ایران در سال گذشته خورشیدی نزدیک ۹ میلیارد دلار صادرات کالاهای غیرنفتی به عراق داشت
حمید حسینی سخنگوی اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی ایران، با اشاره به اینکه پول گاز و برق صادراتی ایران به عراق به حساب بانک مرکزی این کشور واریز می‌شود، گفته است تحریم‌ها مانع از امکان برداشت پول می‌شود و پنج میلیارد دلار در بانک مرکزی عراق رسوب کرده است. وی گفت اتفاق‌های اخیر در عراق و درگیری این کشور با اعتراض‌ها، تحصن‌ها و آشوب‌ها باعث شده تا فضای عراق ناامن شود و تجارت کاهش پیدا کند. آمار صادرات ۱۰ ماهه نیز نشان می‌دهد هشت میلیارد دلار صادرات به این کشور انجام شده است.
ایران در سال گذشته خورشیدی نزدیک ۹ میلیارد دلار صادرات کالاهای غیرنفتی به عراق داشت، اما کل صادرات کشور به عراق شامل برق، گاز، فرآورده‌های نفتی و خدمات بنابر اظهارات مقامات ایرانی حدود ۱۳ تا ۱۴ میلیارد دلار بوده است.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Siamak Shabani, Massey Baradaran, real estate Toronto Canada
خرداد امسال بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، گفته بود عراق ۲ میلیارد دلار بدهی از بابت خرید گاز و برق ایران دارد. به‌گفته وی ماهانه ۲۰۰ میلیون دلار گاز به عراق تحویل داده می‌شود.
البته برخلاف اظهارات آقای حسینی، پول برق و گاز ایران به حساب جمهوری اسلامی در بانک تجارت عراق و با ارز دینار این کشور واریز می‌شود، اما بر اساس معافیت‌های تحریمی آمریکا، ایران تنها مجاز به استفاده از این مبالغ برای واردات کالاهای انسان‌دوستانه و غیر تحریمی از عراق است.

این در حالی است که ارزش کل صادرات عراق به ایران در سال گذشته خورشیدی تنها ۵۹ میلیون دلار بوده و ایران عملاً راهی برای استفاده از پول برق و گاز صادراتی به عراق ندارد.

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Wednesday, January 29, 2020 - 19:00

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

insurance بیمهتعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به