چو بسیار با مهربانی و احترام در مورد همه ملل، به ویژه ایرانی‌تبارها و کره‌ای‌تبارها صحبت می‌کرد
ایران استار - پیش از ارائه بودجه امسال و برنامه پنج ساله محافظه‌کاران برای حذف کسری بودجه، بنا به درخواست حزب محافظه‌کار انتاریو جلسه‌ای اختصاصی با "استن چو" نماینده محافظه‌کاران از منطقه ویلودیل تورنتو داشتیم که قرار شد این جلسه پس از اعلان بودجه در مجلس انتاریو برگزار شود. "چو" با روی گشاده و کاملا خودمانی در کنارمان نشست و در اولین جمله‌اش به فارسی گفت: "مرسی... درود بر شما دوستان" و سپس به انگلیس افزود که جامعه ایرانی را بسیار بسیار دوست دارد و این جامعه بخصوص در ویلودیل با جامعه کره‌ای‌ها (که او خود کره‌ای‌تبار است) شباهت‌های بسیار زیادی دارند: سخت‌کوشی، عشق به خانواده، بیزینس‌ها، بامعرفت بودن، فرهنگ بسیار بسیار زیبا و حتی تعداد شهروندان ساکن در این ناحیه از شهر! او در حالیکه لبخند می‌زد ادامه داد: "{شما آزادید} هر چه دوست دارید {از من} بپرسید".

ایران استار: چه قسمتی از بودجه را خودت به شخصه دوست داری؟
چو:
مهمترین قسمت این بودجه که من دوستش دارم اینست که این بودجه با زندگی جوامع ایرانی و کره‌ای بسیار سازگار است. این بودجه برای موفقیت بیزینس‌های کوچک و خانواده‌های مهاجر برنامه‌ریزی شده است. همه ما، از جمله کره‌ای‌ها و ایرانی‌ها برای موفقیت فرزندانمان به اینجا آمده‌ایم و بیشتر ما مشغول بیزینس‌های کوچک هستیم؛ خوشحالم که این بودجه 388 صفحه‌ای در این راستاست که 380,000  قانون دست‌وپاگیر برای بیزنس‌های کوچک را می‌خواهد به نفع آنها تعدیل کند (بریتیش‌کلمبیا فقط 120,000 قانون دارد) و افزایش کمک مالیاتی به بیزینس‌ها تا 3.6 بیلیون دلار در طی 6 سال آینده و کاهش دادن نرخ برق و جلوگیری از مالیات کربن نیز به آنها کمک می‌کنیم. بعلاوه اینکه این کمک‌ها نصیب خانواده‌ها نیز می‌شود. بنابراین سعی ما بر این است که اگر مهاجری با جیب خالی هم به اینجا بیاید بتواند با تلاش موفق شود.

ایران استار: شما قبلا گفته بودید که مدارس انتاریو خیلی شلوغ هستند اما در بودجه جدید، فورد از بودجه آموزش‌وپرورش کاسته است!

Han Dong Toronto Canada MP
Chatr best sale discounted plan Toronto
چو: این گفته که ما بودجه آموزش‌وپرورش را کم کرده‌ایم، "کاملا نادرست" است، برعکس ما آنرا افزایش داده‌ایم، امسال فقط 700 میلیون دلار، و در سه سال آینده نیز 1 بیلیون دلار اضافه نیز به آن اعتبار تخصیص دادیم، و علاوه بر اینها امسال 1.4 بیلیون دلار اختصاص به بازسازی ساختمان‌های مدارس دادیم و در 10 سال آینده 14 بیلیون دلار در این زمینه رزرو شده است. این بودجه اجازه می‌دهد مدارس بتوانند فضا و کلاس‌های بیشتری داشته باشند و از شلوغی بکاهند. واقعیت اینست که ما بودجه "حتی یک برنامه آموزشی را هم قطع نکرده‌ایم"، ما حتی نیم میلیون دلار صرف بهبود ریاضیات معلمان کرده‌ایم. واقعیت دیگر آنست که، ما به مدارس بودجه می‌دهیم اما هیئت مدیره مدارس در حال کاستن از بودجه است و این به ما مربوط نمی‌شود که هیئت مدیره و یا اتحادیه با این پول چه می‌کنند. ما از مردم و دانش‌آموزان خواهش می‌کنم بروند و اسناد واقعی این قضیه را آنلاین بخوانند {و به شایعات توجهی نکنند}.

