ایران استار: بخش خصوصی اقتصادی در ایران دیدگاه ها را درباره تفاهم‌نامه ۲۵ ساله ایران و چین در قالب نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با یک مقام دولتی مطرح کرده است. عمده این دیدگاه‌ها انتقادی است و به نوعی نگرانی بخش خصوصی را از یک قرارداد بلندت مدت و همچنین سابقه منفی چینی‌ها در بعضی موارد را منعکس می‌کند.
 
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
parya chess
حمایت رئیس اتاق بازرگانی تهران از تفاهم نامه ۲۵ ساله و نگرانی بخش خصوصی
مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران در نشست هیات نمایندگان این اتاق گفته است: «قرارداد نامیدن توافق کنونی اشتباه است، زیرا تنها یک تفاهم‌نامه کلی یا نقشه راه بین ایران و چین تنظیم ‌شده که در حد یک پیش‌نویس بوده و فقط کار کارشناسی ابتدایی روی آن صورت گرفته است. این برنامه هنوز در دولت هم مطرح نشده و اگر قرار باشد نهایی شود، باید به تصویب مجلس برسد و مراحل قانونی آن طی شود».
خوانساری در ادامه از این تفاهم حمایت کرده گفته است: «هیچ کشوری توسعه پیدا نکرده است، مگر با جذب سرمایه‌گذاری خارجی؛ یعنی اگر چین امروز چین شده، جذب سرمایه‌گذاری خارجی در آغاز حرکت به‌سوی توسعه، نقش مهم و اساسی داشته است. این موضوع برای کره، چین، مالزی، اندونزی و شاید بتوانم بگویم تمامی کشورهایی که توسعه پیدا کردند؛ صدق می‌کند و همگی در شروع با جذب سرمایه‌گذاری خارجی و ورود فناوری‌های روز به‌سوی توسعه حرکت کرده‌اند. اگر قرار است توسعه پیدا کنیم، با توجه به آمارهایی که از وضعیت اقتصادی ارائه شد و رشد اقتصادی منفی که برای سومین سال پیاپی در حال تجربه آن هستیم؛ نیازمند جذب سرمایه‌گذاری خارجی هستیم. طبق گزارش‌های مرکز آمار روزبه‌روز شاهد گسترش فقر در کشور هستیم و شاید ۵ یا ۶ دهک جامعه زیرخط فقر هستند و در چنین شرایطی نیاز به سرمایه‌گذاری خارجی داریم و باید استقبال کنیم؛ تعداد زیادی معدن داریم که نیازمند سرمایه‌گذاری خارجی است، در صنعت نفت، گاز، فولاد و... هم شرایط به همین شکل است و امکان جذب سرمایه‌گذاری خارجی وجود دارد. در صنعت گردشگری شاید ایران جزو پُرجاذبه‌ترین کشورهای جهان باشد؛ ما بیش از ۳۰ هزار جاذبه گردشگری داریم، اما تعداد بسیار اندکی گردشگر را در سال پذیرا هستیم. رئیس اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه برخی نسبت به سرمایه‌گذاری خارجی هیاهو می‌کنند و آن را مضر می‌شمارند، افزود: همه ما باید نسبت به قراردادهای خارجی هوشیار و محتاط باشیم، اما نباید در فضای هیاهو و غوغاسالاری قرار بگیریم».
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
 
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
قدرت چین چشم طرف ایرانی را گرفته است
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
در این نشست ابوالفضل علمایی‌فر، رئیس اداره چین در وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز حضور داشته و اظهارات جالبی درباره نگرش طرفی ایرانی به قرار داد ۲۵ ساله مطرح کرده است. وی با اشاره به قدرت رو به رشد اقتصادی چین گفته: «در سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ بیشترین ثبت اختراعات توسط چینی‌ها صورت گرفته است».
این مقام وزارت امور خارجه همچنین به نکاتی هم درباره انگیزه‌های طرف چینی این قرار داد اشاره کرده از جمله اختلاف‌ها با آمریکا و گفته است: «ایده یک کمربند یک راه به‌منظور پویا کردن حضور چین در خشکی اجرایی شده و چین طی ۱۲ سال توانسته است میزان خطوط ریلی خود را به ۳۱ هزار کیلومتر برساند. به این ترتیب چین قصد دارد سرعت در آسمان را به زمین بیاورد. به‌طور کلی حرکت چین از شرق به غرب با عنوان کمربند، راه فرصت‌های بسیاری را برای آسیا ایجاد خواهد کرد. لازم است با تدوین استراتژی مشخصی برای روابط با این کشور، ضمن کاهش تهدیدات از فرصت‌ها استفاده کنیم. البته ایران تنها کشوری نیست که به‌دنبال روابط راهبردی با این کشور است، چه آنکه اکنون چین شریک نخست تجاری ۱۳۰ کشور در جهان است.
 
