعث می‌شود دستگاه سختر کار کند. عدد MERV بین 8 تا 11 برای اکثر خانه‌ها مناسب است. معمولا فیلتر‌ها با عدد MERV  ‌11 برای منازلی که در آن از حیوان خانگی نگه‌داری می‌کنند توصیه می‌شوند.
انواع فیلترها
پرکاربردترین فیلترهایی که برای کلاس فرنیس‌های خانگی استفاده می‌شوند به ترتیب ریز می‌باشند.
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
فیلتر‌های فایبر گلاس
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
فیلترهای فایبرگلاس،یکبار مصرف و ارزان‌ترین فیلتر در بازار هستند. ظاهر تار عنکبوتی دارند و اغلب به رنگهای آبی و سفید در بازار موجود هستند و  در اندازه‌های مختلف ساخته می‌شوند، دارای پایین‌ترین کیفیت ساخت بوده و عدد MERV آنها بین 1 تا 4 می باشد و به دلیل قدرت جذب پایین در کل انتخاب مناسبی برای دستگاه فرنیس نمی‌باشد. زمان تعویض این فیلترها طولانی‌تر از فیلترهای کاغذی می‌باشد.

فیلتر‌های کاغذی

لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
فیلترهای کاغذی یکبار مصرف متداولترین فیلترهای مورد استفاده در دستگاه‌های فرنیس می‌باشند. دارای ظاهر کاغذی بوده و از نظر قیمت گرانتر از فیلتر‌های فایبر گلاس هستند و با توجه به اندازه و جنس دارای عدد MERV  آنها بین 5 تا 8 است. زمان تعویض این فیلتر‌ها با توجه به سایز آن و میزان آلودگی منزل بین 1 تا 6 ماه متغیر می‌باشد.

فیلترهای الکترواستاتیک قابل شستشو
فیلترهای الکترواستاتیک از الیاف پنبه و فایبرگلاس ساخته شده‌اند.‌ این ساختار باعث می‌شود با عبور هوا الکتریسیته ساکن ایجاد شود.‌ این شارژ استاتیک باعث می‌شود تا فیلتر ذرات کوچک را جذب کند. فیلترهای الکترواستاتیک معمولا دارای عدد MERV بین 1 تا 3 می‌باشند که بدین معنی است که آنها می‌توانند ذرات بزرگ، گرد و غبار، گرد و غبار، گرده و گرد و غبار چوب را به خود جذب کنند. اگر شما تصمیم به استفاده از یک فیلتر هوای قابل شستشو گرفتید، مهم است که فیلتر را یک بار در ماه تمیز کنید. تمیز کردن فیلتر هوای الکترواستاتیک به طور مرتب کمک می‌کند تا جذب بهتری بر روی ذرات معلق داشته باشد. از مزایای استفاده از این فیلتر‌ها این است که قابل شستشو و استفاده مجدد می باشند و جریان هوا را تحت تاثیر قرار نمی‌دهند ولی به دلیل داشتن عدد.MERV  پایین برای دستگاه فرنیس چندان مناسب نمی‌باشند. عمر این فیلتر‌ها حدود 5 سال است.

فیلترهای الکترونیکی EAC
این نوع فیلتر‌ها که به کمک جریان برق شهری کار می‌کنند دارای صفحه‌های باردار شده الکتریکی و فیلترهای یکبار مصرف و یا  قابل شستشو در داخل خود هستند. با توجه به اینکه عدد MERV  آنها که بین 2 تا 10 می‌باشد برای منازلی که دارای حیوانات خانگی هستند مناسب است، ولی برخی از کارشناسان معتقدند به دلیل ایجاد گاز "اوزن‌" توسط این نوع از فیلتر‌ها استفاده از آن در منازل  مسکونی مناسب نیست. این نوع فیلترها حداقل 2 بار در سال نیاز به سرویس و نگهداری دارند.

اندازه فیلتر
فیلتر‌ها در ضخامت و اندازه‌های مختلفی وجود دارند‌. ولی ضخامت 1 اینچ متداولترین ضخامت مورد استفاده در دستگاه‌های فرنیس می‌باشد‌. ارتفاع و طول فیلترها بر اساس نوع کانال‌کشی متفاوت است‌. مهم است که اندازه فیلتر هوای مورد نیاز خود را بدانید. به طور معمول بعد از خاموش کردن دستگاه، فیلتر قدیمی را بیرون بکشید و ابعادی را که در لبه فیلتر نوشته شده‌اند را  یادداشت کنید. نکته مهم دانستن سایز دقیق فیلتر و داشتن چند عدد فیلتر اضافی برای زمان تعویض می‌باشد.
چگونگی تعویض فیلتر
بعد از دانستن سایز فیلتر دستگاه فرنیس و تهیه آن نوبت به تعویض آن می‌رسد. محل قرار‌گیری فیلتر معمولا درکنار دستگاه‌، بین کانال برگشت هوا و فرنیس است‌. نکته مهم در این مرحله اطمینان از خاموش بودن دستگاه می‌باشد. درب محفظه فیلتر را باز کنید و فیلتر قدیمی را از محل خود خارج کرده، فیلتر جدید را با توجه به علامت فلش بر روی آن در محل قرار دهید. جهت فلش روی فیلتر باید به سمت دستگاه فرنیس باشد. همین مراحل را می‌توانید برای کنترل تمیزی فیلتر در فواصل زمانی مشخص انجام دهید.
عدم تعویض به موقع فیلتر فرنیس علاوه بر خرابی دمنده دستگاه، باعث ایجاد حرارت بیش از اندازه در داخل فرنیس شده و مقدمات ایجاد ترک و نشست گاز مونواکسید‌کربن را فراهم می‌کند.

لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات

Best Persian Iranian Directory


برای تمیز نمودن فیلترهای الکترونیکی به دلیل تخصصی بودن کار بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید. فیلتر‌های الکترواستاتیک را می‌توانید بعد از خارج نمودن با آب شستشو نمایید. این نوع فیلترها بعد از شستشو باید کاملا خشک شوند.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Wednesday, February 14, 2018 - 19:00

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به