ایران استار: انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز شماره ۷۵۲ هواپیمایی بین‌المللی اوکراین که ۱۸ دیماه سال ۱۳۹۸ توسط موشک‌های سپاه ساقط شده است از جمهوری اسلامی درخواست کرده‌اند داده‌های استخراج شده این هواپیما را به طور سریع و شفاف منتشر کند. این انجمن با صدور بیانیه‌ای تاکید کرده است بدون تحقیقات کامل و شفاف درباره سرنگونی این هواپیما، نمی‌توان درباره پرداخت غرامت با دولت ایران به توافق رسید.
چندی پیش سی‌بی‌سی کانادا و بی‌بی‌سی به فایل‌های صوتی دست پیدا کردند که نشان می‌داد مسئولان هواپیمایی ایران از همان ساعات اولیه سرنگون شدن هواپیمای مسافربری اوکراینی در تماس با سپاه پاسداران، دریافته بودند که یک حمله موشکی انجام شده اما به دلیل مسائل امنیتی دستور داشتند چیزی نگویند.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
parya chess
انکار سه روزه جمهوری اسلامی درباره ساقط کردن هواپیما اوکراینی توسط سپاه در کنار تعلل در ارسال جعبه سیاه هواپیما اوکراینی به فرانسه انتقادهای زیادی را از جمله از سوی کانادا برانگیخته بود و سبب نوعی فضای بیاعتمادی در رسیدگی جمهوری اسلامی به موضوع هواپیما اوکراینی شده است.
 
درخواست خانواده قربانیان هواپیما اوکراینی از ایران برای انتشار اطلاعات جعبه سیاه: چرا ایران مسئول انتشار اطلاعات جعبه سیاه است؟
لطفا روی عکس بنر تبلیغاتی کلیک کنید تا برایتان شماره بگیرد
sina sotodehnia insurance بیمه سینا ستوده‌نیا
وزارت خارجه ایران روز شنبه ۲۸ تیر اعلام کرد که جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی را همراه با یک قاضی به فرانسه فرستاده است ۲ روز بعد مقامات اداره بررسی سوانح هوایی فرانسه اعلام کردند اطلاعات صدای کابین خلبان پرواز ۷۵۲ اوکراین از جعبه‌های سیاه این هواپیما استخراج شده، اما هنوز درباره محتویات آن سکوت کرده‌اند.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
Marjan Delavar - J.D. B.A. Canadian Bar Association Ontario Legal
یک گروه بین‌المللی مسئول خواندن و تحلیل داده‌های جعبه سیاه هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ متشکل از نمایندگانی از کشورهای ایران، آمریکا، بریتانیا، کانادا، سوئد و فرانسه را برعهده داشتند اما طبق قوانین بین‌المللی ایران حق هدایت تحلیل و انتشار اطلاعات جعبه سیاه را بر عهده دارد.
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید تا برای شما شماره بگیرد؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
insurance بیمه
چند روز پیش کتی فاکس رئیس هیئت امنیت حمل و نقل کانادا از ایران خواست اطلاعات به دست آمده از جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی را منتشر کند.
وی در پی بازیابی و رمزگشایی موفقیت‌آمیز اطلاعات جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی در فرانسه گفته بود «کار در پاریس به پایان رسیده، اما تحقیقات هنوز پایان نیافته است». فاکس همچنین اشاره کرده است: «سوال‌های زیادی هست که باید به آن‌ها پاسخ داد. می‌دانم که بستگان جان باختگان و بسیاری دیگر منتظرند بدانند چه اطلاعاتی به دست آمده است. ما درخواست کرده ایم که اطلاعات جعبه‌های سیاه هر چه زودتر منتشر شود».
بنا به گفته فاکس هم بند ۱۳ معاهده بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی به هیئت امنیت حمل و نقل کانادا اجازه نمی‌دهد که بدون رضایت ایران اطلاعات به دست آمده را منتشر کند.
 
رد علت خطای انسانی از سوی کانادا و اوکراین  
پیشتر اوکراین و کانادا اعلام کرده اند موضوع خطای انسانی مطرح شده توسط جمهوری اسلامی به عنوان علت شلیک پدافند سپاه به هواپیمای اوکراینی غیر قابل قبول است و به نظر می‌رسد طرف‌های اوکراینی و کانادایی به تحلیل اطلاعات جعبه سیاه به دنبال یافتن نشانه‌هایی برای این موضوع هستند.
در واقع خطای انسانی عبارتی بود که اولین بار سپاه پاسداران در شرح علت این واقعه استفاده کرده است و رسانه‌های حکومتی و دولتی در ایران هم با همین کلیدواژه این واقعه را توصیف می‌کنند. این روایت البته مورد قبول طرف‌های دیگر نیست. وزیر خارجه کانادا می‌گوید اعتبار زیادی به گزارش و روایت ایران از نحوه سقوط هواپیمای اوکراینی قائل نیست.
فرانسوا فیلیپ شامپین گفته است: «من اعتبار زیادی به گزارش ایران از این حادثه قائل نیستم. این نمی‌تواند فقط خطای انسانی باشد. فکر می‌کنم گزارش ارائه شده توسط ایران تنها ساده‌سازی بیش از حد علت واقعی این حادثه باشد».
لطفا روی عکس تبلیغاتی کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات

Best Persian Iranian Directory


ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین نیز با این روایت جمهوری اسلامی موافق نیست و بارها مواضع سفت و سختی در برابر خطای انسانی دانستن صرف ماجرا داشته است.
لطفا روی عکس تبلیغات زیر کلیک کنید؛ ادامه مطلب پس از این تبلیغات
بهترین طراحی و سه بعدی برای بیزینس شما

اگر شما همکاری گرامی ما هستی، مرسی که این مطلب را خواندی، اما کپی نکن و با تغییر به نام خودت نزن، خودت زحمت بکش!
پروتکل علمی - پزشکی جهانی برای مقابله کلیه ویروس‌هایی مانند کرونا که انتقالشان از طریق بسته هوایی است:
۱- ماسک ان-۹۵ بزنید، کرونا از ماسک‌های معمولی رد می‌شود. ۲- فیلتر هوای قوی هپا بگذارید. ۳- تا جایی که می‌توانید از مردم حذر کنید. ۴- تغذیه خوب و سالم داشته باشید، مقادیر زیاد ویتامین C و D مصرف کنید. ۵- بسیار ورزش کنید. ۶- اگر توانستید حتما واکسن بزنید.
Date: Thursday, July 30, 2020 - 20:30

درباره نویسنده/هنرمند

دیگر مطالب مرتبط

تعمیرات هرگونه وسایل برقی - آلن

Share this with: ارسال این مطلب به