نگرانی‌های بخش خصوصی درباره قرار داد ۲۵ ساله
فریال مستوفی، رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران گقته است: «در این زمینه موضوع اصلی، نوع قرارداد برنامه ۲۵ ساله همکاری ایران و چین مطرح است که باید یک قرارداد برد-برد باشد».
وی با اشاره به برخی زیاده‌خواهی‌هایی که قبلا در قراردادهای تجاری بین طرف‌های چینی با ایرانی و دیده شده، گفته است: «آیا بهتر نیست که برای عقد این‌گونه قراردادها در سطح ملی از بخش خصوصی دعوت و از نظرات آنها استفاده شود؟»
محمد امیرزاده، دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق تهران نیز با اشاره به سوابق قراردادهای ایران و چین گفته است: «نگاهی به قراردادهای قبلی ایران با چین می‌تواند برای ما آموزنده باشد. پیشنهاد می‌شود چنانچه قراردادی می‌خواهد بسته شود، نقاط قوت و ضعف آن بررسی شود و مورد بحث قرار گیرد و موارد قرارداد روشن و شفاف توضیح داده و جایگاه ایران مشخص شود»
سیده فاطمه مقیمی، عضو هیات‌رئیسه اتاق تهران نیز در این باره گفته است: «با توجه به آنچه در قانون تعریف شده است قراردادها باید طرف مشاوره سه قوه قرار گیرد. علاوه‌بر این موضوعی که به‌عنوان دغدغه بخش خصوصی مطرح می‌شود این است که با نگاهی به تاریخ دولت چین و فعالیت‌های اقتصادی این کشور در نقاط دیگر جهان نظیر سریلانکا، ونزوئلا و... پرسش‌هایی مطرح می‌شود که باید به آنها پاسخ داد»
حسن دیده‌ور، دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق تهران نیز با بیان اینکه یکی از ظرفیت‌های چین که به قدرت این کشور انجامیده، نیروی انسانی این کشور است، یادآور شد که چینی‌ها برای اعلام حسن‌نیت خود در تفاهم همکاری ۲۵ ساله با ایران، باید تکلیف عملکرد کنلون‌بانک را روشن کنند. به گفته وی چین در اجرای برخی پروژه‌های بزرگ در ایران و اتمام آن براساس قراردادهای منعقده، کارنامه ضعیفی دارد که در توافق جدید و ۲۵ ساله باید مدنظر قرار گیرد.
همچنین محمد اتابک، عضو هیات‌رئیسه اتاق تهران با اشاره به عملکرد نامطلوب شرکت‌های چینی در پروژه‌های ایرانی، از ضرورت پایش قوی فعالیت چینی‌ها در ایران در صورت انعقاد قرارداد ۲۵ساله سخن گفت و ادامه داد: در معامله با چینی‌ها باید به‌طور دقیق بدانیم که چه ‌می‌خواهیم.
ناصر ریاحی، عضو هیات‌رئیسه اتاق بازرگانی تهران نیز با بیان اینکه کسی با مقوله توسعه روابط با چین مشکلی ندارد گفته است: نگرانی عمده آن است که قرارداد بلندمدتی منعقد شود و دولت به‌دلیل نیاز به نقدینگی، امتیازات و انحصاراتی به طرف مقابل بدهد که دیگر نتوان کاری کرد. ریاحی به این نکته اشاره کرد که چینی‌ها مذاکره‌کنندگانی قوی هستند و افرادی را صرفا برای مذاکره آموزش ‌می‌دهند. او سپس این پرسش را مطرح کرد که آیا وزارت امور خارجه ایران، مذاکره‌کنندگانی هماورد مذاکره‌کنندگان چینی در اختیار دارد که بتواند یک بازی برد-برد را در این قرارداد شکل دهد؟
علیرضا کلاهی صمدی دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق تهران نیز تمرکز همکاری‌های دو کشور در قالب برنامه ۲۵ ساله، بر فاینانس چین در ایران را به ضرر کشور دانسته و گفته است: بررسی شیوه همکاری‌های اقتصادی چین با دیگر کشورها نشان می‌دهد که این کشور با بدهکار کردن طرف‌های همکاری خود، از این کشورها امتیازهای فراتر از توافقات می‌گیرد که ایران باید در این رابطه مراقب باشد.
همچنین محمدرضا انصاری، دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق تهران در ابتدا از علمایی‌فر درخواست کرد که حامل نگرانی‌ها و دغدغه‌های فعالان اقتصادی در باب قرارداد ۲۵ ساله ایران و چین به مسوولان وزارت امور خارجه باشد. او گفت که تکامل جهان به سمت‌و‌سویی ‌می‌رود که قدرتمندان بدون توجه به ضعفا نمی‌توانند به تکامل خود ادامه دهند، اما به نظر می‌رسد چین به قدری سریع رشد کرده که این الزام را درک نکرده است.
انصاری، وزارت امور خارجه را به احتیاط در تعامل با چین دعوت کرد و گفت: اگر چین شریک ۱۳۰ کشور جهان است باید حداقل چند مورد از این کشور‌ها مورد بررسی قرار گیرند تا مشخص شود، سرمایه‌گذاری چین در این کشور‌ها چه مزیت‌هایی برای آنها داشته است.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات

Best Persian Iranian Directory


عباس آرگون دیگر عضو هیات نمایندگان اتاق تهران نیز گفت: آیا چین حاضر می‌شود تجارت هزار میلیارد دلاری خود با ایالات‌متحده آمریکا را فدای برقراری مناسبات بلندمدت اقتصادی با ایران کند؟
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Wednesday, July 22, 2020 - 09:15

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به