مشاور امنیت ملی کاخ سفید "رابرت اوبراین" روز یکشنبه 4 خرداد (24 می) می‌گوید: تصویب لوایح امنیتی دولت پکن در رابطه با هنگ‌کنگ می‌تواند به تحریم چین و تهدید این منطقه به‌ عنوان یک مرکز مالی بین‌المللی منجر شود.
او افزود به نظر می‌رسد چین با طرح این لوایح امنیتی در صدد سلطه کامل بر هنگ‌کنگ است و احتمالا "مایک پومپئو"، وزیر خارجه آمریکا، دیگر قادر به تایید ادامه خودمختاری این شهر از چین نباشد. در این صورت هم چین و هم هنگ‌کنگ می‌توانند هدف تحریم‌های آمریکا قرار گیرند. هنگ‌کنگ، مستعمره سابق بریتانیا، پس از بازگردانده شدن به چین در سال ۱۹۹۷ به صورت نیمه خودمختار اداره می‌شود. چین قانونی را پیشنهاد کرده که براساس آن در هنگ‌کنگ، هرنوع تظاهرات یا اعتراض شهروندان می‌تواند "براندازی، فتنه یا تجزیه‌طلبی" تلقی شود و به کلی ممنوع خواهد شد. روز یکشنبه صدها معترض در هنگ‌کنگ به خیابان‌ها ریختند و علیه چین شعار دادند. پارسال نیز پیش‌نویس لایحه استرداد مجرمان از هنگ‌کنگ به چین به اعتراضات گسترده در این شهر منجر شد.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
parya chess
بعد از ماه‌ها اعتراضات گسترده، سرانجام خانم "کلی لم"، رئیس‌ اجرایی هنگ‌کنگ که مواضعی همسو با دولت پکن دارد، مجبور به لغو این لایحه شد، اما گزارش‌ها حاکی است از آن زمان تاکنون ۸۳۰۰ معترض در این شهر بازداشت شدند. مقامات رسمی دولت آمریکا اعلام کرده‌اند که تصویب این قانون به استقلال شهر هنگ‌کنگ پایان داده و این امر می‌تواند قلمرو اقتصادی آمریکا را به خطر بیاندازد و موقعیت آمریکا را به عنوان مرکز اقتصاد جهانی با خطر مواجه سازد. قابل ذکر است که پنجشنبه گذشته نیز در طی رای‌گیری مجلس یک طرفدار دولت چین به ریاست کمیته مهمی در مجلس دست‌یافت که مخالفان برای رد این انتخابات دست به درگیری و تشنج زدند.
حزب کمونیست چین در سال 1984 با امضای بیانیه مشترک به بریتانیا قول مساعد داد که هنگ‌کنگ استقلال و سبک وجودی خود را تا سال 2047 حفظ کند.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Monday, May 25, 2020 - 19:30

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به