ایران استار: دو روز پس از اعدام نوید افکاری توسط جمهوری اسلامی همچنان واکنش‌های جهانی به این اتفاق شوک آور ادامه دارد و تعداد زیادی از ورزشکاران معروف و همچنین سازمان‌های بین المللی از این تصمیم تلخ قضایی جمهوری اسلامی انتقاد کرده‌اند.
رئیس کل دادگستری فارس اعلام روز ۲۲ شهریور مصادف با ۱۲ سپتامبر اعلام کرد که که حکم اعدام نوید افکاری اجرا شده است.
ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Siamak Shabani, Massey Baradaran, real estate Toronto Canada
نوید افکاری نایب قهرمان نوجوانان ایران که در پی اعتراض‌های مرداد ۱۳۹۷ بازداشت شده بود به اتهام قتل مامور حراست آبفا شیراز به دو بار اعدام، شش سال و نیم حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود. دو برادر دیگر او یعنی وحید افکاری سنگری هم به ۵۴ سال زندان و حبیب افکاری سنگری به ۲۷ سال زندان محکوم شده‌اند.
در نهایت تلاش‌های جهانی و داخل ایران برای لغو حکم اعدام نوید ثمر بخش نبود و جمهوری اسلامی در یک اقدام ناگهانی و بدون اطلاع قبلی وی را اعدام کرد. بسیاری از ورزشکاران جهان از جمله چند ورزشکار کانادایی خواستار عدم اجرای این حکم شده بودند.
 
ادامه مطلب پس از این تبلیغات
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
ادامه واکنش‌های جهانی به اجرای حکم اعدام نوید افکاری
ادامه مطلب پس از این تبلیغات
30 Figures Dr. Abbas Milani - Book Iranian
در تازه ترین واکنش‌ها اما وزارت خارجه فرانسه هم در بیانیه‌ای با محکوم کردن اعدام نوید افکاری اعلام کرده است که با حکم اعدام در هرجا و در هر شرایطی مخالف است.
ادامه مطلب پس از این تبلیغات
3D Design Business, 3D product, 3D office, 3D website
"آن لینده"، وزیر خارجه سوئد در حساب شخصی خود در توئیتر نسبت به اقدام ایران در اعدام نوید افکاری ابراز انزجار کرد و نوشت که سوئد و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا همواره و تحت هر شرایطی مخالف مجازات اعدام هستند.
اجرای حکم نوید با واکنش فیفا، فیلا و کمیته المیپک و تعدادی زیادی از ورزشکاران کشورهای مختلف رو برو شد و برخی از این چهره‌ها خواستار تعلیق ورزش ایران شدند. در تازه‌ترین واکنش‌ها پنج تن از کارشناسان ارشد سازمان ملل متحد از جمله جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران از اعدام نوید افکاری به شدت ابراز تاسف و با خانواده او ابراز همدردی کردند.
"هانس اودو موتسِل" سفیر آلمان در تهران نیز در توییتی اعدام نوید افکاری، ورزشکار ایرانی را تکان‌دهنده توصیف کرد و اعلام کرد که در غم خانواده، دوستان و جامعه جهانی ورزش برای اعدام نوید افکاری شریک هستند. این توئیت با واکنش و انتقاد تند جمهوری اسلامی روبرو شد.
امید جلیلی، کمدین معروف بریتانیایی اعدام نوید افکاری را واقعیت تلخ قرن ۲۱ نامید. بابی گرین، رزمی‌کار آمریکایی در واکنش به این اتفاق از گرفتن جان یک انسان فقط به خاطر اعتراض سخن گفته است.
حساب کاربری یواف‌سی یا سازمان مبارزات قهرمانی با بیش از هفت میلیون دنبال کننده، در میان برگزاری مسابقاتش عکس او را منتشر کرد و تاریخ میلادی تولد و مرگش را نوشت: به یاد نوید افکاری ۲۰۲۰-۱۹۹۳.

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Monday, September 14, 2020 - 20:45

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

insurance بیمهWebsite Design

Share this with: ارسال این مطلب به