ایران استار: برنامه شما برای حل مشکلات ترافیکی و به ویژه مترو و مخصوصا متروی یانگ و گسترش آن تا ریچموندهیل چیست؟
چو: مرسی از این سوال چون من خودم هم از مترو بسیار استفاده می‌کنم. خبر خوب اینست که ما داریم سرمایه‌گذاری عظیمی در این رابطه می‌کنیم: 28.5 بیلیون دلار. از آنجایی که شهرداری باید در زمان اجرای هر طرح مترو کل پول آنرا بپردازد (که ندارد) ولی استان می‌تواند پول آنرا در سالیان متوالی بپردازد ما تصمیم گرفتیم که پول طرح‌ها (مثل کشیدن آن به ریچموندهیل) را ما بدهیم تا این طرح‌ها سریعا اجرا شوند. ما طرحی را در نظر گرفتیم که نه فقط از بار مترو می‌کاهد بلکه گره‌های ترافیکی دان‌تاون تورنتو را نیز می‌گشاید، به همین دلیل اسمش را طرح انتاریو گذاشتیم. ما درآمد حاصله پس از آن را هم در تی‌تی‌سی سرمایه‌گذاری می‌کنیم زیرا معتقدیم کار اجرایی تی‌تی‌سی خوب است {و نبایستی از آن گرفته شود بلکه باید تقویت هم بشود}.

ایران استار: برای همین می‌خواهید کنترل تی‌تی‌سی را در اختیار بگیرید؟
چو:
بله، آنها خیلی خوب کار می‌کنند و می‌خواهیم حتی بهتر از گذشته باشند، اما می‌خواهیم مطمئن باشیم که همه ابزارهای اجرایی این طرح‌ها را نیز در اختیار داریم.

ایران استار: با توجه به از دست دادن کارخانه‌های ماشین‌سازی انتاریو، چه فکری در بودجه نسبت به آنها شده است؟

Insurance-best-rate-roya-saegh-Canada
Delisle Toronto Building املاک آپارتمان تورنتو مجموعه آپارتمانی استثنایی دهلیز
چو: راستش دولت باید چند قدم جلوترش را ببیند، واقعیت اینست که در ساخت ماشین، روبات‌ها جای انسان را گرفته‌اند و ما {دولت‌ها} باید این مسائل را خیلی پیشتر در نظر می‌گرفتیم. بنابراین ما با توجه به آینده و واقعیات برنامه‌ریزی می‌کنیم و سعی می‌کنیم کارهای مناسبی را {در زمینه ماشین‌سازی و یا دیگر زمینه‌ها} بوجود آوریم.

ایران استار: چه فکری به حال بدهی‌ سنگین 350 بیلیون دلاری انتاریو کرده‌اید، در حالیکه تا پنج سال آینده همچنان کسری بودجه دارید؟
چو:
باور کنید که این مشکل نمی‌گذارد من حتی شب‌ها بخوابم. می‌دانید این چقدر پول است؟ ما هر ماه فقط 1.4 بیلیون دلار بهره این پول را می‌دهیم و پرداخت این بهره چهارمین هزینه بزرگ استان است، حتی بزرگتر از بودجه آموزش‌وپرورش و غیره! من این مشکل را به گردن کسی {از جمله دولت لیبرال سابق} نمی‌اندازم. ما بجای اینکه کسری بودجه را طی یکسال به صفر برسانیم تصمیم گرفتیم که مسئولانه و با کمک به خانواده‌ها از انباشته شدن بدهی‌ها بکاهیم و بتدریج کسری بودجه را صفر کنیم و از هیچ بودجه‌ای همینجوری نکاهیم. ما حتی نمی‌توانیم بدهی‌ها را از یک موسسه به دیگری منتقل کنیم.

ایران استار: چه فکری به حال انتظارهای بسیار طولانی اورژانس‌ها و بیمارستان‌ها کرده‌اید؟

sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا

Ontario COVID-19 Vaccine Farsi
چو: اگرچه سیستم خدمات پزشکی عمومی ما در جهان بسیار خوب است، ولی واقعیت اینست که در این زمینه مشکل داریم. راه‌حل ما سرمایه‌گذاری در بهداشت خانه‌های سالمندان و خانواده‌ها بوده تا با بالا بردن سطح رسیدگی به مردم در خانه‌ها، مشکل‌شان را قبل از ورود به بیمارستان حل کرده باشیم، مثلا 1.5 بیلیون دلار برای ایجاد 15000 تخت برای آنهایی که نیاز بلند مدت به توجه دارند، کرده‌ایم تا آنها از راهروهای بیمارستان‌ها به مکان‌های امن بهتری منتقل شوند. 17 بیلیون دلار هم به بیمارستان‌ها برای ساخت‌وساز می‌دهیم. بعلاوه ما خرید دارو و خدمات را بصورت عمده کردیم تا هزینه‌های آنرا کاسته و بتوانیم از این کاهش در جاهایی که اشاره کردم خرج کنیم.

