شرکت‌های بزرگ به راحتی از پرداخت مالیات فرار کرده و از آنهایی که مالیات می‌دهند جلو می‌افتند
دولت فدرال کانادا امروز اعلان کرد ۴.۴ میلیارد دلار از مالیات این کشور که می‌بایست توسط اشخاص حقیقی و حقوقی کانادایی ‌پرداخت می‌شده، اکنون با مخفی کردن پول در کشورهای "آن سوی آب‌ها" قابل وصول نیست. این رقم معادل یک پنجم کل کسری بودجه کاناداست. مطابق گزارش، عملکرد سالانه ۲۰۱۸-۱۹ اداره مالیات موفقیت در کسب رکورد ۱۴.۴ میلیارد دلار مالیات ناخالص از شرکت‌ها و اشخاص در طی سال بوده که بیش از ۸.۶ میلیارد دلار یا ۶۰٪ آن از ممیزی شرکت‌های بزرگ چند ملیتی و اشخاصی با دارایی‌های بالا بدست آمده است.
"تد گالیوان" دستیار کمیساریای بین‌الملل مشاغل بزرگ و تحقیقات اداره مالیات کانادا می‌گوید این ۴.۴ میلیارد دلار رقم ناخالص کنونی‌ست که محاسبه سال‌های گذشته تا کنون بدست آمده است. او این اظهارات را روز دوشنبه در جلسه مجازی کمیته عملیات مجلس فدرال کانادا در پاسخ به سوال "جولی وینگولا" نماینده حزب "کبک" بیان داشت. جولی از "دایان لبوثیلایر" وزیر درآمد ملی و نیز اداره مالیات خواسته تا جزئیات طرح یک میلیارد دلاری دولت در مقابله با کلاهبرداران و فراریان مالیاتی در خارج از کشور از سال ۲۰۱۵، روشن شود.
Sarafi Arz Taheri Exchange Toronto Canada
Han Dong Toronto Canada MP
اینکه تعدادی از افراد حقیقی و حقوقی فرار مالیاتی دارند و نیز چه مدت از پرداخت مالیات‌هایشان فرار کرده‌‌اند و نیز اینکه چگونه اداره مالیات معتقد است "در چند سال پیش رو" خواهد توانست مالیات‌های پرداخت نشده را دریافت کند از دیگر سوالات وی بود.
از گالیوان خواسته نشده بود که به سؤالات نمایندگان مجلس پاسخ دهد؛ او پس از این جلسه برای مصاحبه در دسترس نبود.
 
روی عکس کلیک کنید تا شماره بگیرد
insurance بیمه Nobel Auto
آیا دریافت این پول‌ها آسان است؟
این ۴.۴ میلیارد دلار به راحتی توسط کانادا قابل وصول نیست زیرا بیشتر این موارد فرار مالیاتی که به ویژه توسط افراد و شرکت‌های ثروتمند صورت گرفته به اقامه دعوی در  دادگاه‌های بسیار طولانی و دشوار برای اداره مالیات می‌انجامد. به همین علت گالیوان امروز چندین بار گفت که ۴.۴ میلیارد دلار مبلغ ناخالص است نه مبلغی که در نهایت اداره مالیات بتواند دریافتش کند. او گفت: "ما هنوز بیش از ۳۰۰۰ پرونده‌ در دادگاه‌ها داریم که بسیاری از آنها نهایتا تکلیفشان در دادگاه مشخص می‌شود ولی این ۴.۴ میلیارد دلار رقم کنونی‌ست". در بسیاری از پرونده‌ها، رای دادگاه رقمی پایین‌تر از درخواست اداره مالیات است، البته اگر اداره مالیات برنده دادگاه شود! "توبی سانگر"، مدیر اجرایی انصاف مالیاتی برای کانادایی‌ها گفت: "من فکر می‌كنم بنا به تجربه منطقی باشد که انتظار داشته باشیم رقمی که اداره مالیات از همه این پرونده‌ها بدست آورد چیزی حدود نیمی از از رقم کل باشد. بدیهی‌ست ما به قوانین سختگیرانه‌تر و اجرای دقیق‌تری، همراه با همکاری‌های بین‌المللی نیاز داریم".
 
شکست اداره مالیات
یکی از نمونه‌های اخیر نشان می‌دهد که شرکت "لابلا" توانسته حکم سال ۲۰۱۸ دادگاه را که نشان داده بود این شرکت از یک بانک باربادوس به عنوان فرار مالیاتی استفاده کرده بود، لغو کند. اداره مالیات معتقد است که ۳۶۸ میلیون دلار مالیات از این شرکت طلبکار است زیرا این شرکت از دهه ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۳ در باربادوس بانکی را داشته که فقط یك شركت ظاهری بوده و بیشترین پول خود را از شركت مادر دریافت می‌كرده و به همین دلیل باید مالیات بدهد. اما دادگاه تجدیدنظر سرانجام با لابلاو موافقت كرد كه می‌گفت این بانک طبق قوانین در باربادوس بعنوان یک بانک خارجی ثبت شده و ربطی به کانادا ندارد.
سانگر اظهار داشت: "این شرکت‌های بزرگ هستند که به راحتی می‌توانند از پرداخت فرار کنند و بدین شکل آنها از شرکت‌های کوچکتر و متوسط جلو می‌افتند".
البته لوبوتیلایر تأیید کرد اداره مالیات هنوز هم به طور فعال ۵۰ تحقیقات جنایی فرار مالیاتی در خارج از کشور را پیگیری می‌کند و این وزیر همچنین قول داد که به زودی برخی از پرونده‌ها به دادگاه فرستاده و برای اولین بار علنی شوند. وی افزود: "۱ میلیارد دلار بودجه دولت ترودو برای مبارزه با این نوع کلاهبرداری‌های مالیاتی برای بازسازی ظرفیت تحقیق و حسابرسی اداره مالیات استفاده می‌شود".
Date: Monday, May 11, 2020 - 20:00

درباره نویسنده

دیگر مطالب مرتبط

Canadian Mathematical SocietyWebsite Design

Share this with: ارسال این مطلب به