باید آماده موج بیزینس بعد از کرونا باشیم تا در بازار موفق شویم

post pandemic business expansion یا اینکه ما بعد از این قرنطینه و pandemic،‌ با businessمان چه کار کنیم که گسترش پیدا کند؟ سلام و عرض ادب و احترام فرید قاسم اسد هستم، بنیانگذار و مدرس موسسه آموزشی pixel man education و‌Pixel man marketing. همانطور که در تاپیک هم گفتم فرض را بر این می‌گذاریم که ما یک business داریم از هر نوعی حالا می‌خواهیم عطر و ا‌دکلن‌ بفروشیم، می‌خواهیم کتاب بفروشیم، کارگاه ساختمانی داریم یا هر چیزی، این business را ما چطور بعد از این داستان قرنطینه و pandemic، expand کنیم؟ اولین موضوعی که باید به آن توجه کنیم یک مقدار هم ممکن است خط و خطوط و چهارچوب ethic marketing یا آن چیزهای انسانی marketing را زیر سوال ببریم ولی چاره‌ای هم نداریم، مردم از قرنطینه بیرون می‌آیند خوب این هیچ شکی نیست که در هر کاری که می‌کنید یک موج داریم، خود من یکی از آنها هستم یک سال و نیم، دو سال است shopping mall نرفته‌ام و shopping را دوست دارم و سعی می‌کنم هر فرصتی پیدا کنم به shopping mall بروم، پس می‌بینیم که یک موج بزرگ داریم.
با همین مطلب و همین داستان که post pandemic و آن waveاش و خروج از قرنطینه و فشار روانی آن دارد کار می‌کند که این موج را تولید می‌کند، ما باید حواسمان به‌target audienceمان باشد، به آن مشتری‌هایی که محصول ما و سرویس ما را می‌خرند و استفاده می‌کنند.‌ بر اساس آن، آن بخشی از فشار روانی را که در pandemic داشتند، حالا به آنها offer بدهیم و روی آن سرمایه گذاری کنیم. چطور می‌توانیم‌ این کار را کنیم؟ این کار را فقط زمانی می‌توانیم کنیم که تمام پلتفرم‌های traditional و digital ما با همدیگر دارد کار می‌کند. مثلا بعد از pandemic یکی از بهترین کارها این است که شما flyer پست را توسط Canada post به در خانه‌های مردم پست کنید. خوب این چیزی بود که منسوخ بود یعنی چون این یک مدت طولانی رفته بود هیچ کس به این flyerها نگاه نمی‌کرد و آنها را دور می‌انداختند، ولی الان shopping mallها دوباره باز شدند و مردم دوباره active شدند. این پست manualی که توسط اداره پست، در ارتباط با business شما در یک منطقه خاص انجام می‌شود، به علاوه‌ تبلیغات آن کمپینی که در social media در وب سایتتان می‌خواهید بگذارید اینها را با هم هماهنگ کنید تا بتوانیم درست آن نوک پیک marketing را هدف قرار دهیم.
اگر که کلا business شما وب سایت ندارد یا وب سایت خوب ندارد یا روی brandingاش کار نشده روی story tellingاش کار نشده social media قدرتمندی ندارد‌،‌ کلا نمی‌توانید به این سادگی این را بگیریدش و بسیار بسیار کار سختی خواهد بود و حتما باید روی پتفرم‌های digital یک حضور خیلی محکم داشته باشید چون اصلا خود marketing یعنی حضور در جایی که مردم می‌خواهند شما‌ در آ‌ن قسمت وجود داشته باشید. حالا من می‌آیم و تمام این بخش‌های traditionalی که در traditional marketing داریم را وصل می‌کنم به آنجا، حالا به چه نحوی؟ ما QR codeها را می‌گذاریم، ‌بارکدهایی می‌گذاریم که مردم با موبایلهایشان scan می‌کنند و درجا می‌روند و همان flyer را در همان وب سایت می‌بینند. یک چیز خیلی قدیمی است و اصلا چیز جدیدی نیست ولی الان وقتش است، ممکن است 6 ماه دیگر بیایند و بگویند خوب الان وقتش تمام شد به خاطر اینکه آن پیک رفت ولی الان درست زمانی است‌ که مردم دارند بین تبلیغات روزنامه و مجله و flyer و آن چیزی که در دنیای دیجیتال وجود دارد که می‌شود instagram و facebook و وب سایت و Google business دنبال آن رابطه می‌گردند تا بتوانند قدمت شما را روی این محصول یا product پیدا کنند.
‌فکر می‌کنم ‌بارها این جمله IMC را به کار بردم خود این بخشی از IMC است یعنیintegrated marketing communication یعنی که ما وقتی می‌خواهیم یک businessی را درست برقرار کنیم، طوری که مشتری با آن درست ارتباط برقرار کند، تمام کانالها چه سنتی‌ها و چه دیجیتالی‌ها، سنتی‌ها می‌شوند flyer، روزنامه، مجله، تلویزیون و رادیو و حتی کمپین‌هایی که مثلا backyard Hall می‌گیرید و سخنرانی می‌گذارید که تعدادی را جمع می‌کنید و یا شامی می‌دهید، همه اینها به علاوه دیجیتالی‌ها مثل facebook و وب سایت اینها همه درست در یک نقطه به هم برسد تا این business شما کار کند این موج post pandemic را از دست ندهید.
‌به امید دیدار، تا هفته بعد.
چگونه بعد از کرونا باید مارکتینگ کنیم تا بازار را در اختیار بگیریم؟

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به