ایران استار: ما کمبود شدید دکتر هم داریم، و این مسخره است که کلی پزشک خوب داریم که مجوز پزشکی به آنها داده نمی‌شود!
چو:
آری، یک پزشک که بازرس غذایی‌ست، یا یک راننده اوبر که مهندس مکانیک است، باید سر کارهای تخصصی‌شان که ما اتفاقا شدیدا نیاز داریم باشند. خبر خوب اینست که می‌دانم "هم اکنون" تایید مدارک مهاجران در دست بررسی است، و بعلاوه در حال بررسی این هستیم که چرا پول در سیستم به متخصصان یا مثلا پزشکان نمی‌رسد بلکه می‌رود به لایه‌ی مدیران واسطه! مدیر پُشت مدیر، پُشت مدیر... اصلا خوب نیست، به همین دلیل سازمان بهداشتی را متحول و مرکزی کردیم {که این لایه بزرگ مدیربازی را تا جایی که می‌تواند لاغر کند}!

ایران استار: درباره بازار املاک که خودت متخصصش هستی چه چیزی در نظر گرفته‌ای؟
چو:
من در اینباره می‌توانم ساعت‌ها صحبت کنم، (و با نگرانی) و می‌دانم که ایرانیان در ویلودیل در حالیکه در بازار املاک برای آینده‌شان و نیز کمک به تامین خانه‌های استیجاری استان، سرمایه‌گذاری کرده‌اند، از این وضعیت کنونی صدمه خورده‌اند. ما باید ریشه این مشکل را بیابیم و کمک کنیم تا بازار همیشه در حالت عرضه و تقاضا سالم باشد نه اینکه با قوانین‌مان آن را از تک‌وتا بیاندازیم. سالی حدود 100 هزار مهاجر به بزرگ‌شهر تورنتو می‌آیند که نیاز به 33000 خانه دارند. ما به زودی با کمک متخصصان این رشته طرحی را معرفی می‌کنیم که عرضه و تقاضای سالم را به بازار برگرداند.

ایران استار: و آخرین سوال ما درباره مهاجران و نیازهای آنها کمک‌هایی است که بعنوان دولت برای آنها در بودجه در نظر گرفته‌اید؟
چو: می‌خواهم داستان خانواده خودم را برایتان تعریف کنم: وقتی پدر و مادرم در دهه 70 به اینجا مهاجرت کردند بدون دانستن انگلیسی و داشتن کسی نمی‌توانستند کاری بگیرند، بنابراین اولین کار که کردند کندن زمین در شب برای گرفتن کرم‌خاکی و فروش آن به ماهیگیران بود. ما بعدها مشغول کار در سوپرمارکت شدیم و من در پشت آن درس خواندم و به سختی بزرگ شدم. پدرم بعدها درباره بازار املاک مطالعه کرد و مشاور املاک شد و آن سوپرمارکت را خرید و سپس کمپانی‌اش را تاسیس کرد. ما اینگونه جامعه‌مان را ساختیم. به همین دلیل من متوجه مشکلات مهاجران هستم و می‌خواهم هزینه زندگی خانواده‌ها با کاهش قیمت برق و... کاهش یابد و این کمک مستقیمی‌ست به مهاجران. در عین حال 90 میلیون دلار اختصاص به سالمندان (با درآمد کمتر از 20000 دلار در سال) و بهداشت دندان آنها داده‌ایم؛ به خانواده‌های با درآمد پایین (300,000 خانواده) "بازگشت مالیاتی فرزندان" می‌دهیم (75% هزینه‌شان)؛ خانواده‌هایی که در سال زیر 30,000 دلار درآمد دارند از پرداخت مالیات به استان معاف می‌شوند؛ و بعلاوه سعی ‌می‌کنیم تایید مدارک مهاجران را هر چه زودتر به نتیجه برسانیم.

***
حاشیه‌ها
- این جلسه‌ی 29 دقیقه‌ای سر ساعت 9:30 صبح سه‌شنبه 16 اپریل در محل مجلس انتاریو (کوئینزپارک) برگزار شد.
- عملیات سخت پیدا کردن پارکینگ در مجلس با دخالت و کمک پلیس مجلس به خوبی حل شد.
- در تیم چو یک پسر و یک دختر جوان حضور داشتند که بسیار کارآ، مجهز، استفاده‌کننده از تکنولوژی روز، صمیمی، کمک‌رسان، مودب و حرفه‌ای بودند.
- چو بسیار با مهربانی و احترام در مورد همه ملل، به ویژه ایرانی‌تبارها و کره‌ای‌تبارها صحبت می‌کرد.
Date: Wednesday, April 17, 2019 - 20:00

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

Car Home Low rate insurance بیمه
Website Design

Share this with: ارسال این مطلب به