رئیس بانک مرکزی می‌گوید برای این بانک، کاستن از نرخ بهره، محتمل‌ترین سناریو به نظر نمی‌رسد
بانک مرکزی کانادا روز چهارشنبه اعلام کرد که برای دومین بار متوالی نرخ بهره را در ۴.۵% ثابت نگه می‌دارد. این در حالی‌ست که نرخ بهره بالا از یک سو و تورم شدید از سوی دیگر وضعیت زندگی کانادایی‌ها را به شدت خراب کرده و تورم هنوز به اندازه کافی پایین نیامده است.
به روز رسانی: "تیف ملکم" رئیس بانک مرکزی کانادا دو روز پس از اعلان ثابت نگاه داشتن نرخ بهره گفت: "سیستم مالی کانادا باید خود را با بالا ماندن نرخ بهره تطبیق دهد".
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Minister Mary Ng Nowruz Canada, مری نگی نوروز
 
بانک مرکزی کانادا نرخ بهره را ثابت نگاه داشت؛ اقتصاددانان و رئیس بانک مرکزی در مورد کاهش یا افزایش، و نیز زمان تغییر آن اختلاف شدید دارند
آخرین گزارش شاخص قیمت مصرف کننده نشان داد که نرخ تورم کانادا به ۵.۲ درصد کاهش یافته که کمترین میزان در یک سال گذشته است. بازده اوراق قرضه در کانادا نیز کاهش یافته که نشان می‌دهد بازار بر روی کاهش نرخ بهره در آینده شرط‌بندی می‌کند. اما حتی با ادامه کاهش تورم، اقتصاددانان در مورد زمانی که ما در نهایت شاهد کاهش نرخ بهره باشیم، اختلاف نظر دارند. این در حالی‌ست که تا همین دو ماه پیش همه بر روی افزایش مرتب نرخ بهره شرط‌بندی می‌کردند.
لطفا فیلم زیر را نگاه کنید

"سال گواتیری" اقتصاددان ارشد و مدیر بانک "بی‌ام‌او" می‌گوید که انتظار کاهش نرخ بهره تا "اوایل سال آینده" را ندارد. او روز چهارشنبه گفت: "اگر ما شاهد ضعف بسیار بیشتری در اقتصاد باشیم، برای مثال یک رکود واقعی اقتصادی، بله، بانک کانادا تقریبا به‌طور قطع با دنده معکوس وارد عمل می‌شود و نرخ‌های بهره را کاهش می‌دهد". اما ما چنین چیزی را نمی‌بینیم". ما فقط شاهد یک رکود بسیار خفیف و از سرگیری رشد تا پایان امسال هستیم". این در حالی‌ست که "کریستینا فریلند" وزیر دارایی کانادا اکنون ده ماه متوالی‌ست که می‌گوید متاسف است که کانادا با یک رکورد اقتصادی مواجه خواهد شد. گواتیری اما می‌گوید: "به جای یک رکود شدید، بانک ما یک رکود فنی در دو سه ماهه آینده را پیش بینی می‌کند"، رکودی که او انتظار دارد "بسیار خفیف و کم‌عمق" باشد و تا پایان امسال نیز تمام شود.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Shayda شیدا Film-Movie-Persian-Iranian-Shayda-Canada-AmirEbrahimi-Toronto
در همین حال، "رندال بارتلت"، مدیر ارشد اقتصاد کانادا در "دژاردند اکونومیکز" پیش‌بینی می‌کند که بانک کانادا می‌تواند نرخ بهره را "تا پایان سال" حتی کاهش هم دهد؛ او می‌گوید: "با توجه به سرعت کاهش تورم و عملکرد برخی از بانک‌ها در ایالات متحده و با مشکلاتی که کانادا به همین دلایل در ماه گذشته مواجه شد، احتمال پایین آمدن نرخ بهره می‌رود".
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Lumiere-Exchange-Nowruz-صرافی-لومیر-هناره
از سوی دیگر بازار کار کانادا همچنان قوی‌ست، در آخرین آمار آمده که ۳۵,۰۰۰ شغل جدید در کشور به دست آمده که این برعکس روند رکود اقتصادی که در آن شغل‌ها به مدت سه ماه پیاپی باید از دست بروند، است. نرخ بیکاری در کشور همچنان با ۵.۰%، ثابت بوده که این نزدیک به پایین‌ترین رکورد تاریخ کشور است.
 
چه زمانی نرخ بهره پایین می‌آید؟
اقتصاددانان همچنین معتقدند که برای کاهش نرخ بهره باید "یک کسادی قانع کننده در بازار کار و فرسایش در شتاب اقتصادی وجود داشته باشد". آنها چنین توضیح می‌دهند که این زمان احتمالا در پایان امسال یا اوایل سال ۲۰۲۴ خواهد بود، به عبارت دیگر، همانطور که چرخه بالا رفتن نرخ کالاها و سپس نرخ بهره در کانادا و ایالات متحده تقریبا همزمان آغاز شد، اکنون چرخه کاهش نیز همینطور خواهد بود. آمریکا در ماه گذشته باز هم نرخ بهره را به اندازه ۰.۲۵% بالا برده بود.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Leah-Taylor-Roy-MP-Aurora-Oak-ridges-Richmond-Hill-Nowruz

وقتی روز چهارشنبه از تیف مکلم، رئیس بانک مرکزی کانادا پرسیده شد که آیا کاهش نرخ بهره در آینده دیده می‌شود یا خیر، او به خبرنگاران گفت که کاهش بهره که بازارهای اوراق قرضه پیش‌بینی می‌کنند، "برای بانک مرکزی محتمل‌ترین سناریو به نظر نمی‌رسد"، ولی البته کاهش بهره را رد نکرد. اما وی سرانجام به احتمال افزایش بهره در آینده، برای کاهش بیشتر تورم و رساندن آن به عدد ۲% که هدف بانک مرکزی‌ست اشاره کرد.

بیشتر بخوانید:

لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Mjid-Jowhari-MP-RichmondHill-Nowruz

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Friday, April 14, 2023 - 07:45

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

insurance بیمهتعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به