تا یک دهه پیش، تعداد کمی از اقتصاددانان فکر می‌کردند که حتی می‌توان نرخ بهره پایه را به زیر صفر کاهش داد
بانک کانادا اکنون رسماً گفته است که می‌تواند به طور بالقوه نرخ بهره پایه را به زیر نرخ ۰.۲۵ درصدی فعلی نیز کاهش دهد، در عین حالی که تأکید می‌کند علاقه‌ای به کاهش این نرخ به زیر صفر ندارد.
بانک مرکزی کانادا هنوز بهره ۰.۲۵ درصد را به عنوان "آخرین حد پایین موثر" در اقتصاد برای نرخ بهره پایه می‌داند و معتقد است که هر رقمی زیر این میزان احتمالاً مشکلات بیشتری را در بازارهای مالی ایجاد می‌کند، و بعبارت بهتر ضررش بیشتر از سود تحرک بخشیدنش به اقتصاد است. اما سایر بانک‌های مركزی، از جمله بانک مرکزی استرالیا، اخیراً می‌گویند که آزمایش آنها در بردن بهره به زیر صفر صدمه‌ای آشكار به اقتصاد نرسانده است.
Han Dong Toronto Canada MP
COVID-19 Business toronto ontario gta
 
نرخ بهره پایه زیر صفر و منفی جزو گزینه‌های بانک مرکزی کانادا شد
"پاول بودری" معاونت این بانک در سخنرانی روز ۱۰ دسامبر خود گفت: "اگر اوضاع با روندی پایدار به سمت وضعیت بدتری برود، ما گزینه‌های مختلفی در اختیار داریم تا محرک پولی اضافی ارائه دهیم؛ از جمله خرید اوراق قرضه، یا خرید هدفمند انواع خاصی از بدهی‌های کشوری به امید کاهش نرخ‌های خاص وام". وی افزود: "این امر همچنین می‌تواند شامل ارزیابی مجدد آخرین حد پایین موثر ما در نرخ بهره پایه نیز باشد".
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
Nobel Auto
البته بانک مرکزی کانادا پیش‌بینی نمی‌کند که شرایط اقتصادی بدتر شود. سیاست‌گذاران این بانک در تاریخ ۹ دسامبر (دیروز) با تأکید بر اینکه قضاوت فعلی آنها براساس وضعیت جهان در ماه اکتبر (با نرخ بالای کرونا در کانادا و جهان) می‌باشد اظهار داشتند که آنها برای بازنگری مسائل بصورت باز عمل خواهند کرد. اعلان بعدی نرخ بهره پایه بانک در ژانویه سال آینده خواهد بود، اگرچه پیشتر از این در مواردی بانک بصورت اضطراری و زودتر از موعد این نرخ را جابجا کرده است.
اقتصاددانان می‌گویند افزایش و یا کاهش نرخ بهره پایه اثر مستقیم روی تورم خواهد داشت و بانک مرکزی ابزارهای لازمه برای هر دوی این شرایط را دارد و صد البته که هر تصمیم بانکی (حتی تغییر ندادن این نرخ) روی اقتصاد کشور بی‌تاثیر و خنثی نخواهد بود.
تا یک دهه پیش، تعداد کمی از اقتصاددانان فکر می‌کردند که حتی می‌توان نرخ بهره پایه را به زیر صفر کاهش داد. اما بسیاری از بانک‌های مرکزی اروپا اکنون این کار را به عنوان بخشی از تلاش‌های ناامیدانه خود برای رشد اقتصادی و تقویت تورم انجام داده‌اند و چنین ایده‌ای اکنون دیگر دیوانه‌وارانه محسوب نمی‌شود. اما بانک مرکزی کانادا می‌گوید "فکر نمی‌کند نرخ‌های بهره پایه منفی در اقتصاد کانادا مثمر ثمر باشند".
بانک مرکزی معتقد است اولین قدم این بانک در صورت بروز شرایط بدتر اقتصادی این است که بانک شروع به خرید آرام هفتگی بدهی‌های فعلی ۴ میلیارد دلاری دولتی کند. پس از آن با توجه به شرایط می‌تواند عواید اوراق قرضه مشارکتی در حال منقضی شدن را بخرد و حفظ کند، و اگر نگران تورم باشد می‌تواند خرید آنرا ادامه دهد. گزینه سوم فروش فعال دارایی‌ها خواهد بود که احتمالاً تنها در صورتی لازم خواهد شد که نگران تورم باشد.
Date: Thursday, December 10, 2020 - 19:45

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

insurance بیمه Website Design

Share this with: ارسال این مطلب به