ایران استار: با وجود آنکه دولت برنامه و بودجه گسترده‌ای برای احیاء اقتصاد کانادا در نظر گرفته اما برخی کارشناسان نگران هستند این برنامه‌ها و بودجه‌ها در نهایت نتواند وضعیت اشتغال آسیب دیده زنان در دوران کرونا را بهبود بخشد.
روز دوشنبه دولت فدرال برنامه خود را برای گذر اقتصاد کانادا از دوران کرونا و بهبودی آن اعلام کرد. در مقابل سیاست گذاران می‌گویند بخش عمده ای از این بهبود به این بستگی دارد که چه کمکی به یکی از گروه‌های جمعیتی که بیشتر از همه آسیب دیده برسد یعنی گروه زنان.
Han Dong Toronto Canada MP
COVID-19 Business toronto ontario gta
 
آسیب گسترده کرونا به اشتغال زنان کانادایی و انتقاد به برنامه ترودو برای اشتغال زنان
اقتصاددانان رویال بانک در گزارش اخیر خود در مورد این موضوع اظهار داشتند که زنان به طور نامتناسبی در معرض از دست دادن شغل‌های ناشی از کرونا هستند. در حالی که اشتغال کلی نسبت به قبل از کرونا بسیار کم است، داون دژاردینز و کری فریستون محاسبه کرده اند که تقریباً ۶۸,۰۰۰ مرد بین فوریه و اکتبر به نیروی کار پیوسته‌اند در حالی که در همان بازه زمانی ۲۰ هزار شغل خود را ترک کرده‌اند. به گفته کارشناسان دلیل عمده این مهاجرت این است که زنان به شکل نامتناسبی مراقبت از کودکان متحمل فشار می‌شوند و مجبور می شوند این مراقبت‌ها را به کار ترجیح دهند.
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
Nobel Auto
دولت می‌گوید می‌خواهد یک برنامه ملی مراقبت از کودکان را در ماه سپتامبر ایجاد کند و بر این تصمیم خودش در برنامه بهبود اقتصادی پسا کرونا هم تاکید کرده است. البته مقدار اعتباری که دولت برای اجرا و بررسی این ایده در نظر گرفته، هنوز با واقعیت فاصله دارد.
برای نشان دادن وضعیت زنان داستان خانم ژانل شریس شنیدنی است. او به عنوان یک مادر شغل آرایشگری در میسیساگا درست در غرب تورنتو بود. او قبل از شروع بیماری کرونا در مرخصی زایمان به سر می برد اما وقتی این مرخصی تمام شد دریافت که درآمد وی به عنوان یک آرایشگر به پایان رسیده است و اینگونه با مشکل بسیاری از مادران شاغل آشنا شد یعنی انتخاب بین پیدا کردن پول برای پرداخت مهد کودک یا قرار دادن خودش در لیست انتظار برای یافتن کار. وی گفت: "من عادت کرده ام که در نیروی کار باشم و به تأمین هزینه های خانواده ام کمک کنم ، اما این دیگرعملی نیست". او برای کمک به پرداخت صورتحساب‌ها از خانه‌اش تجارت کیک پنیر راه اندازی کرده اما شرایط سختی دارد. ژانل می‌گوید یک برنامه ملی مراقبت از کودک می‌تواند کمک کند اما او می‌داند که مادران شاغل مانند او اکنون به کمک فوری نیاز دارند وگرنه خطر عقب افتادن آن را تهدید می کند.
جینا ویویان اهل تورنتو نیز داستان مشابهی دارد. او مجبور شد کار خود را در ماه مارس برای مراقبت از پسران خود متوقف کند و به عنوان یک پرستار مراقبت در منزل شغلش دچار تغییر شود. ناگهان، او دیگر نتوانست شغل پرستاری را انجام دهد زیرا مجبور بود از پسران دوقلوی شش ساله خود مراقبت کند. وی در مصاحبه ای گفت: "به هیچ وجه نمی توانستم کار کنم و من احساس گناه زیادی نسبت به آن دارم اما نمی توانم کار کنم". بچه های ویویان در ماه سپتامبر به مدرسه بازگشتند بنابراین او دوباره به دنبال کار تمام وقت است اما پیدا کردن کار برای او در در دنیای برنامه‌های شغلی آنلاین دشوار است. او نگران است که هر روز که از پرستاری دور باشد روزی است که او را بیشتر و بیشتر عقب می اندازد. وی گفت: "حرفه من قسمت بزرگی از من است و چیزی نیست که بخواهم آن را رها کنم".
 
انتقاد از برنامه دولت ترودو برای بازگرداند زنان به چرخه اشتغال
از نظر آرمین یالنیزیان اقتصاددان، شریس و ویویان دو قربانی "سقوط" فعلی هستند - اصطلاحی که وی برای توصیف تهدید و نابودی پیشرفت حاصل شده از طرف کار کردن زنان به کار می‌برد. از نظر تاریخی یکی از بهترین ابزاری که دولتها برای تحریک اقتصادی درگیر از شوک در اختیار دارند ، هزینه در پروژه های بزرگ با زیرساخت سرمایه برای کار مردم است. یالنیزیان گفت: "به اندازه کافی مرد برای انجام شغل‌هایی که زنان از دست داده اند وجود ندارد".
از طرفی آنجوم سلطانا، مدیر ملی سیاست های عمومی میگوید که تأثیر جنسیتی این بحران بسیار زیاد بوده است. وی می‌گوید برای ترمیم این مشکل چیزی بیش از ۲۰ میلیون دلار برای ایجاد دبیرخانه فدرال جهت مراقبت از کودک و بودجه ۴۲۰ میلیون دلار برای حمایت از آموزش و نگهداری بیشتر مربیان نیاز است.
به هرحال باید منتظر ماند و دید آیا دولت فدرال گام های موثرتری برای بازگرداندن زنان به بازار اشتغال برمی‌دارد یا خیر.
Date: Tuesday, December 1, 2020 - 21:15

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

insurance بیمه Website Design

Share this with: ارسال این مطلب به