دکتر محمد مصدق در جریان ملی کردن نفت ایران به کارمندان انگلیسی شرکت نفت فرمان داد که ظرف یکهفته باید ایرا‌ن را ترک کنند
در گذر زمان و در تاریخ زندگی هر قوم و ملتی روزهای برجسته و متمایز از دیگر روزهای معمولی وجود دارد که تاریخ آن قوم یا ملت را در دفتر ایام ثبت می‌کند‌ و به موازات آن مردان و زنانی وجود دارند که تاریخ را می‌سازند و نام خود را درآن به ثبت می‌رسانند و در دل مردم خود و تاریخ جهان جاودانه می‌گردند. ایران عزیز ما نیز در عمر بلند خویش وقایع تاریخی بسیاری را پشت سرگذاشته و مردان و زنان تاریخ‌سازی را پرورده و در سینه خود دارد. یکی از آن رویدادهای تاریخی ملی شدن‌ صنعت نفت ایران در 29 اسفند 1329به همت والای فرزند برومند و شجاع‌ ایران دکتر محمد مصدق است که کشور را از یوغ استعمار و استثمار صد‌ساله بیگانگان رهائی بخشید و ملت ایران را مالک بلا‌معارض کشور و ثروت ملی خویش گردانید که ای فرزند افتخارآفرین ایران، درود ملت ایران به مردی چون تو رزمنده،فروغت بیشتر باد ای همایون مهر رخشنده (برگرفته ازشعربلند شاد‌روان داور همدانی در مدح مصدق).
هر چند آحاد ملت ایران از سرنوشت معدن طلای ایران یعنی نفت با‌خبرند لیک من باب یاد‌آوری این سرنوشت تاریخی و ارائه اهمیت ملی شدن صنعت نفت ایران و شجاعت رهبر بلا‌معارض تاریخی کشور و بخصوص به منظور اطلاع جوانان کشور که آن نهضت بزرگ تاریخ‌ساز استعمارشکن را ندیده‌اند، به ذکر مختصری ازچگونگی سرنوشت آن ثروت کشور و چگونگی غارت آن بدست بیگانگان به ‌همد‌ستی زعمای وطن‌فروش ایران می‌پردازم. اولین شخصی که در ایران مبادرت به استخراج نفت نمود شخصی بنام ویلیام ناکس دارسی استرالیائی بود که در 1901 نماینده وی ماریوت نامی قرار داد نفت با مظفرالدین شاه را امضاء کرد که باکشف هفت میدان نفتی در آنروز، شرکت نفت انگلیس و ایران بصورت یکی از مناطق مهم نفتی جهان درآمد و انگلیسی‌ها نه تنها نفت ما را بثمن بخس( به مفت و کم‌بها) می‌بردند که در تمامی شوؤن زندگی سیاسی و اجتماعی ایران و تعیین و انتخاب نمایندگان مجلس حتی در انتخاب رؤسای مملکت ایران هم دخالت مؤثر و تعیین‌کننده داشتند‌ و در عین حال آنچنان نسبت به ایرانی گستاخ بودند که در تابلوی سر در باشگاه خود در آبادان که نفت آنرا بغارت می‌بردند، نوشته بودند که" ورود سگ و ایرانی به باشگاه ممنوع است" که تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل که ایران عملاً حیاط خلوت انگلستان بود. در چنین وضعیتی و با اینچنین نفوذی در ایران، دکتر محمد مصدق در جریان ملی کردن نفت ایران به کارمندان انگلیسی شرکت نفت فرمان داد که ظرف یکهفته باید ایرا‌ن را ترک کنند وگرنه همه دستگیر و زندانی خواهند شد. کارکنان انگلیسی شرکت نفت ملی شده در حال گریه و چمدان بدست از آبادان بسوی فرودگاه از ایران خارج شدند که عکس آن در همه جا از جمله تمامی رسانه‌های ایرانی موجود است. انگلستان به دادگاه لاهه و شورای امنیت علیه ایران شکایت برد که از ملی شدن نفت ایران جلوگیری کند که در هر دو سازمان، مصدق با نطق‌های شورانگیز خود آنچنان استدلال کرد که حتی نماینده خود انگلیس به نفع ایران رای داد.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Siamak Shabani, Massey Baradaran, real estate Toronto Canada
به پیش دشمنان استاد و جنگید،‌ رهاند از بند اهریمن وطن را. که همین مرد بزرگ تاریخ ایران همچون سهروردی که در دربار خفه‌اش کردند و امیرکبیرکه در حمام فین کاشان به خواست بیگانه و بدست ایرانی عامل انگلیسی‌ها رگش را زدند‌، از صدارت معزول و راهی زندان شد و در جریان محاکمه‌اش در دادگاه نظامی(که محاکمه وزراء بموجب اصل 69 قانون اساسی مشروطه در محضر دیوان‌خانه تمیز (‌دیوان‌کشور) آنهم تنها ازطریق مجلس شورای ملی انجام می‌گیرد و نه دادگاه نظامی)‌ یک جمله گفت که بعنوان یک حقیقت بارز در تاریخ ثبت شد و آن این بود که گفت"‌‌من یک گناه دارم وآن هم ملی کردن صنعت نفت است" که پس از سه سال زندان، تازه درخانه‌اش محبوس گردید. متاسفانه هم‌اکنون نیز به خواست و بدست نظام برآمده از انقلاب که تصور می‌شد که چه تجلیلی از دکتر مصدق خواهند کرد، حتی تا کنون اجازه نداده‌اند که بنا به وصیتش در گورستان شهدای 30 تیر(‌که عمل به وصیت واجب شرعی است) دفن گردد!! چرا که هنوز هم استعمار از او به گناهِ ملی کردن نفت ایران عصبانی است. دولت جاوید یافت هرکه نکو‌نام زیست، کز عقبش ذکر خیر زنده کند نام را
پاینده ایران، جاوید باد ملت ایران، همیشگی باد نام مصدق قهرمان برتارک تاریخ ایران.

20/ اسفند / 2020 

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Wednesday, March 18, 2020 - 20:00

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

insurance بیمهتعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به