ایران استار: به زودی مشخص خواهد شد که آیا دولت ترامپ فرصت دوباره‌ای برای از میان برداشتن برجام به طور کامل با استفاده از مکانیسم ماشه دارد یا با فرا رسیدن موعد انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا، همه چیز درباره برجام به بعد از انتخابات موکول خواهد شد.
مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا تلاش خواهد کرد تا مکانیسم ماشه یا همان اسنپ بک را علیه ایران فعال کند. این می‌تواند آخرین تلاش دولت ترامپ برای تشدید فشارها به ایران قبل از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ باشد و چنانچه این فرصت نیز مانند قطعنامه شورای امنیت از دست برود، دولت ترامپ به احتمال زیاد فرصت دوباره برای افزایش فشارهای سیاسی به ایران را از دست خواهد داد.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
تعمیرات خانه، آسفالت
هفته پیش بود که قطعنامه پیشنهادی آمریکا درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران به طرز عجیب و بی‌سابقه‌ای از سوی اعضای شورای امنیت سازمان ملل رد شد. از ۱۵ عضو ثابت و متغیر این شورا تنها خود آمریکا و جمهوری دومینیکن به قطعنامه پیشنهادی دولت ترامپ رای مثبت دادند. ۱۱ عضو دیگر از جمله کشورهای اروپایی عضو به این قطعنامه رای ممتنع دادند و چین و روسیه نیز با آن مخالفت کردند. این درحالی بود که آمریکا چند روز پیش از رای گیری متن قطعنامه پیشنهادی را اصلاح کرد تا بتواند نظر مثبت بیشتر کشورهای عضو شورا را برانگیزد اما در نهایت اینگونه نشد.
 
مکانیسم ماشه چیست؟
مکانیسم ماشه که یکی از مفاد توافق هسته‌ای موسوم به برجام است. طبق بندهای ۳۶ و ۳۷ برجام، هر یک از طرف‌های توافق می‌توانند به کمیسیون مشترک شکایت کنند، و این کمیسیون برای حل و فصل موضوع پانزده روز فرصت دارد؛ سپس مسائل حل و فصل نشده به وزیران خارجه ارجاع داده می‌شود، که آنها نیز پانزده روز دیگر فرصت برای حل و فصل آن خواهند داشت. در نهایت کمیسیون مشترک پنج روز دیگر فرصت خواهد داشت تا مسئله را حل و فصل کند و اگر پس از این فرایند ۳۵ روزه، طرف شاکی هنوز راضی نباشد، می‌تواند موضوع را به عنوان تخطی چشم‌گیر از توافق، به شورای امنیت ارائه کند، و این شورا باید ظرف ۳۰ روز درمورد قطعنامه‌ای برای ادامه‌ تعلیق تحریم‌ها رای بدهد - قطعنامه‌ای که طرف شاکی می‌تواند وتو کند (به جز آلمان که عضو دائم شورای امنیت نیست)، و به این ترتیب، تحریم‌ها به جای خود برگردند.  
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
با این اوصاف هدف اصلی آمریکا از فعال کردن مکانیسم ماشه از بین بردن کامل قرار داد برجام است چرا که با بازگشت کامل تحریم‌ها عملا این توافق به گل خواهد نشست.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
 
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
مواضع طرفین چیست؟
آمریکا می‌گوید اگرچه از برجام خارج شده اما از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که خودش به سازمان ملل ارائه کرده خارج نشده و نامش هنوز در لیست است، پس می‌تواند به قطعنامه استناد کند. مضافا اینکه چگونگی استفاده از مکانیسم ماشه در قطعنامه و موافقتنامه برجام متفاوت است. 
جمهوری اسلامی می‌گوید آمریکا به علت خروجش از برجام، اجازه استفاده از این مکانیسم را ندارد. روسیه و چین ضمن موافقت با ایران درحال طرح یک بحث قانونی و فنی علیه آمریکا هستند با این استدلال که براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که برای تایید برجام به تصویب رسید، تنها کشورهای مشارکت‌کننده در توافق هسته‌ای می‌توانند مکانیزم ماشه را فعال کنند و جالب اینکه این موضع مورد تایید جان بولتون، مشاور سابق ترامپ هم قرار گرفته است.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات

Best Persian Iranian Directory


کشورهای اروپایی اما به دنبال آن هستند که رای ممتنع خودشان را تا دولت بعدی آمریکا کش دهند. به نظر می‌رسد اروپایی‌ها حاضر به پیروی از آمریکا با رهبری ترامپ نیستند اما در عین حال قصد هم ندارند مخالفت خودشان را خیلی پر سر و صدا ابراز کنند. البته این احتمال ولو اندک هم وجود دارد که با فشار آمریکا برخی از کشورهای اروپایی که مواضع نزدیکتری به آمریکا دارند در نهایت با فعال کردن مکانیسم ماشه همراهی کنند و به نظر هم می‌رسد که این تنها امید ترامپ برای از میان برداشتن برجام است.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Wednesday, August 19, 2020 - 20:15

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به